آیا قبل از بیت‌کوین رمز ارزی وجود داشته است؟

آیا-قبل-از-بیت-کوین-رمز-ارزی-وجود-داشته-است؟

علی‌رغم هجوم ارزهای دیجیتال جدید که بازار را متحول کرده است، بااین‌حال یک ارز دیجیتالی واحد باقی‌مانده است که بیش از هر رمز ارز دیگری موردتوجه عموم قرارگرفته و آن هم  ارز دیجیتال بیت‌کوین است.

بسیاری از سرمایه‌گذاران، بیت‌کوین را رمز ارز اصلی این بازار می‌دانند. رمز ارز بیت‌کوین در سال 2009 توسط یک برنامه‌نویس (احتمالاً گروهی از برنامه نویسان) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو تأسیس شد. رمز ارز بیت‌کوین در عصر جدیدی از فناوری بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز طراحی و منتشر شد.

گزارش شفافیت ساتوشی هم‌چنین برای اولین بار مفهوم فناوری بلاک‌چین را توصیف کرد و بیان داشت که شبکه معاملات را برای معاملات با زمان بندی و ترکیب کردن آن‌ها در زنجیره‌ای مبتنی بر الگوریتم اثبات کار، سابقه‌ای ایجاد می‌کند که نمی‌توان آن را بدون بازنویسی عملکرد اثبات کار تغییر داد. درحالی‌که شکی نیست که رمز ارز بیت‌کوین تأثیری انقلابی در فضای رمز ارزها داشته است (تا تاریخ این نوشتار، ده‌ها فورک و تقلیدکننده را ایجاد کرده است و رمز ارز اول دنیا به‌واسطۀ رتبۀ آن در بازار و سایر معیارها است).

 اما آیا رمز ارز بیت‌کوین واقعاً اولین ارز دیجیتالی در طول تاریخ است؟

رمز ارزها، برنامه‌های بلاک‌چین

تلاش‌های اولیه در هلند

طبق گزارشی در مجلۀ بیت‌کوین، یکی از اولین تلاش‌ها برای ایجاد رمز ارز، درواقع حدود 20 سال پیش از ایجاد رمز ارز بیت‌کوین بود. پمپ‌بنزین‌ها در هلند از سرقت‌های شبانه متضرر می‌شدند. به‌جای نگهبانان پست و خطراتی که امنیت آن‌ها را تهدید می‌کرد، گروهی از توسعه‌دهندگان تلاش کردند تا پول را به کارت‌های هوشمند تازه طراحی‌شده متصل کنند. رانندگان کامیونی که نیاز به سوخت‌گیری در ایستگاه‌ها داشتند این کارت‌ها را به‌جای پول نقد حمل می‌کردند و بدین دلیل ایستگاه‌ها دیگر پول کاغذی در دست نداشتند تا سرقت شود. این ممکن است اولین نمونه از پول الکترونیکی باشد که به ارزهای دیجیتال، آن‌طور که امروزه آن‌ها را می‌شناسیم، نسبت داده شد.

بلایندد کش رمز ارز

تقریباً در همان زمان یا شاید حتی زودتر، رمزنگار آمریکایی دیوید چوم به شکل دیگری پول الکترونیکی را آزمایش کرد. او یک ارز توکن را مفهوم‌سازی کرد که می­شد آن را به شکل امن و خصوصی بین افراد جابه‌جا نمود. مجدداً شباهت‌هایی با رمز ارزهای مدرن در آن قابل‌توجه است. چوم یک فرمول «کورکننده» ایجاد کرد که برای رمزگذاری اطلاعات منتقل‌شده بین افراد استفاده می‌شد. بدین ترتیب «بلایندد کش» می‌توانست به شکلی امن بین افراد جابه‌جا شود و دارای امضای اصالت و امکان اصلاح بدون ردیابی باشد. چون دیجی کش را تأسیس کرد تا ایده‌های خود را چند سال بعد عملی کند. اگرچه دیجی کش در سال 1998 ورشکست شد، اما مفاهیمی که شرکت مطرح کرد و هم‌چنین برخی فرمول‌ها و ابزارهای رمزگذاری آن نقش مهمی در توسعۀ ارزهای دیجیتال بعدی داشتند.

پیشنهاد خواندنی:
اتریوم دیگر یک پلتفرم انحصاری برای استیبل‌کوین‌ها نیست

پول مبتنی بر وب رمز ارز

در دهۀ 1990 تعدادی از استارتاپ ها برای پیشبرد اهداف دیجی کش تلاش کردند. از این میان شاید شرکتی که بیشترین تأثیر ماندگار را در جهان مالی داشت، پی پال (PYPL) بود. پی پال در پرداخت‌های شخص به شخص به‌صورت آنلاین انقلابی بر پا کرد و این امکان را به افراد می‌داد که با سرعت و اطمینان از طریق مرورگر وب پول را انتقال بدهند.

پول مبتنی بر وب رمز ارز
رمز ارز

پی پال با اتصال خود به جامعۀ eBay، یک پایگاه کاربری اختصاصی را تأمین می‌کرد که به آن امکان رشد و شکوفایی می‌داد. امروزه پی پال هم چنان یک سرویس پرداخت عمده است. پی پال هم‌چنین برای مقلدانش ازجمله شرکت‌هایی که تلاش کرده‌اند وسیله‌ای برای تجارت طلا از طریق مرورگر وب فراهم کنند، الهام‌بخش بوده است.

 یکی از موفق‌ترین این عملیات e-gold نام داشت که درازای طلای فیزیکی و سایر فلزات گران‌بها، اعتبار آنلاین را به افراد ارائه می‌داد. این شرکت بااین‌وجود با انواع مختلف کلاهبرداری روبه‌رو شد و سرانجام در سال 2005 توسط دولت فدرال تعطیل شد.

بی مانی (B-Money)

در سال 1998، توسعه‌دهندۀ آن وی دای «سیستم ارز الکترونیکی توزیع شدۀ ناشناس» با نام بی مانی را پیشنهاد داد. دای دو پروتکل متفاوت پیشنهاد داد، ازجمله به یک کانال پخش همگام و غیرقابل ‌توصیف نیاز داشت. درنهایت، بی مانی هرگز موفقیت‌آمیز نبود و در واقع از بسیاری جهات کاملاً متفاوت از رمز ارز بیت‌کوین بود. بااین‌وجود، این یک تلاش برای یک سیستم نقدی الکترونیکی ناشناس، خصوصی و امن بود. در سیستم بی مانی، از اسم مستعار دیجیتال برای انتقال ارز از طریق شبکه‌ای غیرمتمرکز استفاده می‌شد. این سیستم حتی شامل ابزاری برای اجرای قرارداد در شبکه و هم‌چنین بدون استفاده از شخص ثالث بود. اگرچه وی دای پیشنهاد گزارش شفافیت را برای بی مانی داد، اما در نهایت نتوانست توجه کافی را برای راه‌اندازی موفقیت‌آمیز خود به دست آورد. بااین‌وجود، ساتوشی تقریباً یک دهه بعد به عناصر بی مانی در گزارش شفافیت خود اشاره کرد، بنابراین تأثیر بی مانی بر شوق ارز دیجیتال فعلی غیرقابل‌انکار است.

بیت‌گلد رمز ارز

بیت‌گلد رمز ارز

بیت‌گلد را نباید بانام صرافی مبتنی بر طلای فعلی که نام مشابهی دارد، اشتباه گرفته شود. بیت‌گلد یکی دیگر از سیستم‌های ارزی الکترونیکی بود که به همان دورۀ بی مانی بازمی‌گردد که توسط نیک سازبو پیشنهاد شده بود، بیت گلد با سیستم اثبات کار خود که از بعضی جهات از طریق روند استخراج رمز ارز بیت‌کوین امروزی منعکس می­شود وارد دنیای رمز ارزها شد. با استفاده از این روش، راه‌حل‌ها به‌صورت رمزنگاری تدوین و سپس به همان روشی که یک بلاک‌چین مدرن کار می­کند، برای عموم منتشر می­شد.

پیشنهاد خواندنی:
نحوۀ خرید توکن بیت کوین با کارت هدیه

شاید انقلابی‌ترین جنبۀ مفهوم بیت‌گولد مربوط به گردش آن به شکل غیرمتمرکز باشد. بیت گلد با هدف جلوگیری از اتکا به توزیع‌کنندگان متمرکز ارز و مقامات انجام شد. هدف سزابو این بود که بیت گلد منعکس‌کنندۀ خواص طلای واقعی باشد و از این طریق کاربران را قادر می‌ساخت تا واسطه را به‌طور کامل از بین ببرند. بیت‌گولد مانند بی مانی درنهایت ناموفق بود. بااین‌حال، این پروژه نیز برای گروه بزرگی از ارزهای دیجیتال که توانستند یک دهه یا بیشتر پس از معرفی آن وارد بازار شوند، الهام‌بخش بود.

هش کش (HashCash)

طبق گفتۀ The Merkle هش کش در اواسط دهۀ 1990 توسعه یافت و یكی از موفق‌ترین ارزهای دیجیتالی پیش از رمز ارز بیت‌کوین بود. هش کش برای تعدادی از اهداف، ازجمله به حداقل رساندن هرزنامه‌های ایمیل و جلوگیری از حملات سایبر، طراحی‌شده بود. هش کش طیف گسترده‌ای از امکانات را آشکار کرد که تنها نزدیک به دو دهه بعد فهمیده شد. هش کش از الگوریتم اثبات کار برای کمک به تولید و توزیع ارزهای جدید، درست مثل بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شدۀ معاصر، استفاده کرد. درواقع، هش کش به بسیاری از مشکلاتی که امروزه ارزهای رمزنگاری‌شده با آن مواجهه‌اند، قبلاً برخورد کرده بود. در سال 1997 با افزایش نیاز به قدرت پردازش، سرانجام هش کش کم‌تر و کم‌تر کارآمد شد.

ایجاد رمز ارز بیت‌کوین

علی‌رغم این‌که سرانجام از بین رفت، هش کش سود زیادی را در دوران اوج خودش به دست آورد. همچنین بسیاری از عناصر سیستم هش کش در پیشرفت رمز ارز بیت‌کوین مؤثر بودند.

هنگامی‌که رمز ارز بیت‌کوین در سال 2009 توسعه یافت، نسل جدیدی از ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرد. رمز ارز بیت‌کوین با وضعیت غیرمتمرکز و توسعۀ فناوری بلاک‌چین در مقایسه با بسیاری از گذشتگانش تفاوت داشت. بااین‌حال، بدون تلاش‌های قبلی‌ که درزمینۀ رمزنگاری و پول‌های الکترونیکی در دهه‌های قبل از راه‌اندازی بیت‌کوین انجام‌شده بود، تصور ایجاد رمز ارز بیت‌کوین نیز دشوار است، چه رسد به صدها ارز دیجیتالی دیگر که از آن زمان راه‌اندازی شده‌اند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *