آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید

آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید

بازار ارز دیجیتال طی 2 سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. با رشد بازار، بسیاری از ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی کسب کردند که استیم یکی از آن‌هاست.

چه چیزی باعث می‌شود تا استیم بسیار محبوب شود؟ در این مقاله اختصاصی از گروه سام اکسچنجر، ما یک توضیحات کاملی درباره استیم برای شما ارائه می‌دهیم تا دلایل محبوبیت استیم برای شما مشخص شود. استیم یک پلتفرم منحصربه‌فرد، مبتنی بر Steem-based media است که معروف‌ترین مورداستفاده آن استیم کوین است. درواقع استیم؛ واحدی است که در این پلتفرم اجرا می‌شود. علاوه بر آن، انواع ارزهای دیجیتال مرتبط با Steemit یعنی استیم کوین را پوشش خواهیم داد.

آنچه باید بدانید1

مبانی پایه استیم چیست؟

استیم؛ یک بستر رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین که در سال 2014 توسط Dan Larimer (مدیرعامل BitShares) تأسیس شد. شما می‌توانید Steemit را شبیه Reddit بدانید که در آن کاربران می‌توانند محتوای خود را به‌صورت آنلاین ایجاد کرده، منتشر کنند و برای آن پاداش بگیرند. بااین‌حال، یک تفاوت عمده وجود دارد.

برخلاف هر شبکه اجتماعی دیگر، استیم مبتنی بر بلاکچین است که اجازه می‌دهد تا آن را به روشی غیرمتمرکز اجرا کنید. این بدان معنی است که هیچ سانسور، قدرت مرکزی، خرابی، آسیب‌پذیری اطلاعات و سوءاستفاده از داده‌ها وجود ندارد. این یک لیست به ظاهر بی پایان از مشکلات موجود در سیستم‌عامل‌های اجتماعی متمرکز (به‌عنوان مثال فیس‌بوک، توییتر و غیره) را حل می‌کند.

علاوه بر مزایای منحصربه‌فرد فوق، استیم همچنین به کاربران خود پاداش می‌دهد؛ بنابراین به جای گذاشتن پست در رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر می‌توانید با فعالیت در این رسانه اجتماعی پاداش نیز دریافت کنید.

استیم کوین

استیم کوین؛ یک ارز دیجیتال است که برای به کار انداختن سیستم‌عامل استیم یک بستر رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌شود. کاربران درست مانند سایر سیستم‌عامل‌های خبری اجتماعی (مانند Reddit، Hacker News) محتوا را در استیم ایجاد و تصحیح می‌کنند و در Steem به خاطر کار خود پاداش می‌گیرند.

استیم کوین؛ یک ارز دیجیتال اساسی در شبکه استیم است و دو ارز رمزنگاری دیگر (دلارهای Steem و Steem Power) به آن وابسته هستند. از زمان عرضه steem coin در سال 2016، عرضه آن به‌طور خودکار 100 درصد افزایش یافته است. این همان کاری است که به‌طور نامحدود ادامه خواهد یافت.

پیشنهاد خواندنی:
همه چیز دربارۀ کاردانو

تفاوت با سایر ارزهای دیجیتال

از این جنبه، استیم کوین با سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است، زیرا برای ایجاد سکه‌های جدید فقط به معدن متکی نیست. شبکه استیم steem coin های جدید را به‌طور روزمره ایجاد می‌کند. 75 درصد سکه‌های جدید بین نویسندگان و مجرمان تقسیم‌شده و 15٪ سکه به دارندگان Steem Power اهدا می‌شود.

فقط 10٪ از جوایز بلوک استیم به ماینرها اعطا می‌شود. از آنجا که هر روز steem coin بیشتر و بیشتری ایجاد می‌شود، نگهداری آن برای مدت طولانی توصیه نمی‌شود. در عوض باید به دلارهای، Steem Power یا برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مانند Bitcoin یا Litecoin تبدیل شود.

لطفاً توجه داشته باشید که استیم کوین، مانند بیت کوین یا اتر در بازار آزاد قابل‌خرید و فروش است؛ بنابراین، می‌توانید استیم کوین را از طریق پلتفرم steem دریافت کرده یا می‌توانید آن را از طریق صرافی همچون سام اکسچنجر تهیه کنید.

ارزهای دیجیتال مهم بلاکچین

دلارهای استیم SBD Steem Dollars، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مهم بلاکچین استیم، می‌تواند پایدارتر در نظر گرفته شود.

ارزش این دلار تا حدود نوامبر 2017 تقریباً خوب نگه‌داشته شد و تا پایان سال 2017 افزایش یافت.

از آنجایی که دلار steem ثبات ندارد، 50٪ از پرداخت به سازندگان و متصدیان استیو در SBD پردازش می‌شود تا از آن‌ها در برابر نوسانات ارز دیجیتال استیم محافظت کند.

با تبدیل آن به استیم کوین یا بیت کوین و سپس تبدیل آن به ارز فیات، می‌توانید SBD خود را از آن استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید SBD را برای Steem Power، یکی دیگر از ارزهای استیم مبادله کنید که بعداً آن را پوشش می‌دهم.

نکته مهم: یک مزیت اساسی برای استیم دلار این است که با نگه‌داشتن آن‌ها، شما 10٪ سود سالانه را کسب می‌کنید.

Steem Power

سومین رمزنگاری در شبکه استیم، نشان دهنده میزان تأثیرگذاری شما بر روی سکوی استیم است. هرچه SP بیشتری داشته باشید، قدرت بیشتری خواهید داشت.

نگه‌داشتن Steemit Power به رأی‌گیری شما نسبت 1: 1 می‌دهد. به‌عنوان مثال، اگر یک کاربر که دارای 200 SP است رأی می‌دهد، آنگاه 20 برابر بیشتر از رأی از کسی که دارای 10 SP است، تأثیر می‌گذارد.

این یک جنبه بسیار مهم از پلتفرم steem است، زیرا جبران خسارت با آن ارتباط مستقیم دارد. ارسال یا اظهارنظر هنگامی که توسط برخی از افراد باقدرت بیشتر (SP) درخواست شود، جبران بیشتری می‌شود.

پیشنهاد خواندنی:
راه‌اندازی تبادلات ارز دیجیتال لاین و هواوبی در ژاپن و آرژانتین

درواقع، اگر هیچ Steem Power ندارید به هیچ‌وجه نمی‌توانید رأی دهید.

 در اینجا چند جنبه جالب دیگر در مورد SP آورده شده است:

Steem Power استیم پاور یک سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‌شود. درواقع شما نمی‌توانید آن را بفروشید و باید تا حداقل 13 هفته آن را نگه‌دارید.

_ 50٪ از پرداخت‌های ارسال شده به مشارکت‌کنندگان در SP برمی‌گردد.

_ برخلاف دو ارز رمزنگاری دیگر در استیم، استیم پاور نمی‌تواند در صرافی‌ها معامله شود.

_ می‌توانید با افزایش اعتبار SP یا پایین آمدن آن، پول خود را تقویت کنید (مبادله آن با استیم کوین).

خوب این بررسی سه ارز دیجیتال در پلتفرم استیم بود حال باید ببینیم استیم چگونه کار می‌کند.

شبکه اجتماعی استیم در تلاش است تا نحوه کار سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی را تغییر دهد. برخلاف سیستم‌عامل‌هایی مانند فیس‌بوک که در آن کاربران به دلیل محتوایی که ایجاد می‌کنند ازنظر مالی جبران نمی‌شوند، استیم به همکاران و سازندگان این سکو مستقیماً با استیم کوین خود پاداش می‌دهد.

نقش مهم متصدیان

علاوه بر سازندگان، متصدیان نیز بخش مهمی از جامعه استیم هستند. کاربرانی که از کیفیت مطالب تبلیغ کرده و به آن‌ها کمک می‌کنند، در سایت استیم مجری نامیده می‌شوند.

در حقیقت، متولیان نیز از استیم پاداش می‌گیرند، زیرا در حفظ کیفیت مطالب کمک می‌کنند. این چیزی است که پلتفرم استیم ارائه می‌دهد و درواقع در این پلتفرم قدرت در دست جامعه است.

استیم مانند Reddit به جامعه خود متکی است تا دستورالعمل‌های مربوط به رفتار کاربر را برای خود اعمال کند. در حال حاضر، دستورالعمل‌ها به‌اندازه Reddit بالغ نمی‌شوند، اما این‌ها یک کار در دست انجام است. آن‌ها به‌طور مداوم در حال تدوین یک راهنمای اعتدال جامعه به نام Steemetiquette هستند.

چند نکته مهم که توسط استیم تأکید می‌شود عبارت‌اند از:

_ استناد به منابع و اعتبار دادن تشویق می‌شود.

_ تأکید زیادی بر پاداش دادن به خالق اصلی وجود دارد، بنابراین وقتی نوبت به دادن پاداش می‌رسد، محتوای اصلی ترجیح داده می‌شود.

_ از پاداش دادن به محتوای نامطلوب و ناخواسته خودداری می‌کند.

_ ایده ایجاد یک بستر غیرمتمرکز که در آن کاربران خود تصمیم بگیرند کدام محتوا باارزش است، در پلتفرم استیم اجرا می‌شود.

اکنون که نحوه اجرا و کار با سیستم‌عامل استیم را می‌دانیم بیایید سعی کنیم دریابیم که آیا واقعاً مفید و سودآور است یا خیر.

پیشنهاد خواندنی:
مهم‌ترین تفاوت‌ها در مقایسه بیت‌کوین و ریپل

مزایای استیم چیست؟

 استیم در اصل یک بستر وبلاگ نویسی با رسانه‌های اجتماعی می‌باشد. این پروتکل Smart Media Token را دنبال می‌کند که توسط پلتفرم استیم تهیه شده است. از الگوریتم Proof-of-Brain استفاده می‌کند و براساس همان پورتال مانند Medium یا Reddit کار می‌کند، یعنی افراد می‌توانند محتوا را اصلاح کنند و توکن های استیم را به دست آورند. نه تنها ایجاد محتوا یک توکن کسب می‌کند، حتی رأی دادن به وبلاگ‌ها، مقالات و غیره خاص نیز می‌تواند توکن های شما را به دست آورد.

تکنولوژی استیم چگونه است؟

۱) الگوریتم Proof-of-Brain با تعیین مقدار محتوایی که به سیستم عامل اضافه کرده اند و به کاربر پاداش می‌دهد. هرچه کاربر بیشتر کمک کند، توکن های STEEM بیشتر می‌شوند.

۲ ) کاربران می‌توانند در مورد هر موضوع موردنظر خود بنویسند.

۳) مشارکت‌ها در قالب رأی دادن و اظهارنظر در مورد محتوای نوشتاری نیز راه‌های کسب توکن است.

 4) STEEM؛ واحد پول دیجیتالی است که این شبکه را تأمین می‌کند و می‌توان آن را برای ارزهای فیات نیز مبادله کرد.

۵) تعداد سکه‌های STEEM هر ساله 100 درصد افزایش می‌یابد؛ بنابراین، هیچ محدودیتی در تعداد سکه‌ها وجود ندارد.

آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید2

چگونه استیم بخریم و ذخیره کنیم؟

 نحوه خرید STEEM

۱) برخلاف بیت کوین و بسیاری ارزهای دیجیتال دیگر، استخراج استیم امکان‌پذیر نیست. به افرادی که محتوای مربوط به استیم و سایر سیستم‌عامل‌های Steemit را ارائه می‌دهند، پاداش داده می‌شود.

۲) ارز دیجیتال استیم را می‌توان با استفاده از ارزهای فیات از صرافی‌های اصلی مانند سام اکسچنجر Binance، Bittrex، Huobi و… خریداری کرد. همچنین می‌توان آن را با سایر توکن های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم ردوبدل کرد.

۳) اگر می‌خواهید مقداری STEEM را از طریق ارزهای دیجیتال خریداری کنید، سام اکسچنجر بهترین پلتفرم معاملات رمزنگاری است. این امکان را به شما می‌دهد تا نرخ ارزهای متفاوتی را مشاهده کرده و بهترین‌ها را از بین آن‌ها انتخاب کنید. علاوه بر این، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که تمام ارزهای دیجیتال را در کیف پول موردنظر خود ذخیره کنید؛ بنابراین می‌توانید در هر زمان که بخواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

نحوه ذخیره STEEM

از Wallet Steemit می‌توانید برای ذخیره کردن توکن های STEEM استفاده کنید که می‌توانید هنگام ثبت‌نام در Steemit آن را ایجاد کنید. از آنجا که این سیستم به‌تازگی راه‌اندازی شده، گزینه‌های کیف پول محدود است. کیف پول دیگری که می‌توانید استفاده کنید ESteem Wallet است که در فروشگاه Play و App Store، کیف پول CLI و … موجود می‌باشد.

پیشنهاد خواندنی:
کوین بیس پرو هزینه ها را افزایش می دهد

آیا پلتفرم استیم به‌درستی کار می‌کند؟

مفهوم استیم کاملاً هیجان‌انگیز است، زیرا مزایا و حاشیه‌های بی‌نظیری را نسبت به رقبای سنتی خود ارائه می‌دهد و به همین دلیل است که در سال 2017 شاهد افزایش قیمت عظیم بود.

با این حال، اگرچه این پلتفرم جذابی می باشد، اما در حال حاضر با برخی از چالش‌های عمده روبرو است. اگر به‌سرعت بر این مسائل غلبه نکند، آنگاه دیگر محبوبیت خود را از دست خواهد داد. بیایید نگاهی به مباحث کلیدی پلتفرم استیم بپردازیم.

بازی رأی‌گیری:

 گزینش محتوا از طریق رأی دادن یکی از مهم‌ترین جنبه‌های steem است. درواقع، رمزنگاری استیم که به خالقان اعطا می‌شود، مستقیماً با آن در ارتباط می‌باشد. متأسفانه، ایجاد چند ردیف برای ایجاد ربات برای رأی دادن به اسپم بسیار ساده می‌باشد. برای کنترل اوضاع، استیم آشکارا اقدامات خود را برای مبارزه با ربات‌ها به اشتراک گذاشته است. با چنین محاسبات باز در دسترس برای آن‌ها، کد نویسان می‌توانند به‌راحتی ربات‌ها را مانند استیم های واقعی جلوه دهند.

اما هنوز اقدامات کافی توسط steem برای حل این مشکل انجام نشده است. از طرف دیگر، اگر به Reddit نگاهی بیندازید می‌بینید که آن‌ها اقدامات بسیار پیچیده‌ای برای مبارزه با این بازی رأی‌گیری و متوقف کردن ربات‌ها انجام داده‌اند. تمام محاسبات و اقدامات آن‌ها پنهان‌شده است تا انجام این کار برای ربات‌ها دشوار باشد.

حتی باوجود این محاسبات پنهان، Reddit هنوز با چالش رأی‌دهندگان جعلی روبرو است و آن‌ها باید خود را ارتقا دهند؛ بنابراین، اگر Reddit حتی با محاسبات پنهان خود دست‌وپنجه نرم کند، استیم واقعاً اگر می‌خواهد مشکل را متوقف کند مجبور است اقدامات بیشتری برای حل این معضل در نظر بگیرد.

پاداش به کاربران استیم

پاداش دادن به کاربران با استیم کوین ممکن است ایده خوبی باشد، اما در عین حال دارای اختلافات جانبی نیز می‌باشد. بزرگ‌ترین مشکل این است که کاربران آن‌قدر با زاویه مالی هدایت می‌شوند که کل ایده به اشتراک‌گذاری دانش کمی بی‌نتیجه می‌ماند.

Steem قرار بود مکانی جالبی برای پیاده کردن ایده‌ها باشد، اما اکنون به یک فضای رقابتی تبدیل شده است که بیشتر به یک محل کار شباهت دارد. اکنون کاربران به‌عنوان فرصتی برای درآمدزایی به آن نگاه می‌کنند و بنابراین دیدگاه آن‌ها کاملاً تغییر کرده است.

پیشنهاد خواندنی:
لایت کوین چیست؟ (راهنمای جامع استخراج ابری لایت کوین)

پول؛ یک محرک قوی است

مردم دیگر آزادانه ایده‌های خود را به اشتراک نمی‌گذارند، بلکه سعی می‌کنند قطعه‌ای را ارائه دهند که به آن‌ها کمک کند تا حد ممکن از حداکثر رأی‌گیری برخوردار شوند. پول؛ یک محرک قوی است و می‌تواند افراد را به انجام کارهای اشتباه، مانند ایجاد ربات ها برای ارتقاء کلاهبرداری و افزایش رأی محتوای خود تبدیل کند.

آن‌ها به جای قدردانی از چیزی واقعی و خوب، در جستجوی مقاله هستند که بیشترین آرا را کسب می‌کنند و به‌نوبه خود شانس خود را برای کسب درآمد بیشتر افزایش می‌دهند. هنگامی که یک فعالیت درآمدزا می‌شود، اغلب هدف اصلی خود را از دست می‌دهد. اگر از اشتراك درآمدزایی داشته باشد، مردم مجبور می‌شوند آنچه را كه واقعاً دوست دارند و از آن استقبال می‌کنند متوقف كنند. اگر برای کسب درآمد از اظهارنظر استفاده کنید، مردم احتمالاً فقط در مورد آنچه فکر می‌کنند بیشترین درآمد را دارند، اظهارنظر می‌کنند.

این حقیقت منفی در مورد steem است. وقتی پول نقد درگیر می‌شود، مردم معمولاً کم فکر می‌شوند و همچنین می‌توان گفت که این سیستم نوع اشتباه کاربران را به خود جلب می‌کند. نوعی از کاربرانی که اخلاق را رعایت نمی‌کند. این ما را به سمت موضوع بعدی یعنی سرقت ادبی سوق می‌دهد.

تأسف‌آورترین نتایج کسب درآمد

یکی از تأسف‌آورترین نتایج کسب درآمد استیم این است که حتی سرقت ادبی نیز پاداش می‌گیرد. بسیاری از اوقات از داستان‌های اصلی قدردانی نمی‌کنند و پاداشی را که باید دریافت نمی‌کنند. بااین‌حال، آن‌ها به‌سرعت تکثیر می‌شوند و قادر به ایجاد علاقه قابل‌توجه بیشتری هستند.

بسیاری از متصدیان از این واقعیت که داستان تکرار شده دیرتر از داستان اصلی به وجود آمده، ناراحت نیستند. در حقیقت، محتوای تکراری کمترین دغدغه را برای آن‌ها ایجاد می‌کند، زیرا به نظر می‌رسد تمرکز اصلی آن‌ها روی درآمدزایی باشد.

شاید بدترین چیز در مورد این وضعیت این باشد که علاقه کاربران اصلی را از بین می‌برد. این بازاریابان متخصص یا سازندگان ربات هستند که کنترل این سکو را شروع می‌کنند و بیشتر ارزهای دیجیتال استیم را دریافت می‌کنند.

این می‌تواند به فقدان زیاد محتوای اصلی منجر شود. این مطلقاً چیزی نیست که steem برای آن ایجاد شده باشد و کاملاً مخالف برخی از اصول اصلی آن است. در حالی که استیم توانسته است بازار را برای خود به‌عنوان محلی برای «دریافت و پرداخت به پست» تبدیل کند، اما باید هرچه سریع‌تر بر این چالش‌ها غلبه کند. روشی که استیم برای مقابله با این چالش‌ها در پیش می‌گیرد به‌طور مستقیم بر آینده آن تأثیر می‌گذارد و همچنین می‌تواند به‌طور مستقیم قیمت سکه استیم را تحت تأثیر قرار دهد.

پیشنهاد خواندنی:
بهترین انواع کیف‌پول سخت‌افزاری

در ادامه بیایید به سفر سرمایه‌گذاری سکه steem تاکنون نگاهی بیندازیم.

تاریخچه سرمایه‌گذاری سکه استیم

آیا می‌دانید ارز دیجیتال استیم به‌عنوان سومین ارز دیجیتال محبوب در مقطعی از زمان انتخاب شده است. سکه استیم در 20 ژوئیه 2016 شاهد افزایش چشمگیر قیمت خود بود، زیرا در حدود یک هفته از حدود 0.27 دلار به 4.34 دلار افزایش یافت. در نتیجه، سرمایه بازار استیم افزایش پیدا کرد.

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، steem نتوانست این روند را به مدت طولانی حفظ کند و قیمت آن در نوامبر 2016 کاهش یافت؛ مانند اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، قیمت steem بعداً در 2018 سقوط کرد. از آن زمان افراد زیادی به دنبال سکه استیم نیستند و در حال حاضر حدود 2.85 دلار در این بازار در حال معامله است.

 ارز دیجیتال 6

نیاز سرمایه گذار

قیمت‌های استیم نیز به‌طور معمول کاهش می‌یابد، زیرا هر روز سکه‌های استیم بیشتری اضافه می‌شود تا به سازندگان و متصدیان پاداش دهد. کاربرانی که steem دریافت می‌کنند، آن‌ها را نیز واریز می‌کنند. این یکی از دلایل ایجاد دلارهای Steem و Steem Power علاوه بر استیم کوین است.

شکی نیست که این بازار به دلیل هدف منحصربه‌فرد خود توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده است. برای ادامه این کار Steem نیاز دارد تا کار خود را از نظر فناوری و سیستم تقویت کند و باید مشکلاتی را که با آن‌ها روبرو هستند را برطرف کند.

3 استیم

آیا ایده خوبی است که در Steem سرمایه‌گذاری کنید؟

 استیم یک ارز دیجیتال نسبتاً جدید است، اما سهم زیادی در نوسانات دارد. استیم با محصولی کاملاً در حال فعالیت و همچنین به‌روزرسانی‌های بیشتر، این یک ایده خوب هم در تئوری و هم در اجرا است. شبکه اجتماعی Steemit شاهد گسترش مداوم در پایگاه کاربری خود بوده است و ایده کاربران و جلب کمک به‌واسطه آن مطالب بسیاری از احساسات مثبت را به خود جلب می‌کند. سرمایه‌گذاری روی Steem در حال حاضر با توجه به نوسانات آن ممکن است کمی خطر داشته باشد، اما به‌احتمال زیاد تقاضا افزایش می‌یابد و آن را به یکی از شبکه‌های محبوب‌تر تبدیل می‌کند که در درازمدت سودآوری بالایی دارد.

ارز 2

نتیجه‌گیری

اکنون می‌دانید ارز دیجیتال steem چیست و چگونه از آن برای برقراری بستر رسانه‌های اجتماعی، استفاده می‌شود. شما همچنین می‌دانید که سازندگان و مجریان چگونه نقش اصلی را در این بستر مبتنی بر blockchain بازی می‌کنند که به دلیل مشارکت‌های خود به کاربران پاداش می‌دهد.

پیشنهاد خواندنی:
آینده روشن بلاکچین با یک انقلاب در بانکداری

علاوه بر سکه Steem، احتمالاً باید درباره دو ارز دیجیتال دیگر یعنی دلار و استیم پاور نیز ایده خوبی داشته باشید؛ بنابراین با دانش تازه خود، آیا قصد استفاده از استیم را دارید؟ نظر شما در مورد چالش‌هایی که در حال حاضر کاربران این شبکه با آن روبرو هستند، چیست؟

لطفاً نظرات خود را دراین‌باره با مشاوران گروه سام اکسچنجر مطرح کنید.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

2 دیدگاه ها

  1. امتیاز بینندگان:1 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *