۱۴ برنامه کاربردی بلاکچین که باعث انقلاب جامعه خواهد شد!

  • توسط شبنم میرزایی
  • سپتامبر 23, 2019
  • بلاکچین
۱۴ برنامه کاربردی بلاکچین که باعث تحول جامعه خواهد شد

14 برنامه کاربردی بلاکچین را با ما دنیال کنید. احتمالاً تاکنون درباره بیت کوین و ارز دیجیتال شنیده‌اید. اخیراً، اصطلاح Blockchain موجبات پیشرفت انبوهی در جامعه فناوری را ایجاد کرده است.

درواقع فناوری و برنامه کاربردی بلاکچین است که پایه ارزهای دیجیتال را تضمین می‌کند و همه معاملات به‌درستی انجام و ثبت می‌شود؛ اما آنچه که در برنامه های بلاکچین ذخیره می‌شود، فقط به واحد پول نمی‌باشد و می‌توان آن را به هر روشی که استفاده‌های جالب دیگر هم دارد، ذخیره کرد.

سؤالی که ذهن خیلی از طرفداران بلاک چین و ارز دیجیتال را درگیر کرده است مربوط به برنامه های بلاکچین است. در ادامه گروه سام اکسچنجر برنامه های بلاکچین در آینده نه چندان دور را به شما معرفی می‌کند.

برنامه کاربردی بلاکچین در آینده چیست؟

همانطور که معلوم است، برنامه‌های بیشتری علاوه بر ارز دیجیتال می‌توانند در کنار این فناوری توسعه یابند. در ادامه ۱۴ مورد برنامه کاربردی بلاکچین را که در مرحله آماده‌سازی هستند را معرفی می‌کنیم.

برنامه کاربردی بلاکچین در آینده چیست؟

هویت دیجیتالی

فقط تصور کنید که دیگر هرگز نگران امنیت دیجیتال خود نباشید. این یک مشکل عظیم در جهان است. این بدان معناست که برای هر 3 دلار خرج شده، 1 دلار صرف کلاهبرداری در تبلیغات می‌شود. برنامه های بلاکچین ردیابی و مدیریت هویت‌های دیجیتال را ایمن و کارآمد می‌کند و منجر به ورود به سیستم‌های بی‌سیم و کاهش کلاهبرداری می‌شود. چه در روند بانکی، مراقبت‌های بهداشتی، امنیت ملی، اسناد شهروندی یا خرده‌فروشی آنلاین، تأیید هویت و مجوز، روندی است که به‌طور پیچیده در تجارت و فرهنگ در سراسر جهان یافت می‌شود.

پیشنهاد خواندنی:
کاربردهای بلاکچین بازارهای انرژی و آب را متحول خواهد کرد

رویدادهایی مانند پایگاه داده‌های هک شده و حساب‌های نقض شده، بر مشکلات رو به رشد یک جامعه پیشرفته از نظر فناوری، بدون نوآوری‌های امنیتی مبتنی بر هویت، تأثیر می‌گذارد.

راه حل برنامه کاربردی بلاکچین

برنامه های بلاکچین راه‌حلی برای بسیاری از موضوعات هویت دیجیتالی ارائه می‌دهد، جایی که هویت را می‌توان با روشی غیرقابل ‌انکار، تغییرناپذیر و ایمن به‌صورت منحصربه‌فرد تصدیق کرد. روش‌های فعلی از سیستم‌های مبتنی بر رمز عبور اسرار مشترک استفاده می‌کنند که در سیستم‌های ناامن ردوبدل می‌شوند.

سیستم‌های تائید هویت مبتنی بر بلاکچین مبتنی بر تأیید هویت غیرقابل انکار با استفاده از امضاهای دیجیتالی مبتنی بر رمزنگاری کلید عمومی است. در تأیید هویت بلاکچین، تنها بررسی انجام شده این است که آیا معامله توسط کلید خصوصی درست امضا شده یا خیر. از این مورد استنباط می‌شود که هر کس به کلید خصوصی دسترسی داشته باشد، صاحب آن است و هویت دقیق صاحب آن بی‌ربط تلقی می‌شود.

ذخیره برنامه کاربردی بلاکچین

موارد استفاده از برنامه کاربردی بلاکچین برای برنامه‌های هویت در حوزه‌های زیر اعمال می‌شود:

_ هویت دیجیتال

_ گذرنامه

_ اقامت الکترونیکی

_ شناسنامه

_ گواهی عقد

_ شناسه ورود به‌حساب آنلاین

فضای ذخیره‌سازی توزیع‌شده

 ذخیره‌سازی داده‌های بلاکچین در آینده نزدیک به یک اخلالگر گسترده تبدیل خواهد شد. ممکن است بپرسید چرا؟

سرویس‌های ذخیره‌سازی فعلی متمرکز شده‌اند، بنابراین شما کاربران باید به یک ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی واحد اعتماد کنید. آن‌ها تمام دارایی‌های آنلاین شما را کنترل می‌کند. از طرف دیگر با برنامه های بلاکچین، این می‌تواند غیرمتمرکز شود.

هرکسی در اینترنت می‌تواند داده‌های شما را با قیمتی از پیش توافق شده ذخیره کند. در اختیار داشتن داده‌ها در چندین مکان کلید تأمین امنیت آن است. Storj.io و Factom دو برنامه مبتدی هستند که این ایده را بررسی می‌کنند. پس از رمزگذاری داده‌های خود، آن را به‌راحتی با ردیابی فوق، داده‌های اساسی به یک شبکه ارسال می‌شود.

فضای برنامه کاربردی بلاکچین

دفتر اسناد رسمی

یکی از ویژگی‌های جالب برنامه های بلاکچین ویژگی برچسب زمانی آن است. کل شبکه در اصل وضعیت داده‌های بسته‌بندی‌شده (به نام هش) را در یک زمان خاص مشخص می‌کند. به‌عنوان یک شبکه غیرمتمرکز، اساساً وجود چیزی را در یک‌زمان اعلام‌شده تائید می‌کند که در دادگاه قانونی قابل‌اثبات است. تاکنون فقط خدمات دفتر اسناد رسمی متمرکز می‌توانست این هدف را محقق کند.

پیشنهاد خواندنی:
غول بانکی سنگاپور به شبکه جی پی مورگان بلاک چین می‌پیوندد

مانوئل آریوز؛ توسعه دهنده بوینس آیرس، مستقر در آرژانتین که اثبات وجود را به‌عنوان روشی غیرمتمرکز برای تأیید بنا نهاد. او نوعی سرویس اسناد رسمی رمزنگاری را ارائه داد.

این برنامه کاربردی بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

اثبات وجود به شما امکان می‌دهد تا پرونده‌ای را بارگذاری کرده و هزینه معامله را بپردازید تا اثبات رمزنگاری آن در زنجیره بلوک بیت کوین گنجانده شود. پرونده واقعی به‌صورت آنلاین ذخیره نمی‌شود و بنابراین خطری برای انتشار ناخواسته مطالب کاربر ایجاد نمی‌کند.

پس از بارگذاری ناشناس سند و پرداخت هزینه شبکه، هشی از سند (هر نوع پرونده دیگر دیجیتالی) به‌عنوان بخشی از معامله ایجاد می‌شود. وب‌سایت Proof of Existence پرونده‌هایی را که اخیراً بارگذاری شده است را نشان می‌دهد.

فروشگاه زنجیره بلوک

درواقع، این از طبیعت عمومی و مانند فروشگاه زنجیره بلوک برای ذخیره اثبات پرونده شما استفاده می‌کند که بعداً در صورت بروز مسئله تألیف یا قدمت، تائید می‌شود. Aráoz گفت: اساساً، با درج هش رمزنگاری اسناد در معامله، وقتی این معامله در یک بلوک ثبت شود، زمان بلوک به‌عنوان زمان تبدیل سند در نظر گرفته می‌شود.

تنها کافی است تصور کنید که دیگر مجبور به پرداخت اخذ مجوز برای اسناد رسمی نباشید. جهان به سمت یک اقتصاد پایه در حال پیشرفت است. درجایی که دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست. امروزه بسیاری از سیستم‌های قدیمی نه تنها خدماتی به شما ارائه نمی‌دهند، بلکه هزینه‌های گزافی نیز از شما درخواست می‌کنند.

موارد استفاده از برنامه های کاربردی بلاکچین

قرارداد هوشمند

این‌ها قراردادهای دیجیتالی قابل‌برنامه‌ریزی هستند که از لحاظ قانونی الزام‌آور هستند و روی این بلاکچین قرار دارند. آن‌ها هوشمند هستند زیرا خودکار هستند و می‌توانند به‌صورت خودبه‌خود اجرا شوند. آنچه که توسعه‌دهندگان انجام می‌دهند، اجرای قراردادهای حقوقی به‌عنوان متغیرها و بیانیه‌هایی است که می‌تواند با استفاده از شبکه بیت کوین به‌عنوان مجری شخص ثالث به‌جای اعتماد به یک مرجع مرکزی واحد، وجوه را آزاد کند.

به‌عنوان مثال، اگر دو نفر بخواهند در آینده مقدار 100 دلار مبادله کنند که مجموعه‌ای از پیش‌شرط‌ها برآورده شود، شرایط، پرداخت و جزئیات طرفین در یک قرارداد هوشمند برنامه‌ریزی می‌شود.

دنیای قراردادهای هوشمند به‌سرعت در حال نزدیک شدن است

پس از تحقق شرایط تعریف‌شده، وجوه طبق هر شرایطی آزاد می‌شوند و برای طرف قرارداد ارسال می‌شوند. با کنترل کامپیوترها بر قراردادها، می‌توانیم کارایی بیشتری داشته و سیستم حقوقی را عادلانه‌تر کنیم.

پیشنهاد خواندنی:
مدرک بلاکچین و هر آنچه که باید برای مصاحبه‌های شغلی در این رابطه بدانید

Vitalik Buterin، بنیان‌گذار اتریوم توضیح داد: قراردادهای هوشمند مشکل اعتماد واسطه بین طرفین یک توافق را حل می‌کنند، خواه بین افراد با انتقال دارایی مانند طلا یا اجرای تصمیمات یا بین دو طرف در قرارداد شرط‌بندی باشند.

سیستم‌عامل‌هایی مانند اتریوم قراردادهای هوشمند را به واقعیت نزدیک می‌کنند. علاوه بر این از آنجا که داده‌های ذخیره شده در برنامه های بلاکچین نمی‌توانند دستکاری شوند، قراردادهای اساسی قبلاً با کد ثبت‌شده‌اند.

14 برنامه کاربردی بلکچین

رأی‌گیری دیجیتال

 به گفته متخصصین، بزرگ‌ترین مانع برای دسترسی به روند انتخابات صحیح، امنیت است. با استفاده از برنامه های بلاکچین ، یک رأی‌دهنده می‌تواند بررسی کند که رأی وی با موفقیت منتقل‌شده است و درعین‌حال ناشناس بودن ثبت‌شده است.

در سال 2014، اتحاد لیبرال

در سال 2014، اتحاد لیبرال؛ یک حزب سیاسی در دانمارک، اولین سازمانی بود که از برنامه های بلاکچین برای رأی دادن استفاده کرد. باوجود مشارکت رأی‌دهندگان آمریکایی که هنوز هم به طرز تکان‌دهنده‌ای کم شمار هستند، رأی‌گیری دیجیتال توزیع‌شده می‌تواند راهی برای تأمین اعتبار شرکت‌کنندگان در این زمینه باشد.

وی گفت: بسیاری از ایالت‌ها از دستگاه‌های رأی‌دهی بیش از 10 سال است که استفاده می‌کنند و قدیمی نمی‌شوند و از بین نمی‌روند. بلکه برای نگهداری آن‌ها نیز باید هزینه زیادی بپردازید، زیرا قطعات آن دیگر ساخته نمی‌شوند.

انتخابات شهرداری در سال 2013

سال گذشته، یک تیم معتبر برای مشاهده انتخابات شهرداری در سال 2013 در استونی تنها کشوری که رأی‌گیری اینترنتی را در مقیاس گسترده انجام داد بود. این کشور راز کاهش نرخ رأی مردم را فاش کرد، درواقع طی این بررسی مشخص شد که با توجه به اتصالات اینترنتی ناامن، تایپ کردن پین و رمزهای عبور با توجه به دوربین‌ها و تهیه نرم‌افزار انتخاباتی بر روی رایانه‌های ناامن، اعتماد رأی‌دهندگان را جلب نمی‌کند.

انواع برنامه های کاربردی بلاگچین

برنامه کاربردی بلاکچین برای رأی‌گیری

فقط جامعه‌ای را تصور کنید که رأی شما از طریق تلفن همراه تضمین شود. آیا می‌توانید تصور کنید چه اتفاقی برای ساختارهای دولتی ما خواهد افتاد؟ امید من این است که برنامه کاربردی بلاکچین در آینده‌ای نزدیک به استاندارد همه ملل جهان تبدیل می‌شوند.

پرداخت‌ها و نقل‌وانتقال پول

شاید شناخته‌شده‌ترین برنامه کاربردی بلاکچین قادر به ارسال و دریافت پرداخت‌ها باشد. ازآنجایی‌که برنامه کاربردی بلاکچین در ابتدای ورود به ارز دیجیتال آغاز شده است، این امر منطقی است.  این دقیقاً برای صاحبان مشاغل کوچک چقدر سود دارد؟ با استفاده از برنامه های بلاکچین، شما می‌توانید تقریباً بلافاصله و با هزینه‌های بسیار کم و به‌طور مستقیم و ایمن برای هر فردی که در دنیا می‌خواهید وجوه خود را انتقال دهید.

پیشنهاد خواندنی:
فناوری رمزنگاری بلاکچین کندتر و پرهزینه تر از همه

استفاده از برنامه کاربردی بلاکچین برای انتقال وجه

این امر به این دلیل است که هیچ واسطه‌ای انتقال وجوه بین چندین بانک را کاهش نمی‌دهد و هزینه‌های معامله ظالمانه را شارژ نمی‌کند. این کار به‌ویژه در صورتی مفید است که شما کارمندانی از راه دور داشته باشید یا در بازار جهانی درگیر شوید. شرکت‌هایی مانند Abra، Bitwage و Coinpip در استفاده از برنامه های بلاکچین برای انتقال وجه یا رسیدگی به حقوق و دستمزد، شارژ استفاده می‌کنند.

پاداش برنامه کاربردی بلاکچین

 این برنامه های بلاکچین همچنین می‌تواند به خرده‌فروشانی که کارت‌های هدیه و غیره را ارائه می‌دهند، کمک کند تا با قطع کردن واسطه‌ها و استفاده از قابلیت‌های تائید منحصربه‌فرد این بلاکچین، این روند ارزان‌تر و ایمن‌تر شود. Gyft Block که یک همکاری بین Gyft و توسعه‌دهنده بیت کوین API است، یک کارت هدیه دیجیتالی را صادر می‌کند که با اطمینان می‌توانید در دفتر اصلی شرکت بلاکچین معامله کنید.

شبکه و IOT

IBM و سامسونگ با یک مفهوم معروف به ADEPT یا Telemetry Autentent Decentralized Peer-to-Peer، همکاری کرده‌اند. این مفهوم از برنامه کاربردی بلاکچین برای تهیه ایمنی سیستم با استفاده از ترکیب اثبات کار و اثبات سهام برای اطمینان از معاملات استفاده می‌کند. ADEPT یک برنامه های بلاکچین به‌عنوان یک لیدر عمومی برای تعداد زیادی دستگاه می‌باشد. این برنامه نیاز به یک سیستم مرکزی را از بین می‌برد و می‌تواند به‌عنوان پلی بین بسیاری از دستگاه‌ها با هزینه کم باشد.

یک برنامه به‌عنوان یک لیدر

مدیریت دارایی برنامه کاربردی بلاکچین

پردازش تجارت و تسویه‌حساب فرایندهای تجارت سنتی در مدیریت دارایی (در آن‌طرف‌ها تجارت و مدیریت دارایی می‌کنند) می‌توانند گران و پرخطر باشند. خصوصاً در مورد معاملات مرزی. هر یک از طرفین در این فرآیند، مانند کارگزار، متولی یا مدیر تسویه‌حساب، سوابق خود را نگه می‌دارند که باعث ناکارآمدی قابل‌توجه و خطا می‌شود. برنامه کاربردی بلاکچین با رمزگذاری سوابق خطا را کاهش می‌دهد. درعین‌حال، دفترچه راهنما روند کار را ساده می‌کند، ضمن اینکه نیاز به‌واسطه را نیز برطرف می‌کند.

بیمه برنامه کاربردی بلاکچین

پردازش مطالبات و پردازش ادعاها می‌تواند روشی ناامیدکننده و بی‌پاسخ باشد. پردازندگان بیمه باید از ادعاهای کلاهبرداری، منابع ناقص یا فعالیت‌های رها شده برای انجام کار چند کاربر استفاده کنند و این فرم‌ها را به‌صورت دستی پردازش کنند. فضا برای خطا بسیار زیاد است. برنامه های بلاکچین یک سیستم عالی برای مدیریت بدون ریسک و شفاف فراهم می‌کند. خصوصیات رمزگذاری آن به بیمه‌گذاران امکان می‌دهد که مالکیت دارایی‌ها را بیمه کنند.

پیشنهاد خواندنی:
چگونه سرمایه‌گذاری در بلاکچین را آغاز کنیم؟

پرداخت‌ها: پرداخت‌های مرزی

بخش پرداخت جهانی مستعد خطا، پرهزینه و ناایمن در برابر پول‌شویی است. این برنامه کاربردی بلاکچین در حال حاضر راه‌حل‌هایی را برای شرکت‌های حواله بانکی مانند Abra، Align Trade و Bitspark ارائه می‌دهد. در سال 2004، سانتاندر به اولین بانکی تبدیل شد که بلاکچین را با یک برنامه پرداخت ادغام کرد و به شما این امکان را می‌دهد تا مشتریان را به‌صورت بین‌المللی و 24 ساعته و در هرروز پرداخت را انجام دهند.

سنسوربرنامه

سنسورهای زنجیره تأمین

سنسورها با ارائه داده‌هایی در مورد مکان و وضعیت منابع موردنیاز در هنگام حمل‌ونقل در سراسر جهان به شرکت‌ها امکان می‌دهند تا زنجیره تأمین خود را به‌صورت انتهایی ببینند. از سال 2016، یک گزارش Deloitte و MHI 99 شرکت برتر زنجیره تأمین را موردبررسی قرار داد. دریافت که 44٪ از این پاسخ‌دهندگان از سنسورها استفاده می‌کنند. هشتادوهفت درصد از این صنایع گفتند كه قصد دارند تا سال 2020 از این برنامه کاربردی بلاکچین استفاده كنند. طبق این گزارش Deloitte و MHI پیش‌بینی می‌شود كه این فناوری تا سال 2022 به 1 تریلیون و تا سال 2030 به 10 تریلیون سنسور برسد. بلاکچین این اطلاعات هوشمند را ذخیره، مدیریت، محافظت و منتقل می‌کند.

ارزش عمومی جامعه

 این برنامه کاربردی بلاکچین می تواند با فراهم کردن بستر خود مدیریتی برای شرکت‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، بنیادها، سازمان‌های دولتی، دانشگاهیان و شهروندان، خود سازمان‌دهی را تسهیل کند. احزاب می‌توانند در مقیاس جهانی و شفاف اطلاعات را تعامل و تبادل دهند، پروژه‌ای مشابه Google Cloud اما بزرگ‌تر و کم‌خطرتر.

مسئولیت واگذارشده

 قراردادهای هوشمند می‌توانند اطمینان یابند که نمایندگان می‌توانند توسط مردم انتخاب شوند تا دولت همان چیزی باشد که هدف از آن است. در این قراردادها انتظارات رأی‌دهندگان مشخص‌شده است و انتخاب‌کنندگان فقط آنچه را انتخاب‌کنندگان می‌خواستند به‌جای آنچه سرمایه‌گذاران می‌خواهند انجام دهند.

ارزش عمومی برنامه ها

نتیجه‌گیری برنامه کاربردی بلاکچین

همان‌طور که در بالا گفته شد، بیشتر این برنامه‌ها هنوز در دست توسعه هستند، پتانسیل آینده برنامه کاربردی بلاکچین هنوز در حال کشف است. طی سال‌های آینده همه‌چیز در مورد کاربرد همه جوانب آزمایش خواهد شد. صرف‌نظر از اینکه کدام برنامه برای اولین بار در مقیاس جهانی ارائه می‌شود. نکته آخر این است که برنامه های بلاکچین در حال تغییر نحوه عملکرد جامعه ما است.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه باید درباره ریپل بدانید

صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *