آنچه که باید درباره توکن بدانید

  • توسط شبنم میرزایی
  • سپتامبر 3, 2019
  • بررسی
توکن اقتصادی چیست؟

در بازار ارز دیجیتال انواع مختلفی از توکن های موجود با مدل‌های مختلف آن و توکن های اقتصادی وجود دارد. توکن‌ وسیله‌ای برای کاربران است بتوانند ارزش‌ها یا سرمایه‌های مالی خود را ذخیره کنند.

آیا می‌دانید هدف توکن‌ها در وهله اول این است که پروتکل متن‌باز را مدیریت کنند و هزاران سؤال دیگر که برای دریافت بیشتر و دقیق‌تر از آن‌ها باید با ما همراه شوید.در ادامه این مقاله از گروه سام اکسچنجر ما به توضیح توکن اقتصادی می‌پردازیم درواقع هدف از این راهنما این است که درک اساسی در مورد چگونگی عملکرد توکن به شما ارائه دهد.

توکن اقتصادی1

توکن چیست؟

در زندگی واقعی، توکن چیزهایی است که به‌عنوان نمایشی قابل‌مشاهده یا ملموس از یک واقعیت، کیفیت، احساس و …عمل می کند. می‌توانید همین حالا جیب‌های خود را خالی کنید و احتمال این وجود دارد که شما بسیاری از توکن های زندگی واقعی را داشته باشید.

کارت عضویت در باشگاه شما نشانه‌ای از این واقعیت است که شما در یک سالن ورزشی عضویت دارید. گواهینامه رانندگی شما نشانه‌ای است که نشانگر این واقعیت است که شما آموزش‌های لازم برای رانندگی در کشور خود را طی کرده‌اید. کارت کلید هتل شما نشان می‌دهد که هزینه اقامت در اتاق را پرداخت کرده‌اید.

ارز 2

به‌طور مشابه در بازار ارز دیجیتال، توکن نشانه‌ای از چیزی در اکوسیستم خاص خود است. این می‌تواند ارزش، سهام، حق رأی یا هر چیز دیگری باشد. یک توکن فقط به یک نقش خاص محدود نمی‌شود. توکن می‌تواند نقش‌های زیادی را در اکوسیستم بومی خود داشته باشد. یک نشانه بیانگر دارایی یا کالایی است که یک شرکت در اختیار دارد و معمولاً آن را هنگام فروش عمومی به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند.

توکن اقتصادی چیست؟

توکن اقتصادی از دو کلمه توکن و اقتصاد تشکیل شده است. توکن اقتصادی؛ کیفیت یک توکن است که کاربران یا سرمایه‌گذاران را ترغیب می کند تا آن را تصویب کرده و به ساخت اکوسیستم پیرامون پروژه اصلی آن توکن کمک کنند؛ بنابراین، وقتی می‌گوییم کیفیت، دقیقاً منظور ما چیست؟ به بیان ساده‌تر هر چیزی که بر ارزش توکن تأثیر بگذارد، بخشی از توکن اقتصادی است. پول اقتصادی موضوعی بسیار گسترده است و اجزای متنوعی را شامل می‌شود. ناگفته نماند که یک پروژه معتبر، تیم معتبری را نیز پشت سر خود دارد. افرادی که در پشت این پروژه قرار دارند در تعیین اینکه آیا سکه احتمال موفقیت در تصویب گسترده را دارد، بسیار مهم‌اند.

پیشنهاد خواندنی:
غول بانکی سنگاپور به شبکه جی پی مورگان بلاک چین می‌پیوندد

عواملی که در توکن اقتصادی تأثیرگذارند

تخصیص توکن

نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کنیم این است که چگونه پول اقتصادی توزیع می‌شود و بعد از آن ارسال می‌شود. می‌توانید این جزئیات را در لیست سفید پروژه مشاهده کنید. همچنین بررسی دوره قفل کردن روی توکن های داده شده به تیم و مشاوران بسیار مهم است. مؤسسان یا سازندگان که به پتانسیل طولانی مدت پروژه‌های خود علاقه‌مند هستند، یک دوره قفل طولانی دارند.

روابط عمومی و برندسازی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های پروژه رمزنگاری است. بدون جامعه خوب، یک پروژه چیزی نیست. مهم نیست که اساساً ارز دیجیتال شما چگونه به نظر برسد، توجه و احترام مناسب از طرف خریداران بالقوه شما بسیار مهم است. پروژه‌هایی که دارای بیشترین فعالیت در جوامع هستند تمایل به پول اقتصادی پایدار دارند.

بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال تمایل دارند که به ساختار جامعه نگاه کنند و تمام انرژی خود را بر ساختن یک محصول متمرکز کنند. گرچه هیچ مشکلی در اختصاص دادن هزینه و زمان به ساختن یک پروژه عالی وجود ندارد، نباید در این روند جوامع خود را نادیده گرفت. پروژه‌ها باید اطمینان حاصل کنند که شخصی در تیم خود وجود دارد که ضمن نمایش همدلی، مرتباً با کاربران در تعامل است.

مدل تجاری

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در توکن به آن توجه کنیم مدل کسب‌وکار پروژه است. پروژه‌ها باید دارای یک مدل قوی باشند که بتواند از آن درآمد کسب کند. سکه‌های رمزنگاری مانند بیت کوین فقط برای اهداف پرداخت استفاده می‌شوند، ازاین‌رو به مدل‌های پیچیده تجاری احتیاج ندارند. با این حال برای برنامه‌های غیرمتمرکز که هدفی بیشتر از سیستم‌های پرداخت ساده در نظر دارند، نیاز به یک مدل تجاری قوی دارند. به‌عنوان مثال، مدل Golem این است که از نشانه‌های GNT برای دستیابی به منابع خود استفاده کند یا در EOS، باید منابع خود را برای اجرای Dapps به اشتراک بگذارید و ازاین‌رو توکن خود را نگه‌دارید.

برنامه دنیای واقعی

نکته بعدی که برای به دست آوردن چشم‌انداز مناسب در موردتوافق پروژه و پول اقتصادی باید به آن توجه کنید، ابزار واقعی آن است. به‌عبارت‌دیگر آیا این پروژه ارزش واقعی در بازار را به همراه دارد؟ آیا بستر پروژه کاملاً به توکن بستگی دارد؟ اگر بله، این پروژه‌ای است که ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه باید درباره کریپتوکارنسی بدانید

طرف حقوقی

پس از مبلغی ناچیز که ICO در سال 2017 و 2018 جمع‌آوری کرده است، آن‌ها از طریق دستگاه‌های مختلف تحت نظارت قانونی قرارگرفته‌اند. پروژه‌ای که به آن علاقه‌مند هستید باید ازنظر قانونی مطابق با تمام مقررات کشور مستقر باشد. این پروژه باید دارای یک تیم حقوقی باشد که از تمام قوانین پیروی کند.

ساختار توکن

آخرین موردی که باید به آن توجه کنید، ساختار توکنومیک و چگونگی عملکرد آن در پروژه است. این یک موضوع بسیار عمیق است و ما می‌خواهیم در بخش‌های بعدی به آن بپردازیم.

انواع توکن ها

با این حال، قبل از اینکه به هر مرحله بعدی برویم، باید دقیقاً بدانیم که با چه نوع توکن هایی سروکار داریم. چندین دسته وجود دارد که می‌توانیم این توکن ها را دسته‌بندی کنیم، بیایید به برخی از این دسته‌ها نگاه کنیم تا درک بهتری کسب کنیم.

Layer 1 vs Layer 2

لایه 1 بلاکچین اصلی است. توکن هایی که قدرت این بلاکچین را دارند، لایه 1 هستند. لایه 2 Dapps / ICO بوده که در بالای بلاکچین اصلی ساخته شده است. بیایید مثالی بزنیم تا بهتر متوجه شویم. OmiseGO پروژه‌ای است که در بالای بلاکچین اتریوم ساخته شده است و در این حالت، اتریوم لایه 1 است و توسط اتر یعنی token لایه 1 تغذیه می‌شود. OmiseGO لایه 2 است و توسط OMG، توکن لایه 2 تغذیه می‌شود.

در این حالت، بهزیستی برنامه لایه 2 کاملاً به‌سلامت کلی لایه 1 بستگی دارد. اگر در مورد بلاکچین لایه 1 مشکلی به وجود آید به‌عنوان مثال، هک یا یک هر اشکال دیگری، بر سلامت کلی لایه 2 نیز تأثیر خواهد گذاشت. در حال حاضر بسیاری از پروژه‌ها در تلاش هستند تا لایه 1 و لایه 2 تا حد امکان مستقل باشند، اما این دروغ است که بگوییم این دو هیچ ارتباطی با هم ندارند.

حال اگر لایه 2 عملکرد خوبی داشته باشد، روی لایه 1‌ نیز بازتاب مثبت دارد و به همین ترتیب، بسیاری از پروژه‌های لایه 1 تمام تلاش خود را برای جذب هر چه بیشتر توسعه‌دهندگان به پلتفرم خود انجام می‌دهند. اگر کیفیت برنامه‌های لایه 2 بیشتر باشد، ارزش شبکه لایه 1 بهتر است.

Chain Original vs Forked Chain

دسته دوم بیشتر مربوط به پروتکل لایه 1 است. به عبارت ساده پروتکل اصلی است یا اینکه پروتکل دیگری از آن جعل شده است. بیت کوین و اتریوم نمونه‌ای از پروتکل‌های زنجیره‌ای اصلی هستند. ZCash، Bitcoin Cash، Litecoin و غیره همگی نمونه‌ای از زنجیره‌های فورک هستند، زیرا از پروتکل اصلی بیت کوین جعل شده‌اند.

پیشنهاد خواندنی:
کریپتو کارنسی چیست؟ آنچه باید درباره کریپتو کارنسی بدانید

توکن ابزاری در مقابل توکن سهامی

از آنجا که بیشتر ICO ها فرصت سرمایه‌گذاری در خود شرکت هستند، بیشتر توکن ها به‌عنوان اوراق بهادار واجد شرایط می‌باشند. اگر توکن مطابق تست Howey واجد شرایط نباشد، آن را به‌عنوان پول ابزاری طبقه‌بندی می‌کنند. این token ها به‌سادگی یک محصول یا خدمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

همان‌طور که جرمی اپشتاین، مدیرعامل شرکت بازاریابی Never Stop توضیح می‌دهد؛ توکن های ابزاری می‌توانند به دارندگان حق استفاده از شبکه را بدهد. به دارندگان این حق را بدهد که با رأی دادن از شبکه استفاده کنند و از آنجا که یک کلاه بالایی در حداکثر در دسترس بودن نشانه وجود دارد، ممکن است ارزش token ها به دلیل معادله عرضه و تقاضا بالا رود.

از طرف دیگر، یک توکن دیجیتال که تست Howey را پشت سر می‌گذارد، یک توکن امنیتی محسوب می‌شود. این‌ها معمولاً ارزش خود را از یک دارایی خارجی و قابل معامله می‌گیرند. از آنجا که این‌ها به‌عنوان امنیتی در نظر گرفته شده‌اند، آن‌ها تحت نظارت اوراق بهادار و مقررات فدرال قرار دارند. اگر ICO از مقررات پیروی نکند، ممکن است مجازات شوند.

 اقتصادی چیست3

قابل تعویض در مقابل غیرقابل تعویض

چه چیزی قابل تعویض و چه چیزی غیرقابل تعویض است. اگر 100 دلار از دوست خود وام بگیرید و به آن‌ها 100 دلار برگردانید، کاملاً خوب است. در حقیقت شما می‌توانید 2 50 دلاری یا حتی 10 تا 10 دلاری به دوست خود بدهید. این کاملاً خوب خواهد بود، زیرا دلار (ارزهای کاغذی به‌طور کلی) در اکثر موارد قابل تعویض هستند. از طرف دیگر یک ماده غیرقابل تعویض چیست؟

به‌عنوان مثال فرض کنید شما یک‌ روز بنا به دلایلی نقاشی پیکاسو را از دوست خود را گرفتید، حالا چه اتفاقی می‌افتد که اگر مجبور شوید آن را برگردانید؟

برای مثال نقاشی دیگری از پیکاسو را به او پس می‌دهید و حتی بدتر اینکه، اگر به‌جای پس دادن نقاشی، نقاشی را در قطعات کوچک‌تر برگردانید. درهرصورت شما خوش‌شانس خواهید بود اگر او شما را از بین نبرد، پس این موارد غیرقابل تعویض هستند.

برخلاف ارز و توکن ها، نقاشی‌ها و هر نوع مجموعه‌ای غیرقابل تعویض هستند. ارزها به‌واسطه خاصیت قابل تعویض بودن خود، ارزش بیشتری کسب می‌کنند. هرچه ارز ویژه‌ای موردتوجه و پذیرش قرار گیرد، مردم بیشتر از آن استفاده می‌کنند و ازاین‌رو ارزش درک شده آن نیز بیشتر خواهد شد؛ بنابراین، اگر پرداخت یکی از اصلی‌ترین ابزارهای token است که به آن علاقه‌مند هستید، باید بررسی کنید که آن رمز ارز قابل تعویض است یا خیر.

پیشنهاد خواندنی:
با قوانین بانکداری ارز دیجیتال مهمترین نقاط جهان آشنا شوید

هنگامی‌که توکن شما قابل‌ جمع‌آوری باشد، غیرقابل تعویض بودن آن دارایی موردنظر نیست. به‌عنوان مثال، بعضی token های دیجیتال نمونه‌ای از رمز ارز های غیرقابل تعویض‌اند و آن‌ها ارزش خود را از منحصربه‌فرد بودن به دست می‌آورند.

جریان توکن

چندین مؤلفه وجود دارد که برای درک ساختار یک token باید به خاطر بسپارید. در ابتدا، اجازه دهید به جریان رمز ارزها نگاه کنیم.

درک چگونگی جریان آن در اکوسیستم، برای رمز ارز اقتصادی ضروری است. هنگام جستجوی پروژه باید موارد زیر را در نظر بگیرید: چگونه این پروژه به دنبال ایجاد یک اکوسیستم پایدار و درازمدت است؟ چگونه توکن ها به اکوسیستم تزریق می‌شوند؟ چگونه توکن ها از اکوسیستم خارج می‌شوند؟ چگونه افراد شرکت‌کننده برای انجام بهترین مهارت‌های خود انگیزه می‌گیرند؟

جریان توکن در لایه 1

حال، بیایید از منظر رمز ارزهای لایه 1 به آن نگاه کنیم. جدا از روش پرداختی، لایه‌های 1 توکن اقتصادی خود را توسط عوامل زیر به دست می‌آورند:

 _ تشویق شرکت‌کنندگان

 _ درحال‌توسعه بر روی سیستم‌عامل

تشویق شرکت‌کنندگان

بیت کوین پروتکل اصلی لایه 1 است. در حالی که دارای یک مدل ساده برای سیستم پرداخت است، اما در پشت گره‌های خاص که به‌عنوان کارگران معدن شناخته می‌شوند، اجرا می‌شود. بیت کوین بر اساس پروتکل اجماع اثبات کار (POW)، کار می کند.

 بیایید خلاصه کنیم که پروتکل Proof-Of-Work با بلاکچین چگونه کار می کند:

_ ماینرها معادله ارز دیجیتال را برای ماین» کردن یک بلوک به‌منظور اضافه کردن به بلاکچین حل می‌کنند.

این فرایند نیاز به انرژی بسیار زیاد و استفاده محاسباتی دارد. معماها به روشی طراحی شده‌اند که حل آن‌ها دشوار است. وقتی یک ماینر معما را حل می کند، آن‌ها برای تأیید صحت، بلوک خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. در صورت تائید، بلوک به زنجیره اضافه می‌شود.

_ توسعه بر روی سیستم‌عامل

خوب، بنابراین برخی از افراد باهوش در فضای بلاک چین می‌خواهند در سیستم‌عامل‌های Dapp، بلاکچین بیشتری ایجاد کنند. برای دانستن رابطه بین ایجاد پروژه‌های معتبرتر در یک شبکه و ارزش خود آن شبکه، باید به قانون Metcalfe بپردازیم.

قانون Metcalfe یک نظریه تأثیر شبکه است. طبق ویکی‌پدیا، قانون Metcalfe بیان می کند که تأثیر یک شبکه ارتباطی با تعداد کاربران متصل به سیستم متناسب است.

پیشنهاد خواندنی:
مقایسه بیت کوین کش و اتریوم

چه چیزی ارزش یک توکن را تشکیل می‌دهد؟

بنابراین، چگونه یک توکن ارزش خود را دریافت می کند؟ این موضوع دو بخش وجود دارد.

در ابتدا به ارزش یک رمز ارز از آن ساخته شده است

_ ارزش ذاتی: ارزشی که رمز ارز از اعتبار و سودمندی پروژه خود به دست می‌آورد.

_ ارزش سوداگرانه: ارزشی که ارزش آن از معامله گران سوداگر سود می‌برد که انتظار دارند قیمت آن در آینده نزدیک نوسان داشته باشد. سرمایه‌گذاران سوداگرانه بخش مهمی از هر اکوسیستم هستند. بااین‌حال، خطرناک است که یک توکن صرفاً بنا به ارزش سوداگرانه آن قیمت‌گذاری شود. برای تحقق واقعی، یک رمز ارز نیاز به وابستگی شدید به ارزش ذاتی آن دارد؛ بنابراین، چگونه یک token ارزش ذاتی خود را دریافت می کند؟ ارزش ذاتی توسط پروژه زیرین ایجاد می‌شود و میزان درصد این مقدار توسط توکن ثبت می‌شود.

این یکی از کارکردهای اصلی توکنومیک یا اقتصاد رمز ارز است. ویلیام موگیار این اصطلاح را به دست آورد و او همچنین سه اصطلاح پشت ارزش یک token را پیدا کرد. به گفته موگوریار، سه اصطلاح برای نشان دادن ارزش وجود دارد و آن‌ها عبارت‌اند از: نقش، امکانات و هدف.

هر توکن نقش و مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و هدف‌های خاص خود را دارد

حقوق: با در اختیار داشتن یک رمز ارز خاص، دارنده مقدار مشخصی از حقوق را در درون اکوسیستم به دست می‌آورد. به‌عنوان مثال، با داشتن سکه‌های DAO، می‌توانستید در DAO حق رأی‌گیری داشته باشید تا تصمیم بگیرید کدام پروژه‌ها بودجه دریافت می‌کنند و کدام ها نمی‌توانند.

ارزش مبادله: رمز ارز ها یک سیستم اقتصادی داخلی را در محدوده پروژه خود ایجاد می‌کنند. این به خریداران و فروشندگان کمک می کند تا بر روی ارزش خود در اکوسیستم تجارت کنند. این ایجاد و نگهداری از اقتصادهای داخلی و فردی از مهم‌ترین وظایف آن‌هاست.

عوارض: همچنین می‌تواند به‌عنوان یک دروازه عوارض برای شما باشد. به‌عنوان‌مثال، در Golem، برای دسترسی به مزایای ابررایانه Golem، باید GNT ( رمز ارزهای golem) داشته باشید.

عملکرد: رمز ارز همچنین می‌تواند دارندگان را قادر سازد که تجربه کاربر را در محدوده محیط خاص غنی سازند. به‌عنوان مثال، در Brave (یک مرورگر وب)، دارندگان BAT (توکن های مورداستفاده در Brave) حق استفاده از token های خود را برای افزودن تبلیغات یا سایر خدمات مبتنی بر توجه بر روی پلتفرم Brave برای غنی‌سازی تجربه مشتری دریافت می‌کنند.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید

واحد پول: رمز ارز می‌تواند برای انجام معاملات در داخل و خارج از اکوسیستم داده شده استفاده شود.

درآمد: به توزیع عادلانه سود یا سایر مزایای مالی مرتبط با سرمایه‌گذاران در یک پروژه خاص کمک می کند. بنابراین، چگونه این موارد در ارزیابی رمز ارز ها کمک می‌کنند؟ هرکدام برای ارزشمندتر شدن باید بیش از یکی از این خصوصیات را داشته باشد. خواص بیشتری که یک توکن می‌تواند داشته باشد، ارزش آن را بالاتر می‌برد؛ بنابراین سنجش میزان ارزش هر توکن به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. امیدواریم این مقاله به شما برای یادگیری اصول توکن ها کمک کرده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از متخصصان سام اکسچنجر کمک بگیرید.

بیت کوین اقتصادی چیست؟4

صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *