ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟

ارز-دیجیتال-دش(Dash)-چیست؟

ارز دیجیتال دش از جمله رمز ارزهایی است که تلاش دارد تا چالش‌های رمز ارزهای اولیه را بر طرف کند.

اکوسیستم رمز ارز که به‌سرعت در حال گسترش است مجموعه‌ای از مسائل مشکلات را برای سرمایه‌گذاران و معامله گران به ارمغان آورده است. رمز ارزهایی وجود دارند که ادعا می‌کنند وارث واقعی بینش بنیان‌گذار رمز ارز بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو می‌باشند. آن‌ها رمز ارزهایی بر محور حریم خصوصی هستند.

دش (Dash) به‌عنوان یک رمز ارز

ارز دیجیتال دش (Dash) در سال 2014 راه‌اندازی شد، در ابتدا با نام دارک کوین شناخته می‌شد و برای اطمینان از حریم خصوصی و ناشناس بودن کاربر طراحی شده بود. در حقیقت، گزارش شفافیت این رمز ارز که با همکاری اوان دافیلد و دانیل دیاز تبیین شده است، آن را به‌عنوان «اولین ارز رمز نگاری شدۀ محرمانه» مبتنی بر بینش ساتوشی ناکاموتو توصیف کرد.

چشم‌اندازهای تجاری آیندۀ ارز دیجیتال دش چیست؟

اگرچه این ویژگی رمز ارز هنوز هم ازجمله موارد مهم در رمزنگاری است، اما ارز دیجیتال دش (Dash) از آن زمان اهداف بلند پروازانه ای را برای خود متصور شده است. امروزه این رمز ارز می‌خواهد به‌وسیله ای برای انجام معاملات روزانه تبدیل شود و در وب‌سایت خود با جسارت ادعا می‌کند که «دش (Dash) یک ارز دیجیتال است که می‌توانید هرکجا آن را خرج نمایید.»

تغییر در چشم‌انداز این ارز دیجیتال هدف مذکور در بالا را به‌خوبی برآورده کرده است. در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال دش (Dash) دوازدهمین رمز ارز با ارزش در جهان بود. در سال 2017 که ارزش رمز ارزها در جهان به‌طورکلی در حال ازدیاد بود، قیمت ارز دیجیتال دش به بیش از 8000 درصد افزایش یافت.

تفاوت ارز دیجیتال دش (Dash) با رمز ارز بیت‌کوین در چیست؟

تفاوت اصلی ارز دیجیتال دش (Dash) و بیت‌کوین در الگوریتمی است که توسط آن‌ها برای استخراج رمز ارز استفاده شده است. این ارز دیجیتال از الگوریتم ایکس 11 استفاده می‌کند که نسخۀ اصلاح‌شدۀ الگوریتم اثبات سهم است. هم‌چنین در بلاک‌چین خود از ترکیب کوین جوین برای تقابل معاملات و ایجاد حریم خصوصی استفاده می‌کند. از طرف دیگر، رمز ارز بیت‌کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند.

مدیرعامل ارز دیجیتال دش

علاوه بر این، تفاوت‌های دیگری بین این دو رمز ارز وجود دارد. برای شروع بحث، هر دو رمز ارز سیستم متفاوتی برای انجام معاملات دارند. معاملات در بلاک‌چین رمز ارز بیت‌کوین باید توسط همۀ نودهای درون شبکه تأیید شود. این فرآیند، که برای اطمینان از اجماع بدون نفوذ طراحی شده است، نیاز به زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی برای همۀ نودها یا نودهای مختص به استخراج دارد. در این سیستم، دستگاه‌های استخراج کنندۀ بیت‌کوین که دارای نود کامل هستند، برای اطمینان از عملکرد بهینه، مجبور به افزایش وقت و هزینه می‌شوند. که این کار با توجه به مقیاس‌گذاری شبکۀ بیت‌کوین، به یک کار غیرممکن تبدیل می‌شود.

پیشنهاد خواندنی:
با عبور استخراج بیت کوین از 18 میلیون؛ فقط 3 میلیون بیتکوین باقی مانده

همان‌طور که در بالا ذکر شد، این فرایند وقت‌گیر بوده و مانع از کند شدن نمی‌شود، زیرا پردازش آهسته منجر به عقب افتادن معاملات در حافظۀ بیت‌کوین می‌شود. به‌نوبۀ خود، این مسئله می‌تواند به بالا رفتن هزینۀ معاملات منجر شود و بیت‌کوین را به‌عنوان یک رمز ارز برای معاملات روزانه نامناسب جلوه دهد.

ارز دیجیتال دش (Dash) از انگیزه‌های اقتصادی به‌عنوان نقطه شروع استفاده کرده

ارز دیجیتال دش (Dash) از انگیزه‌های اقتصادی به‌عنوان نقطه شروع استفاده کرده و برای ساده‌تر کردن تأیید و اعتبار معاملات، از سیستم مسترنودز (Masternodes) بهره برده است.

آیا ارز دیجیتال دش رقیبی دارد؟

سیستم مسترنودز اساساً نودهای کامل با یک سهام آغازین از میان 1000 سهم این ارز دیجیتال در سیستم است (همان‌طور که در گزارش شفافیت این ارز دیجیتال شرح داده شده است یک «وثیقه» است). بنیان‌گذاران ارز دیجیتال دش در گزارش شفافیت خود بیان داشتند: «این سیستم به کاربران امکان پرداخت هزینه‌های خدمات و دریافت سود حاصل از سرمایه‌گذاری را می‌دهد.»

این سیستم هم‌چنین مشکلات مقیاس‌گذاری معاملات را حل می‌کند. این امر به دلیل کاهش تعداد نودهای مورد نیاز برای تأیید موفقیت‌آمیز یک معامله به تعدادی نود قابل‌کنترل است. آن‌ها وظیفۀ تأیید معاملات از شبکۀ استخراج کنندگان و ارائۀ خدماتی از قبیل پرداخت و حفظ حریم خصوصی شبکۀ ارز دیجیتال دش را دارد.

در تاریخ 16 فوریه، تعداد 4719 مسترنودز در شبکۀ این ارز دیجیتال وجود داشت. در ماه دسامبر سال 2017 تعداد 4510 مسترنودز به این رقم افزوده شد. این افزایش تعداد مستر نودز با وجود افت شدید قیمت ارز دیجیتال دش از 1600 دلار به 388 دلار، اتفاق افتاده است.

ارز دیجیتال دش (Dash) در سال 2014

دومین نوآوری در اکوسیستم رمز ارز دش در مدل حاکمیت آن نهفته است. بیت‌کوین و لیت‌کوین، دو رمز ارز با اهداف مشابه این ارز دیجیتال، در مؤسسات دانشگاهی رشد کردند. توسعۀ آتی این رمز ارزها تا حد زیادی به میزان گستردگی این مؤسسات وابسته است.

این ارز دیجیتال با تقسیم پاداش‌های بلوکه شده بین سه گروه سهامداران مستر نودز، استخراج کننده ها و خزانه، پیشگام در ایجاد یک مدل خود سرمایه آوری شده است. دو گروه اول هرکدام 45 درصد از کل سهم را دارند. 10 درصد سهم باقی مانده متعلق به خزانه است که برای تأمین مالی پروژه‌های توسعه‌دهندۀ این ارز دیجیتال در آینده استفاده خواهد شد. مستر نودز نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ بدین‌صورت که آرای آن‌ها مسیرهای توسعۀ این ارز دیجیتال در آینده را تعیین می‌کنند.

ارز دیجیتال دش (Dash) از انگیزه‌های اقتصادی

آیا این ارز دیجیتال رقیبی دارد؟

بله بیت‌کوین و لیت‌کوین هرکدام قصد دارند که به ابزاری برای انجام معاملات روزانه تبدیل شوند. در سال 2017 پس از آن که استیم (Steam)، پلتفرم یک بازی محبوب، اعلام کرد که قصد دارد روی پلتفرم خود بیت‌کوین را جایگزین لیت‌کوین نماید، افزایش قیمت لیت‌کوین متوقف شد.

پیشنهاد خواندنی:
هر آنچه درباره لایت کوین بدانید

بیت‌کوین ممکن است با معرفی شبکۀ لایتنینگ (Lightning network) در سیستم‌عامل خود به رقیبی برای ارز دیجیتال دش تبدیل شود؛ اما دش نسبت به رقبا بسیار زودتر شروع به فعالیت کرده است.

چشم‌اندازهای تجاری آیندۀ ارز دیجیتال دش چیست؟

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، هدف این ارز دیجیتال تبدیل شدن به وسیله ای برای انجام معاملات روزانه است. این ارز دیجیتال برای تحقق بخشیدن به این هدف شبکۀ گسترده‌ای را به وجود آورده است. ارز دیجیتال دش علاوه بر ایالات‌متحدۀ امریکا، در چند کشور دیگر نیز حضور دارد. به‌عنوان‌مثال، در حال حاضر ابتکاراتی را بر مبنای رمز ارز به‌صورت آزمایشی در دو کشوری که به لحاظ اقتصادی دچار مشکلاتی هستند آغاز کرده است.

چشم‌انداز این ارز دیجیتال در این کشورها روشن است. دولت ونزوئلا که اخیراً رمز ارز خود به نام پترو را معرفی کرده است، دستوراتی را نسبت به آژانس‌های دولتی صادر کرده است و از آن‌ها خواسته است تا هرگونه رمز ارز را برای ارائۀ خدمات بپذیرند. این ارز دیجیتال یک حرکت زودهنگام در این کشور بوده است و مجموعۀ همایش‌هایی را که با حضور گستردۀ مردم برگزار شده برای معرفی رمز ارزها ترتیب داده است.

تقاضا برای این رمز ارز در کشور آمریکای جنوبی

رایان تایلور؛ مدیرعامل شرکت ارز دیجیتال دش، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفت: تقاضا برای این رمز ارز در کشور آمریکای جنوبی افزایش یافته است. ما از طریق خطوط پشتیبانی ارز دیجیتال دش تقاضاهای زیادی در ونزوئلا داریم، زیرا تعداد بیشتری از مردم به انجمن‌ها و اتاق‌های گفتگوی ما پیوسته‌اند، حتی در ویدیوهای یوتیوب نیز این مسئله ظاهر شده است.

دش اخیراً در ایالات‌متحدۀ آمریکا، با یک سایت شرط‌بندی ورزشی به نام فن دوئل برای اجرای یک لیگ فانتزی بسکتبال موسوم به کریپتوکاپ همکاری کرد. بدین‌صورت که جوایز برندگان این لیگ توسط این ارز دیجیتال پرداخت می‌شود. سرانجام، گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که ارز دیجیتال دش در حال تبدیل‌شدن به ارزی برای انجام معاملات در دارک وب (Dark web) و پول‌شویی است. رایان تیلور؛ مدیرعامل ارز دیجیتال دش می‌گوید این ادعاها به‌هیچ‌وجه حقیقت ندارد و رشد صعودی حجم معاملات این رمز ارز به‌خوبی حاکی از همین مسئله است.

تفاوت ارز دیجیتال دش

سرمایه‌گذاری در قالب همکاری با دانشگاه ایالتی آریزونا

در همین زمان، رمز ارز دش درزمینۀ پژوهش نیز سرمایه‌گذاری کرده است. این سرمایه‌گذاری در قالب همکاری با دانشگاه ایالتی آریزونا برای تأمین بودجۀ تحقیق و ایجاد بورس تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی با موضوع توسعۀ بلاک‌چین ایجاد شده است.

پیشنهاد خواندنی:
کیف پول‌های رمزپایه در اوج انتظارات خود قرار دارند

به گفتۀ رایان تایلور، مشارکت شرکت رمز ارز دش با دانشگاه ایالتی آریزونا متمرکز بر موضوع مقیاس‌پذیری است، زیرا این مورد در رمز ارز هم برای مشتری و هم فروشنده مسئله شده است. او می‌گوید تیم آن‌ها در حال بررسی امکان وجود بلاک‌های جمع‌وجور و فناوری‌های مختلف است که می‌تواند به‌سرعت امکان پخش بلاک‌ها از طریق شبکۀ بلاک‌چین را فراهم کند.

سرمایه‌گذاری در رمز ارزها و عرضۀ اولیه رمز ارزها (ICO) بسیار پرخطر و سوداگرانه است و این مقاله توصیه‌ای از طرف سایت یا نویسنده برای سرمایه‌گذاری در رمز ارزها یا عرضۀ اولیۀ آن‌ها نیست. ازآنجاکه وضعیت هر فرد منحصربه‌فرد است، قبل از تصمیم‌گیری‌های مالی همیشه باید از یک متخصص واجد شرایط استفاده شود. سایت هیچ‌گونه تضمینی در مورد صحت یا به‌موقع بودن اطلاعات موجود در این مقاله ندارد. در تاریخ نگارش این مقاله، نویسنده مالک مقدار 0.1 از رمز ارز بیت‌کوین است.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *