اتریوم دیگر یک پلتفرم انحصاری برای استیبل‌کوین‌ها نیست

باوجود تمام این‌ها، پلتفرم انحصاری اتریوم

می‌خواهیم در این مقاله درباره پلتفرم انحصاری صحبت کنیم. تا همین چند سال پیش، تصور این موضوع سخت بود که روزی «استیبل‌کوین» بتواند نمایشگر بخش مهمی از صنعت کریپتوکارنسی باشد؛ چراکه معامله‌گر بیشتر تمایل داشتند که استراتژی‌های درآمدزای خود را مبنای نوسانات ارزهای دیجیتال تنظیم کنند تا پایداری آن‌ها.

در سال ۲۰۱۶، تنها ۱۱ استیبل‌کوین وجود داشت که در سال ۲۰۱۷، ۱۰ نمونه دیگر به آن‌ها اضافه گردید. امروزه و تا این زمان، ۶۶ استیبل‌کوین وجود دارد و ۱۳۴ نمونه دیگر هنوز در مراحل توسعه خود قرار دارند. بخش قابل‌توجهی از این استیبل‌کوین ها تا قبل از ۲۰۱۸، از پلتفرم انحصاری اتریوم استفاده می‌کردند و به نظر می‌رسید که هیچ‌چیز نمی‌تواند این شرایط را تغییر دهد.

امّا شرایط در حال حاضر تغییر کرده و در گزارش «وضعیت ۲۰۱۹ استیبل‌کوین‌ها» از وب‌سایت Blockchain.com آمده است که تنها ۵۰ درصد استیبل‌کوین کوین‌ها در حال حاضر در پلتفرم انحصاری اتریوم ساخته می‌شوند. دامنه بازار استیبل‌کوین به‌سرعت در حال گسترش است.

شرایط بازار امروز

اخیراً تعداد زیادی از شرکت‌های تازه‌وارد به بازار بلاکچین را می‌بینیم که بر اساس سازوکار مبتنی بر «دارایی‌های پشتیبان» کار می‌کنند. شرکت‌های مالی غیرمتمرکز یا DeFi ازجمله Compound، MakerDAO و Equilibrium نه‌تنها به مکانیزم‌های جدید تولید استیبل‌کوین می‌پردازند، بلکه به توسعه‌دهندگان این آزادی عمل را نیز می‌دهند که بر اساس پلتفرم آن، برنامه‌های پیشرفته DeFi تولید کنند. ما شهود نسل جدیدی از بلاک‌چین‌ها به «نسل 3.0» هستیم که به‌تازگی در حال راه‌اندازی هستند. در این بین، نام‌هایی چون TON تلگرام، پولکادات، هش‌گراف و دیفینیتی هستند که نه تنها خبر از فرصت‌هایی جدید برای استیبل‌کوین‌ها می‌دهند، بلکه تعمیم‌پذیری آن‌ها را نیز نوید خواهند داد.

پیشنهاد خواندنی:
لایت کوین چیست؟ (راهنمای جامع استخراج ابری لایت کوین)

پلتفرم انحصاری اتریوم هنوز هم یک انتخاب قابل‌اطمینان برای تیم‌های توسعه ارزهای با قیمت پایدار است

باوجود تمام این‌ها، پلتفرم انحصاری اتریوم هنوز هم یک انتخاب قابل‌اطمینان برای تیم‌های توسعه ارزهای با قیمت پایدار است. امّا شاید دو نقص مهم را باید در این میان درنظر گرفت. تفاوت تولیدات و مقیاس‌پذیری. برای استفاده همگانی، یک استیبل‌کوین می‌بایست تا جای ممکن ساده و استفاده از آن آسان باشد. این استیبل‌کوین می‌بایست بتواند حجم بزرگی از تراکنش‌ها را پوشش دهد و همین‌طور، سازوکارهای مختلف داخل‌ زنجیره‌ای را پشتیبانی کند. همچنین با توجه به اینکه نسل 3.0 تکنولوژی بلاک‌چین در راه است، یک استیبل‌کوین همچنین می‌بایست بتواند در انتقال بین بلاک‌چین‌ها سازگاری داشته باشد.

اتریوم دیگر یک پلتفرم انحصاری

چرا اتریوم یک پلتفرم انحصاری برای استیبل‌کوین‌ها بوده است؟

علیرغم ورود تعداد از پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین 3.0، اتریوم هنوز هم به نقش مهم خود به‌عنوان یک پلتفرم انحصاری در بازار استیبل‌کوین ادامه می‌دهد. دلایلی برای این موضوع وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

منطق داخل‌زنجیره‌ای و معیارهای قانونی درون این پلتفرم گنجانده شده‌اند.

این قابلیت‌ها همان دلایلی هستند که استیبل‌کوین‌ها مبتنی بر پلتفرم انحصاری اتریوم، از همان ابتدا به شکل یک استاندارد درآمده‌اند و حتی یک مدل کسب‌وکار معتبر ایجاد کرده‌اند. در همین حال، اتریوم بزرگترین و شاید در دسترس تری اکوسیستم بلاک‌چین است که دارای سیستم پشتیبانی منطقی است. بسیاری از استیبل‌کوین‌ها کنونی بر مبنای پلتفرم انحصاری اتریوم ساخته‌شده‌اند و صنعت DeFi مرتبط با آن‌ها نیاز مبرمی به کار در این بلاک‌چین خواهد داشت.

حدود ۹۳ درصد بازار کنونی استیبل‌کوین‌ها کوین حول محور استیبل‌کوین محبوب تِتِر با نشان USDT می‌چرخد که یک استیبل‌کوین بر مبنای پلتفرم انحصاری اتریوم است. این در حالی است که سایر استیبل‌کوین‌ها نظیر «پاکسوز استاندارد»، «یو اس دی کوین» و «جمینی دلار» نیز به‌سرعت در حال پیشرفت هستند. هرکدام از این استیبل‌کوین‌ها دلایلی قانع‌کننده از مفهوم استیبل‌کوین به شمار می‌روند و پلتفرم انحصاری تمام آن‌ها، اتریوم است.

سازوکار بسیار امن در توافق جمعی در شبکه اتریوم پلتفرم انحصاری 

اتریوم از گواهی انجام کار (PoW) استفاده می‌کند که به‌عنوان سازوکاری قدرتمندتر و مقاوم‌تر در برابر مداخلات نسبت به مدل‌های موسوم به «گواهی سهم انجام کار» محسوب می‌شود. نکته مهم‌تر اینکه، در این سطح از امنیت، راندمان محاسبات و سرعت در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

پیشنهاد خواندنی:
مقابله ونزوئلا با بحران اقتصادی با ارزهای دیجیتال!

چارچوب‌های مبتنی بر اتریوم، سازگاری بیشتری با زیرساخت‌های کنونی دارند

اتریوم از یک استاندارد توکن با عنوان ERC-20 استفاده می‌کند و در نتیجه، زمینه تعمیم‌پذیری بین نرم‌افزارهای سازگار با اتریوم و همین‌طور کیف‌پول‌های سخت‌افزاری فراهم است. پروژه‌های مبتنی بر پلتفرم انحصاری اتریوم تمایل زیادی دارند که از روز اول به یک اکوسیستم کامل و باقابلیت‌های گسترده دسترسی داشته باشند.

مدل‌های جدید استیبل‌کوین پلتفرم انحصاری 

هم‌اکنون تعداد ۳۳ استیبل‌کوین مبتنی بر اتریوم وجود دارند که در کنار آن‌ها ۸ استیبل‌کوین بر پایه «بیشرز» و ۶ تای دیگر نیز بر پایه «استلار» قرار می‌گیرند. امّا شرایط در این زمینه در سال ۲۰۱۹ در حال تغییر بوده است؛ چراکه توسعه‌دهندگان استیبل‌کوین‌ها به سراغ‌ گزینه‌های متنوع دیگر در این زمینه رفته‌اند. برخی استیبل‌کوین‌ها که راه‌اندازی شده و یا دوره پیش از راه‌اندازی را می‌گذرانند، حتی گزینه «ترکیب پلتفرم‌ها» را نیز امتحان کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، «کربن» در ابتدا بر اساس اتریوم منتشر شد، ولی بعد از چند ماه پشتیبانی از EOS را نیز اضافه کرد. کربن حتی برنامه دارد که به‌زودی به دفتر حساب توزیع‌شده «هش گراف» نیز نقل‌مکان کند.

استیبل‌کوین‌های دیگر نظیر Kowala، Nos یا Xank از «چنگال» استفاده کرده و پلتفرم‌های بلاک‌چین اختصاصی خود را ساخته‌اند. این در حال است که برخی مسیر بلاک‌چین‌های موجود را پیش‌گرفته‌اند؛ جایی که «وایت استاندارد» و «استرانگهولد یو اس دی» بر اساس استلار، «فی» بر اساس دیفینیتی و «کرایپتوپگ» بر اساس بیت‌کوین کار خود را پیش می‌برند.

امّا چرا آن‌ها اتریوم پلتفرم انحصاری را انتخاب نکرده‌اند؟

تنوع انتخاب‌ها نشان از بازار رشد یافته دارد. البته این به معنای پایان حکمرانی استیبل‌کوین‌های مبتنی بر اتریوم نیست، بلکه این پایانی است بر وجود اتریوم به‌عنوان پلتفرم انحصاری استیبل‌کوین‌ها. با ارائه امکانات و گزینه‌های بیشتر توسط سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین برای پروژه‌های استیبل‌کوین، دلیلی وجود ندارد که این پروژه‌ها خودشان را با نواقص اتریوم به دردسر بیندازند.

چارچوب استیبل‌کوین مبتنی بر اتریوم با پهنای محدودی برای انجام تراکنش‌ها همراه است

اتریوم حداکثر می‌تواند تا ۲۵ تراکنش را در هر ثانیه پوشش دهد و کاربران برای اینکه بتوانند تراکنش‌هایشان را سریع‌تر انجام بدهند، کارمزدهای بالاتری را می‌پردازند. هر پلتفرمی که بخواهد افراد را از این پلتفرم انحصاری منحرف کند، نیاز به یک پهنای باند بزرگ‌تر برای تراکنش‌ها خواهد داشت. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ کارت اعتباری می‌توانند تا چندین هزار تراکنش‌ را در هر ثانیه انجام دهند؛ بنابراین، یک محصول جدید در این زمینه، می‌بایست چنین عملکردی را ارائه کند.

پیشنهاد خواندنی:
چگونگی انتخاب کیف پول بیت کوین

به‌علاوه، ویتالیک بوترین، یکی از مؤسسان اتریوم، برخی تغییرات را در رابطه با اتریوم اعلام کرده که می‌توانند قابلیت‌های پردازش تراکنش‌های آن را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. این تغییرات که در لایه اول و یا به‌وسیله فرآیندهای ثانویه انجام می‌گیرند، می‌توانند امکان پردازش حدود ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را برای بلاک‌چین اتریوم فراهم کنند. بااین‌حال، هنوز زمان دقیقی برای در دسترس قرار گرفتن این قابلیت در اتریوم اعلام نشده است. احتمالاً هنوز این سیستم در حال گذراندن آزمایش‌های اولیه است و نسخه‌های متفاوتی از آن امتحان می‌شود.

کوین‌ها در حال حاضر در پلتفرم انحصاری اتریوم ساخته می‌شوند

یکی از لایه‌های زیرین پلتفرم اتریوم پلتفرم انحصاری دارای برخی مشکلات اساسی در مقیاس‌پذیری است

یکی از مزیت‌های اصلی اتریوم در استفاده از «قراردادهای هوشمند» است؛ قراردادهایی که در زبان برنامه‌نویسی موسوم به «سالیدیتی» نوشته می‌شوند. توسعه‌دهندگان با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی، توافق‌های بین خریدار و فروشنده را به شکل یک کد کامپیوتری خودکار درمی‌آورند. امّا مشکل زمانی پیدا می‌شود که تعداد زیادی از کاربران بخواهند از این قرارداد هوشمند استفاده کنند و اینجاست که به علت ضعف در بهینه‌سازی زبان سالیدیتی، سرعت پردازش کُند می‌شود. به‌علاوه، سالیدیتی از یک «محیط توسعه یکپارچه» پشتیبانی نمی‌کند؛ یعنی همان محیط نرم‌افزاری که به برنامه‌نویسان کمک می‌کند که کدهای خود را در یک بازه زمانی کوتاه‌تر بنویسند.

عدم تعمیم‌پذیری در بلاک‌چین‌های اتریوم پلتفرم انحصاری 

سه سال پیش، زمانی که تنها یک بلاک‌چین برای قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز وجود داشت، این موضوع مشکل چندانی به شمار نمی‌آمد. امروز بلاک‌چین‌های متفاوتی از اتریوم وجود دارند؛ از جمله Tron، Waves، Tezos، Quarkchain و البته EOSIO. همچنین تعداد بیشتری از این نوع بلاک‌چین‌ها در راه هستند؛ بنابراین، جای تعجبی وجود ندارد که یک راه‌حل بین‌زنجیره‌ای از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار شده باشد.

قدم بعدیپلتفرم انحصاری چیست؟

گام بعدی تحول بازار استیبل‌کوین در رقابت بین اتریوم، EOS و دیگر پلتفرم‌های بلاک‌چین و پروژه‌های استیبل‌کوین مبتنی بر شبکه‌های خاص است. بازار کریپتوکارنسی هم‌اکنون به ارزش استیبل‌کوین‌ها پی برده است؛ جایی که ارزش جهانی مبادلات استیبل‌کوین از 12.5 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به 82 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است. «تِتِر» دومین کریپتوکارنسی از نظر میزان معاملات (حدود ۶۰ درصد میزان معاملات روزانه بیت‌کوین) محسوب می‌شود و توانسته امسال به لیست ۱۰ دارایی برتر کریپتو از نظر ارزش بازار راه یابد.

پیشنهاد خواندنی:
اتریوم چیست؟ + راهنمای خرید و فروش اتریوم

ضمن اینکه با توجه به افزایش استفاده همگانی از استیبل‌کوین، انتظار می‌روند که تقاضا برای این نوع ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد. هم پلتفرم‌ها و هم پروژه‌ها باید برای به‌دقت آوردن مشتریان تلاش کنند و دیگر خبری از مفهومی به نام پلتفرم انحصاری برای استیبل‌کوین‌ها نخواهد بود. یکی از مزیت‌هایی که می‌تواند دست بالا را برای رقابت‌کنندگان در این عرصه ایجاد کند، عملکرد بین‌زنجیره‌ای است که در مقابل راه‌حل درون‌زنجیره‌ای اتریوم قرار می‌گیرد.

باوجود تمام این‌ها، پلتفرم انحصاری اتریوم

با توجه به اینکه بازار استیبل‌کوین در صنعت کریپتوکارنسی، رشدش را به سمت بلوغ بیشتر شروع کرده، واضح است که فراتر از پلتفرم انحصاری اتریوم، گزینه‌های دیگری نیز در دسترس قرار دارند. البته این بلاک‌چین یک گزینه عملی برای در اختیار داشتن مجموعه گسترده‌ای از قابلیت‌ها به شکلی ساده است، امّا در همین حال باید متناسب با زمان پیشرفت کند و راه‌های جدیدی برای برطرف‌کردن مشکلات قدیمی داشته باشد.

در حالی که بازار استیبل‌کوین با سرعت قابل‌توجهی روبه‌جلو حرکت می‌کند، ولی اتریوم نسبتاً ساکن است. در حال حاضر، نه‌تنها تمایل به سمت ساختن استیبل‌کوین بر مبنای EOSIO ایجاد شده، بلکه بلاک‌چین دیگری نیز موردتوجه قرار گرفته‌اند و موقعیت پلتفرم انحصاری اتریوم واقعاً تحت‌تأثیر قرار گرفته است. ما تنها باید این موضوع به‌عنوان بخشی از یک بازار پویا درک کنیم و همراه با رشد هیجان‌انگیز آن پیش برویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *