پربازدیدترین ها

بلاکچین چیست؟راهنمای گام به گام بلاکچین

  • توسط شبنم میرزایی
  • نوامبر 1, 2019
  • بلاکچین
بلاکچین-چیست

بلاکچین با مجموعه‌ای از بلوک کار می‌کند. بلوک در بلاکچین مجموعه‌ای از داده‌ها است. این داده‌ها با ایجاد اتصال به سایر بلوک‌ها، به زنجیره‌ای از این ارز دیجیتال اضافه می‌شوند و زنجیره‌ای از بلوک‌های مرتبط با یکدیگر را ایجاد می‌کنند.

اولین بلوک در بلاکچین، بلوک اصلی نام دارد. بیایید مثالی از صفحه گوگل در نظر بگیریم. این صفحه گسترده در بین شبکه‌های مختلف رایانه به اشتراک گذاشته‌شده است، طوری که همه نسخه‌ای از آن رادارند. این صفحه گسترده حاوی اطلاعات مربوط به معاملات انجام‌شده توسط افراد واقعی است. همه به آن دسترسی دارند اما کسی قادر به تغییر آن نیست.

بلاکچین یک دفترچه توزیع‌شده است، به این معنی که یک لیدر در تمام شبکه در بین همتایان شبکه پخش می‌شود و هر یک از همکاران یک نسخه از دفترچه راهنما را در اختیاردارند.

ویژگی‌های اصلی بلاکچین

این ویژگی‌ها نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال بهتر از دستگاه‌های سنتی نگهداری اطلاعات است:

معاملات بلاکچین چگونه تائید می‌شوند؟

همتا به همتا:

هیچ مرجع مرکزی برای کنترل یا دست‌کاری آن وجود ندارد. همه شرکت‌کنندگان مستقیماً با یکدیگر گفتگو می‌کنند. این امر باعث می‌شود كه تبادل داده مستقیم و‌ بدون نیاز به مشاركت اشخاص ثالث صورت گیرد.

رمزنگاری ایمن:

رمزنگاری برای سرویس‌های امنیتی استفاده می‌شود تا این ارز دیجیتال قابل هک شدن نباشد.

ترتیب افزودن:

داده‌ها را می‌توان فقط با ترتیب پی‌درپی به زنجیره اضافه کرد. این خاصیت دلالت بر این دارد که به‌محض افزودن داده‌ها به بلاکچین، تغییر داده‌ها تقریباً غیرممکن است و می‌توان آن را غیرقابل تغییر دانست.

خاصیت اجماع:

این مهم‌ترین ویژگی بلاکچین است. این به بلاکچین امکان به‌روزرسانی دفترچه از طریق اجماع را می‌دهد. این همان چیزی است که قدرت عدم تمرکز را به آن می‌دهد. هیچ مرجع مرکزی در به‌روزرسانی دفترچه راهنما نظارت ندارد. در عوض، هرگونه به‌روزرسانی در این ارز دیجیتال مطابق با معیارهای دقیق که توسط پروتکل بلاکچین تعریف‌شده است، تائید می‌شود و فقط پس از دستیابی به اجماع در بین همه گره‌های شرکت‌کننده در شبکه، به بلاکچین اضافه می‌شود.

پیشنهاد خواندنی:
ارز دیجیتال تتر چیست؟ (چگونه تتر استخراج کنیم؟)

بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

یک گره ایجاد می‌شود و سپس امضای دیجیتالی آن با کلید خصوصی خود (از طریق رمزنگاری) معامله را شروع می‌کند. یک معامله می‌تواند اقدامات مختلفی را در یک بلاکچین نشان دهد. معمولاً این گره حاوی داده‌هایی است که نشان‌دهنده انتقال دارایی بین کاربران در شبکه بلاکچین است. ساختار داده‌های معامله معمولاً شامل میزان انتقال دارایی، قوانین مربوطه، آدرس منبع و مقصد و سایر اطلاعات اعتبارسنجی است. پس از اعتبارسنجی معامله، آن را در یک بلوک قرار می‌دهد که سپس بر روی شبکه توزیع می‌شود. در این مرحله، معامله تائید شده تلقی می‌شود.بلوک تازه ایجادشده اکنون به بخشی از دفترچه وارد می‌شود و بلوک بعدی به‌صورت رمزنگاری به این بلوک پیوند می‌خورد.

بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

چه افرادی از بلاکچین استفاده خواهند کرد؟

در حال حاضر، امور مالی بیشترین موارد استفاده را برای این فناوری ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال با توجه به حواله‌های بین‌المللی بانکی تخمین می‌زنیم که بیش از 430 میلیارد دلار انتقال پول در سال 2015 در ایالات‌متحده ارسال‌شده است. در حال حاضر تقاضای زیادی برای توسعه‌دهندگان بلاکچین وجود دارد.

به همین ترتیب، رایج‌ترین رابط کاربری گرافیکی ابداع‌شده برای بلاکچین برنامه‌های به‌اصطلاح کیف پول هستند که افراد برای خرید و پرداخت‌های خود با بیت‌کوین از آن‌ها استفاده می‌کنند و آن را با سایر ارزهای رمزنگاری‌شده ذخیره می‌کنند.

معاملات آنلاین به‌طور نزدیکی با فرآیندهای تائید هویت مرتبط هستند. به‌راحتی می‌توان تصور کرد که برنامه‌های کیف پول در سال‌های آینده متحول می‌شوند و انواع دیگری از تائید هویت را شامل می‌شوند.

۵ مورد از بهترین مزایای بلاکچین

۱. شفافیت

تاریخ معامله با استفاده از فناوری بلاکچین کاملاً مشخص است. ازآنجاکه بلاکچین نوعی دفترچه توزیع‌شده است، همه شرکت‌کنندگان در شبکه برخلاف نسخه‌های فردی، همان اسناد را به اشتراک می‌گذارند. این نسخه اشتراکی فقط با اجماع قابل به‌روزرسانی است، به این معنی که همه باید درباره آن توافق کنند. برای تغییر هش معاملات واحد، نیاز به تغییر همه سوابق و تغییر کل شبکه است؛ بنابراین، داده‌ها در مورد بلاکچین دقیق‌تر، سازگار و شفاف‌تر است. همچنین در دسترس همه شرکت‌کنندگانی قرار می‌گیرد که اجازه دسترسی به شبکه را دارند.

۲. امنیت پیشرفته

روش‌های مختلفی وجود دارد که بلاکچین نسبت به سایر پلتفرم‌ها ایمن‌تر است. معاملات قبل از ثبت باید موردتوافق تمامی کاربران قرار گیرند. پس از تائید معامله، رمزگذاری می‌شود و به معامله قبلی می‌پیوندد. این به همراه این واقعیت که اطلاعات به‌جای یک سرور واحد بر روی شبکه رایانه‌ها ذخیره می‌شوند، خطر هک داده‌های معاملات را بسیار دشوار می‌کند. در هر صنعتی که حفاظت از داده‌های حساس بسیار مهم باشد مانند خدمات مالی، امور دولتی مانند روی گیری، مراقبت‌های بهداشتی، این ارز دیجیتال فرصتی ارائه می‌دهد تا با کمک به جلوگیری از کلاه‌برداری و فعالیت‌های غیرمجاز، چگونگی اشتراک اطلاعات مهم را تغییر دهد.

معاملات بلاکچین

۳. قابلیت ردیابی بهبودیافته

اگر شرکت شما کالایی را که توسط یک شبکه بلاکچین ارائه می‌شود، معامله کند، شما می‌توانید کالا را ردیابی کنید. هنگامی‌که مبادلات کالا بر روی یک زنجیره ثبت می‌شود، شما به دنبال حسابرسی می‌روید که نشان می‌دهد دارایی از کجا آمده است. این بررسی می‌تواند به بررسی صحت دارایی‌ها و جلوگیری از کلاه‌برداری کمک کند.

پیشنهاد خواندنی:
پیوستن تکنولوژی بلاکچین به جریان اصلی با پیروی از مراحل اینترنت

۴. افزایش راندمان و سرعت

هنگامی‌که شما از فرآیندهای بانکی سنتی استفاده می‌کنید، تجارت هر چیزی فرایندی زمان‌بر است که مستعد خطای انسانی است و اغلب به مداخله شخص ثالث نیاز دارد. با ساده‌سازی و اتوماسیون این فرایندها توسط این ارز دیجیتال، معاملات می‌توانند سریع‌تر و مؤثرتر انجام شوند. هنگامی‌که همه به همان اطلاعات دسترسی دارند، اعتماد به یکدیگر بدون نیاز به‌واسطه، آسان‌تر می‌شود؛ بنابراین، تسویه‌حساب نیز می‌تواند خیلی سریع‌تر اتفاق بیفتد.

۵. کاهش هزینه‌ها

برای اکثر مشاغل، کاهش هزینه‌ها یک اولویت است. با استفاده از بلاکچین، شما به اشخاص ثالث یا واسطه‌ها جهت تضمین معامله نیازی ندارید زیرا نیازی ندارید که به شریک تجاری خود اعتماد کنید. در عوض، فقط باید به داده‌های موجود در این ارز دیجیتال اعتماد کنید. شما همچنین برای تکمیل تجارت لازم نیست مستندات زیادی را مرور کنید زیرا همه اجازه دسترسی به یک نسخه واحد و تغییرناپذیر رادارند.

آیا بلاکچین امن است؟

بلاکچین اغلب به‌عنوان روشی مطمئن برای ذخیره اطلاعات موردحمایت قرار می‌گیرد، اما این پلتفرم چقدر ایمن است؟ درحالی‌که هیچ‌چیز 100٪ امن نیست، این ارز دیجیتال به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که تغییرناپذیر و ضد کلاه‌برداری و هک باشد. این امر، کم‌وبیش از طریق سه ویژگی اصلی حاصل می‌شود:

1. عدم تمرکز

2. رمزنگاری

3. اجماع

مجموع پیچیده این ویژگی‌ها همان چیزی است که امنیت معاملات بلاکچین را تضمین می‌کند و از صدمه افراد به سبب کلاه‌برداری جلوگیری می‌کند.

استخراج بلاکچین به چه معناست؟

استخراج در چارچوب فناوری بلاکچین، فرآیند افزودن معاملات به دفترچه اصلی توزیع‌شده معاملات موجود است که به این ارز دیجیتال معروف است. این اصطلاح بیشتر به دلیل ارتباط بابیت کوین شناخته می‌شود، اگرچه فناوری‌های دیگر با استفاده از این ارز دیجیتال به استخراج می‌پردازند. استخراج بیت‌کوین به افرادی که عملیات استخراج را با تعداد بیشتری بیت‌کوین انجام می‌دهند، پاداش می‌دهد.

استخراج بلاکچین شامل افزودن معاملات به دفترچه اصلی است که بین همه کاربران یک این ارز دیجیتال توزیع‌شده است. درحالی‌که استخراج بیشتر بابیت کوین همراه است، فن‌آوری‌های دیگری که از این ارز دیجیتال استفاده می‌کنند نیز استخراج معادن دارند. استخراج معادن مستلزم ایجاد یک هش از معاملات است که به‌راحتی قابل جعل نیست و از یکپارچگی کلی زنجیره بدون نیاز به سیستم مرکزی محافظت می‌کند.

پیشنهاد خواندنی:
شرکت تولیدکننده هندی خودرو بلاکچین تولید می‌کند

استخراج این ارز دیجیتال به‌طورمعمول بر روی یک کامپیوتر اختصاصی انجام می‌شود، زیرا به یک پردازنده سریع نیاز دارد، همچنین مصرف برق بیشتر و گرمای بیشتری نسبت به عملیات رایانه‌ای معمولی ایجاد می‌شود. انگیزه اصلی برای استخراج این است که کاربران، از این طریق پاداش می‌گیرند.

بلاکچین و ارزهای دیجیتال

بلاکچین و ارزهای دیجیتال

بلاکچین فناوری است که وجود ارزهای دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کند. بیت‌کوین نام معروف‌ترین رمزنگاری است که فناوری این ارز دیجیتال برای آن اختراع شد. رمزنگاری ارز مبادله‌ای مانند دلار آمریکا است، اما دیجیتالی است و از تکنیک های رمزگذاری برای کنترل ایجاد واحدهای پولی و تایید انتقال وجه استفاده می کند.

بلاکچین و اینترنت اشیا

این ارز دیجیتال و اینترنت اشیا (IoT) درست در آغاز پذیرش آنها، هر دو آماده هستند که فناوری های جهانی را تغییر دهند.

IoT: اتصال از طریق اینترنت دستگاه های محاسباتی تعبیه شده در اشیاء روزمره، امکان ارسال و دریافت داده ها را فراهم می کند. Blockchain: یک سیستم پرونده سازی رایانه‌ای رمزگذاری شده و توزیع‌شده است که به‌منظور ایجاد سوابق ضد هک امکان‌پذیر است.

با ادغام آن‌ها با یکدیگر و به‌صورت تئوری، شما یک روش قابل‌اثبات، ایمن و دائمی برای ضبط داده‌های پردازش‌شده توسط دستگاه‌های هوشمند ایجاد می‌کنید. این شبکه شامل دستگاه‌های به هم پیوسته قادر به تعامل با محیط خود و تصمیم گیری بدون دخالت انسان خواهند بود.

بلاکچین های مشهور

انواع مختلفی بلاکچین وجود دارد که در حیطه ارزهای دیجیتال، هرکدام از این این ارز دیجیتال ها سکه‌های مخصوص خود رادارند.

بلاکچین بیت‌کوین

بلاکچین یک دفترچه توزیع‌شده و عمومی است که شامل تاریخچه هر تراکنش بیت‌کوین است. هرکسی می‌تواند یک نسخه از این ارز دیجیتال را بارگیری کند و می‌توان مسیر بیت‌کوین را از یک تراکنش بیت‌کوین به دیگری ردیابی کرد. لازم به ذکر است که درحالی‌که سابقه‌ای از هر تراکنش بیت‌کوین که تاکنون انجام‌شده است در آن وجود دارد، این معاملات ذاتاً با هویت‌های افراد در زندگی واقعی مرتبط نیستند. به همین دلیل، بانام مستعار محسوب می‌شوند.

بلاکچین اتریوم

کیف پول بلاکچین

اتریوم یک سیستم‌عامل منبع باز، عمومی، مبتنی بر این ارز دیجیتال است که دارای قابلیت قرارداد هوشمند (اسکریپتینگ) است. اتر یک رمزنگاری است که توسط پلتفرم اتریوم تولید شده و به عنوان پاداش استخراج برای محاسبات انجام شده استفاده می شود. هر حساب اتریوم دارای تراز اتر است و اتر ممکن است از یک حساب به‌حساب دیگر منتقل شود.

پیشنهاد خواندنی:
6 شرکتی که از بلاک‌چین در گردشگری استفاده می‌کنند

تیم اصلی توسعه اتریوم شامل ویتالیک بوترین، میهای آلیزی، آنتونی دی ایوریو و چارلز هوچینسون بود.

بلاکچین ریپل

ریپل یک سیستم پرداختی بین‌المللی است که توسط Ripple Labs Inc. یک شرکت فناوری مستقر در آمریکا ایجادشده است. هدف ریپل فعال کردن سیستم پرداختی امن، فوری و تقریباً آزاد معاملات مالی جهانی با هراندازه و بدون پرداخت هزینه» است.

ارز دیجیتال استلار

استلار پروتکل پرداخت غیرمتمرکز و منبع باز است که امکان انجام معاملات سریع و مرزی بین هر جفت ارز را فراهم می‌کند. هر شرکت‌کننده (یک گره نامیده می‌شود) که به‌اضافه کردن معاملات استلار به دفتر جهانی کمک می‌کند، مینی شبکه خود را از سایر شرکت‌کنندگان قابل‌اعتماد انتخاب کند که با آن موافق است.

کیف پول بلاکچین

کیف پول بلاکچین یک کیف پول دیجیتالی است که به کاربران امکان می‌دهد بیت‌کوین و اتر را مدیریت کنند. کیف پول بلاکچین توسط شرکت ارز دیجیتال ، یک شرکت نرم‌افزاری تأسیس‌شده توسط پیتر اسمیت و نیکلاس کاری تهیه‌شده است.

با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتالی بیت‌کوین و اتریوم خود را ذخیره و مدیریت کنند. ایجاد یک حساب کاربری در کیف پول بلاکچین به‌صورت رایگان انجام می‌شود و مراحل تنظیم حساب به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. افراد باید یک آدرس ایمیل و رمز عبور ارائه دهند که برای مدیریت حساب از آن‌ها استفاده می‌شود و سیستم یک ایمیل خودکار را ارسال می‌کند که درخواست تائید اعتبار آن را دارد.

پس از ایجاد کیف پول، به کاربر یک ID کیف پول ارائه می‌شود که یک شناسه منحصربه‌فرد شبیه به شماره‌حساب بانکی است. دارندگان کیف پول می‌توانند با ورود به وب‌سایت Blockchain یا با بارگیری و دسترسی به یک برنامه تلفن همراه، به کیف پول الکترونیکی خود دسترسی پیدا کنند.

سایت بلاکچین

سایت بلاکچین

سایت بلاکچین است که از معاملات بیت‌کوین و اتریوم پشتیبانی می‌کند و همچنین به‌تازگی یک کیف پول این ارز دیجیتال نیز ارائه داده است. آن‌ها همچنین نمودارها، آمارها و اطلاعات مربوط به بازار بیت‌کوین را ارائه می‌دهند.

معاملات بلاکچین

قبل از اینکه بتوانید پول خود را با اعتمادبه‌نفس در بازار رمزنگاری سرمایه‌گذاری کنید، باید بدانید که یک معامله بلاکچین چیست. این معاملات ستون فقرات ارزهای رمز پایه است. امروزه معاملات ارز دیجیتال بهروش‌های مختلفی انجام می‌شوند.

پیشنهاد خواندنی:
کیف پول تروزر چیست و چه مزایایی دارد؟
معاملات بلاکچین

ارز دیجیتال شبکه‌ای از رایانه‌ها است که داده‌های معامله‌ای را در گره در سیستم ذخیره می‌کند. این داده به‌عنوان دفترچه توزیع‌شده خوانده می‌شود. داده‌ها در فواصل زمانی معروف به بلوک وارد زنجیره می‌شوند. هر بلوک زمانی مهر می‌شود و ترتیب و معاملات آن تأیید می‌شود. این روش ذخیره داده‌ها به‌صورت تکراری زنجیره‌ای از معاملات یا به‌عبارت‌دیگر این ارز دیجیتال را ایجاد می‌کند.

معاملات این ارز دیجیتال ازلحاظ سرعت معاملات و هزینه‌های انتقال مزایای بزرگی را به همراه دارند. انتقال بانکی عادی می‌تواند یک هفته طول بکشد. تأخیرها نتیجه بسیاری از دستگاه‌هایی است که باید توسط شخص ثالث تائید شوند.

معاملات این ارز دیجیتال چگونه تائید می‌شوند؟

تأیید یک معامله بلاکچین از روندی معروف به اجماع ناشی می‌شود. اجماع، توافق بین تمام گره‌های موجود در بلاکچین در مورد یک معامله است. هنگامی‌که 51 درصد از گره‌ها درباره اعتبار معامله توافق کنند، یک بلوک به زنجیره اضافه می‌شود.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *