کدام ارز لقب بیت‌کوین بعدی را دریافت خواهد کرد؟

کدام-ارز-لقب-بیت-کوین-بعدی-را-دریافت-خواهد-کرد؟

اکنون که بیت‌کوین در اوج شهرت است روند به قدرت رسیدن آن به موضوع مهمی برای تفکر و تأمل تحلیل گران و سرمایه‌گذاران این بازار و دیگر بازارهای حوزۀ فناوری بدل شده است. در این شرایط سؤالی که مطرح می‌شود آن است که بیت‌کوین بعدی کدام ارز است و کی به موفقیت می‌رسد؟

 به‌عبارت‌دیگر کدام‌یک از رمز ارزهای موجود راه گشوده شدۀ بیت‌کوین را پس‌ازآن طی خواهند کرد؟ در سال‌های اخیر توجه بخش زیادی از تجار و سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای دیجیتال جلب شده است. با افزایش تمرکز افراد بر بازار ارزهای دیجیتال طبیعی است که سوا لاتی دربارۀ بهترین موقعیت‌های سرمایه‌گذاری و آیندۀ قیمتی ارزهای مختلف در بلندمدت مطرح شود. ارز دیجیتال بیت‌کوین بیشترین سابقه را در بازار رمز ارزها به خود اختصاص دارد این سؤالات دغدغۀ اصلی من در نگارش این یادداشت است. ما دربارۀ عصر آغاز عصر بیت‌کوین و دلایل افزایش شدید ارزش آن سخن خواهیم و سپس تلاش می‌کنیم تا شرایط ظهور رمز ارز ارزشمند بعدی را پیش‌بینی کنیم.

در ادامه به سه مدافع اصلی عنوان «بیت‌کوین» بعدی می‌پردازیم، داستان و شیوۀ پیدایششان را بررسی می‌کنیم و می‌کوشیم که پاسخ روشنی به سؤال اصلی‌مان یعنی این سؤال که «بیت‌کوین بعدی چیست؟» بدهیم.

بیت‌کوین بعدی چیست؟

تاریخ مختصر پیدایش و رشد ارز دیجیتال بیت‌کوین

عرضۀ عمومی بیت‌کوین به سال 2009 بازمی‌گردد. لازم به ذکر نیست که در ابتدای کار به سبب تازگی مفهومی که بیت‌کوین به پشتوانۀ آن پدید آمده بود، توجهات زیادی به‌سوی آن جلب شد. در چند سال پس‌ازآن قیمت بیت‌کوین به‌شدت نوسان داشت؛ زمانی که قیمت این رمز ارز به یک دلار به ازای هر واحد رسید، روز شگفت‌انگیزی برای این ارز رقم خورده بود؛ و بسیاری از مردم مطمئن شدند که این ارز به موفقیت مدنظر طرفداران آن رسیده است.

پیشنهاد خواندنی:
راهکارهای شروع معاملات کریپتوکارنسی که باید بدانید

با گذشت زمان ارز دیجیتال بیت‌کوین به جلب توجهات بیشتر ادامه داد

با گذشت زمان ارز دیجیتال بیت‌کوین به جلب توجهات بیشتر ادامه داد. بااین‌حال نقطۀ عطف اصلی در تاریخ این رمز ارز به سال 2017 بازمی‌گردد که در آن زمان درهای ورود به جریان اصلی بازار برای آن گشوده شد؛ و از آن زمان بود که به‌ندرت می‌شد باکسی صحبت کرد که حداقل نام این ارز را نشنیده باشد.

قیمت بیت‌کوین در اوج خود به مرز بیست هزار دلار به ازای هر واحد را شکست. این رخداد نقطۀ عطفی تاریخی برای این ارز و همۀ جامعۀ طرفداران رمز ارزها بود. بااین‌حال در نیمۀ دوم سال 2017، قیمت بیت‌کوین (و سایر رمز ارزهای مشابه) شروع به کاهش کرد. در زمان نگارش این مقاله ارزش هر واحد بیت‌کوین به چیزی در حدود شش هزار و چهارصد دلار می‌رسد. شایان‌ذکر است که در روزهای اخیر قیمت این رمز ارز پیشگام به‌آرامی اما درحرکتی مداوم در حال افزایش است.

شایستۀ توجه است که داستان ظهور بیت‌کوین ماجرایی درس‌آموز و ارزشمند است. نه‌فقط به این خاطر که اولین رمز ارز از نوع خود بود بلکه به این خاطر که گمانه‌زنی‌ها و نوسانات و اتفاقات مختلف راجع به آن به‌قدری شدید بود که به نمادی برای اصطلاح «یک‌شبه میلیونر شدن» بدل شده است. حال که تا حدودی از ماجرای ظهور بیت‌کوین آگاه شده‌اید زمان آن رسیده است تا با خصوصیاتی که در تبدیل این ارز دیجیتال به نمادی تاریخی نقش داشته و در مسیر پاسخ به سؤال از بیت‌کوین بعدی راهگشاست، بپردازیم.

خصوصیات اساسی بیت‌کوین بعدی

خصوصیات اساسی بیت‌کوین بعدی

بنابراین سؤال پیش روی ما ازاین‌قرار است که بیت‌کوین بعدی چیست؟ هرچند این شیوۀ مناسبی در طرح این سؤال به نظر می‌رسد اما من بیشتر علاقه‌مندم تا این پرسش را به این شکل صورت‌بندی کنم:

رمز ارز ارزشمند بعدی چه خصوصیاتی خواهد داشت؟

هرچند منطقی است که برای پاسخ به این سؤال به سراغ نمودارهای قیمت و نرخ رشد ارزهای مختلف برویم اما قیمت آن ویژگی اصلی‌ای نیست که در پاسخ به سؤال ما تعیین‌کننده باشد. قانونی طلایی در بین جوامع رمز ارزهای سراسر دنیا وجود دارد: اگر یک رمز ارز مفید و کاربردی باشد به‌رغم همۀ کشمکش‌ها و دشواری‌ها به راه خود ادامه خواهد داد.

پیشنهاد خواندنی:
مهم‌ترین تفاوت‌ها در مقایسه بیت‌کوین و ریپل

این فرضیه منطقی است: اگر چیزی هم‌زمان کمیاب و به‌دردبخور باشد مردم تلاش می‌کنند تا آن را به دست آورند. از میان حدود هزار و شش‌صد رمز ارزی که در حال حاضر در بازار وجود دارد تعداد اندکی هستند که تا حدودی برجسته و ارزشمند باشند، بااین‌حال هیچ خصوصیت ویژه‌ای ندارند که آن‌ها را به ارزی کاربردی بدل کرده باشد. باگذشت زمانی نه‌چندان دور بسیاری از این ارزها از بین می‌روند و فراموش می‌شوند.

عوامل تعیین‌کننده در پیدایش بیت‌کوین بعدی

در مورد رمز ارزها عوامل متعددی در کاربردی بودن و مفید بودنشان دخیل‌اند. نخست احتمالاً باید مأموریت ویژه‌ای برای خود تعریف کرده باشند تا آن‌ها را از دیگر رمز ارزها متمایز کند؛ به‌عبارت‌دیگر باید وظیفۀ مفیدی را انتخاب کنند و آن را بر عهده بگیرند، کار مهمی که به‌صرف استفاده از آن رمز ارز و بدون هیچ قدم دیگری انجام شود. به همین سبب یکی از عوامل تعیین‌کننده در پیدایش بیت‌کوین بعدی کاربردی بودن است. دو عامل دیگر عبارت‌اند از دسترس‌پذیری و سرعت مبادلات. البته این اصلاً به این معنا نیست که بیت‌کوین دیگری باید کم‌ارزش باشد. بلکه این ارز باید به سهولت از طریق بازارهای اصلی خریدوفروش رمز ارز و سایت‌های تجاری اینترنتی قابل مبادله باشد.

جایگاه آن را در بلاک چین مدیریت

یکی دیگر از خصوصیاتی که بیت‌کوین بعدی حتماً باید داشته باشد (و اغلب راهنماهای مشابه دیگر از آن غفلت می‌کنند) آن است که باید شرکت و تیم فنی قدرتمندی پشتیبانی و توسعۀ آن رمز ارز را بر عهده داشته باشند.

اگر رمز ارز موردنظر در برخی حوزه‌های استفاده کمبودی داشته باشد و نتواند با نیازهای متغیر بازار هماهنگ شود، دیر یا زود فراموش می‌شود (اغلب خیلی زودتر ازآنچه انتظار می‌رود). یک رمز ارز خوب از گروهی از متخصصین بهره می‌گیرد که در پی بهینه‌سازی آن هستند؛ آن‌ها جایگاه آن را در بلاک چین مدیریت می‌کنند، اطمینان حاصل می‌کنند که سرعت مبادلات در سطح مطلوب و متعادلی قرار دارد و حتی پروژه‌های فرعی مرتبط با رمز ارز اصلی ایجاد می‌کنند.

یک رمز ارز موفق و با پتانسیل بالا (بیت‌کوین بعدی)

هم‌چنین یک رمز ارز موفق و با پتانسیل بالا باید متن‌باز باشد. گر چه به نظر می‌رسد که رمز ارز ریپل استثنای بزرگی بر این اصل باشد، اما اغلب درنهایت رمز ارزهای تمرکززدایی شده بر رمز ارزهای متمرکز فائق می‌آیند. رمز ارزهای متن‌باز این امکان را برای عمومی افراد فراهم می‌کنند تا در نگهداری و توسعۀ رمز ارز محلول خود مشارکت کنند که به‌نوبۀ خود می‌تواند منجر به توسعۀ سریع ارزش سهم شود.

پیشنهاد خواندنی:
فورک اتریوم چیست؟(صفر تا صد فورک اتریوم که باید بدانید)

ویژگی‌های اصلی و خصوصیات مهم یک رمز ارز موفق برای بیت‌کوین بعدی

اکنون‌که به‌تفصیل در مورد ویژگی‌های اصلی و خصوصیات مهم یک رمز ارز موفق و شایستۀ لقب بیت‌کوین بعدی سخن گفتیم، زمان آن رسیده تا لیست ساده شده و مشخصی را از این خصوصیات و ویژگی‌ها فراهم کنیم. رمز ارزی با موفقیت به جایگاه بیت‌کوین دیگری خواهد رسید که این ویژگی‌های اساسی را داشته باشد؛ اولاً متن‌باز باشد؛ دوم تیم فنی قدرتمندی از توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران پشتیبانی آن را بر عهده داشته باشند؛ سوم مأموریتی کاملاً مشخص و دست‌یافتنی برای خود تعریف کرده باشد؛ چهارم به سهولت و سرعت دسترس‌پذیر باشد؛ پنجم خدماتی را به مردم ارائه دهد که به آن نیاز دارند (به‌عبارت‌دیگر ارزی که هدفی جز سرمایه‌گذاری نداشته باشد به همین هدف هم نخواهد رسید) و ششم نه‌تنها پیش یا در حین عرضۀ اولیه شفاف عمل کند بلکه این سیاست را تا آخر ادامه دهد.

بررسی سه مدافع اصلی لقب بیت‌کوین بعدی

بررسی سه مدافع اصلی لقب بیت‌کوین بعدی

اکنون‌که به مسائل عمده‌ای در تاریخ مختصر بیت‌کوین پرداختیم و برخی از خصوصیات اساسی و مهمی را که بیت‌کوین بعدی باید داشته باشد شرح دادیم، می‌توانیم به بررسی مثال‌های مشخصی از رمز ارزهایی بپردازیم که مدعیان احتمالی عنوان بیت‌کوین دیگری هستند.

اگر تابه‌حال در موتورهای جست‌وجو یا شبکه‌های اجتماعی در مورد سؤال اصلی ما تحقیق کرده باشید، حتماً نام سه مرز ارز اصلی به چشمتان خورده است. در اکثر موارد مردم می‌خواهند بدانند که آیا سه رمز ارز بزرگ لایت کوین، ریپل (XRP) و اتریوم وضعیت مساعد و امیدوارکننده‌ای برای سرمایه‌گذاری دارند یا خیر؛ و آیا می‌توانند راهی را که بیت‌کوین گشوده است دنبال کنند.

سه رمز ارز لایت کوین، ریپل (XRP) و اتریوم مطابق نظرات عمومی جامعۀ رمز ارزها سه گزینۀ احتمالی بعدی برای تسلط بر بازار ارزهای دیجیتال هستند. زمان آن رسیده است تا هر یک از این سه رمز ارز را به تفکیک تحلیل و کنیم و به این مسئله بپردازیم که چرا در افکار عمومی این سه رمز ارز خاص به‌عنوان مدافعان عنوان بیت‌کوین بعدی مطرح‌شده‌اند.

رمز ارز لایت کوین(بیت‌کوین بعدی)

ارز دیجیتال لایت کوین در سال 2011 منتشر شد. این ارز از همان آغاز به‌عنوان یکی از اصلی‌تر زین گزینه‌ها برای جایگزینی رمز ارز بیت‌کوین به‌حساب می‌آمد. لایت کوین محبوبیت و شهرت خود را مدیون دو دلیل اساسی است. یکی این‌که لایه کوین اسپین آب (محصول جانبی) مستقیم رمز ارز بیت‌کوین است. پارامترهای فنی اساسی این دو روز ارز تا حد زیادی مشابه‌اند.

پیشنهاد خواندنی:
معاملات بیت کوین نشان دهنده انعطاف پذیری است

دلیل دیگر آن است که باوجوداین شباهت ساختاری در این دو رمز ارز سرعت مبادلات انجام‌شده با رمز ارز لایت کوین تقریباً چهار برابر از سرعت مبادلات بیت‌کوین بیش‌تر است. این ادعا حداقل در مورد سرعت مبادلات و نرخ هش، مزیتی تعیین‌کننده است.

آیا این دلیل برای تبدیل رمز ارز لایت کوین به بیت‌کوین بعدی کافی است؟ با توجه به حجم معاملات فعلی این رمز ارز و موفقیت آن در بازارهای ارز دیجیتال این مسئله ممکن است محقق شود. باید صبر کنیم و ببینیم.

رمز ارز ریپل (XRP)

پیش‌ازاین که به برشمردن ویژگی‌های اساسی این رمز ارز محبوب بپردازیم بد نیست که به نکتۀ جالبی دربارۀ آن بپردازیم. عنوان ریپل درواقع نام شرکت بنیان­گذار این رمز ارز است و نه نام خود ارز؛ اما این اشتباه به‌قدری در میان جوامع ارزهای دیجیتال مصطلح است که من نیز به سبب جلوگیری از سردرگمی همین نام را به کارخواهم گرفت.

یکی از اصلی‌ترین دلایل جذابیت ریپل (XRP) آن است که به خلاف دو رمز ارز دیگر این لیست، تنها رمز ارز متمرکز است؛ به این معنی که کاملاً متعلق به یک شرکت واحد است و اشخاص ثالث نمی‌توانند در آن تغییری ایجاد کنند. احتمالاً به این فکر می‌کنید که این ویژگی، خصیصه­ای منفی برای رمز ارز ریپل (XRP) به‌حساب می‌آید، بااین‌وجود این ارز دیجیتال به لقب «قاتل بیت‌کوین» مشهور شده است. چطور چنین چیزی ممکن شده است؟

اصلی‌ترین دلایل جذابیت ریپل بیت‌کوین بعدی

اول‌ازهمه باید اشاره کرد که ریپل برای مصارف روزمره طراحی‌شده است، به این معنی که سرعت تأیید مبادلات بسیار بیشتر و نرخ کارمزد هر مبادله به‌مراتب کم‌تر از رمز ارزهای دیگر است. به‌علاوه، تمرکز اصلی این رمز ارز در اصل آن بوده است که در بانک‌ها به کار گرفته شود؛ این مسئله به این معنی است که ریپل (XRP) از بسیاری از مقررات و حسابرسی‌هایی که سایر رمز ارزها با آن مواجه‌اند، مستثناست.

بااین‌وجود، احتمالاً برجسته‌ترین ویژگی ریپل (XRP) آن است که معیار قیمت آن در کم‌ترین حد است و می‌تواند به سهولت با دیگر ارزها (ارزهای فیات، طلا و …) مبادله شود. این خصوصیت ریپل (XRP) پویایی عظیمی را برای این رمز ارز به ارمغان آورده است و حتی موجب شده تا برای مدت کوتاهی در رتبۀ دوم بازار رمز ارزها، درست بعد از بیت‌کوین قرار گیرد.

پیشنهاد خواندنی:
برای خرید بیت کوین چه مواردی را باید از قبل بدانید!

آیا ریپل (XRP) بیت‌کوین بعدی است؟ به‌رغم این‌که این رمز ارز مزایای خارق‌العاده‌ای دارد اما درنهایت این تصمیم بازار خواهد بود که همه‌چیز را مشخص می‌کند.

رمز ارز اتریوم

احتمالاً شناخته‌شده‌ترین رمز ارز این لیست، ارز دیجیتال اتریوم است. اتریوم بزرگ‌ترین مدعی تصاحب رتبۀ اول بازار رمز ارزها و درنتیجه اصلی‌ترین گزینه برای لقب بیت‌کوین بعدی است. به همین دلیل است که اگر از متخصصین بخواهیم تنها یک گزینه را به‌عنوان کاندیدای بیت‌کوین بعدی معرفی کنند، احتمال زیادی وجود دارد که پاسخشان اتریوم باشد. دلیل اقبال به اتریوم آن است که تقریباً از هر جنبه‌ای که بخواهیم آن را بررسی کنیم، نسبت به بیت‌کوین برتری دارد.

شاید مزیت اصلی مطرح‌شده در افکار عمومی این باشد که درحالی‌که بیت‌کوین تنها یک ارز دیجیتال است، اتریوم پهنۀ عظیمی از فناوری‌های مختلف را دربرمی گیرد.

اتریوم بستری را فراهم کرده است که بقیۀ رمز ارزهای مبتنی بر شبکۀ اتریوم بتوانند خود را در آن توسعه دهند. به‌عبارت‌دیگر اگر تصور کنیم که ارز بیت‌کوین یک الوار باشد، اتریوم چیزی بیشتر از یک‌خانه است.

با لحاظ همۀ این نکات آیا می‌توان ادعا کرد که اتریوم مدعی مقام بیت‌کوین بعدی است؟ باوجود چنین فهرستی از مدعیان احتمالی، تنها زمان نتیجه را مشخص خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که احتمالاً در طی خواندن این یادداشت توجه کرده‌اید، رمز ارزهای زیادی در بازار فعلی ارز دیجیتال حضور دارند که کسب عنوان بیت‌کوین بعدی را هدف گرفته‌اند. رمز ارز بیت‌کوین تاریخ جالب‌توجهی دارد. از همان آغاز به کار، این ارز از سوی بسیاری از متخصصین به‌عنوان انقلابی در ارزها به‌حساب می‌آمد. بعد از هشت سال نوسان‌های صعودی و نزولی، بالاخره رمز ارز بیت‌کوین توانست مقام خود ا در اوج جریان اصلی بازار ارزهای دیجیتال تثبیت کند. این رمز ارز با کسب این موفقیت توانسته است راه را برای بسیاری از رمز ارزهای دیگر نیز باز کند.

مردم اغلب می‌پرسند: آیا لایت کوین بیت‌کوین بعدی است؟ آیا اتریوم بیت‌کوین بعدی است؟ آیا ریپل بیت‌کوین بعدی است؟ یا آیا (نام هر رمز ارزی را که می‌خواهید در اینجا قرار دهید) ارز دیجیتال خط‌شکن در آیندۀ بازار رمز ارزهاست؟

هیچ‌کس نمی‌تواند به این سؤال پاسخی قطعی دهد

اگر حقیقت را بخواهید، هیچ‌کس نمی‌تواند به این سؤال پاسخی قطعی دهد. بازار رمز ارزها بازاری به‌شدت بی‌ثبات است و در هرلحظه‌ای از زمان ممکن است اتفاق خیره‌کننده‌ای در آن اتفاق بیفتد. بااین‌حال راه گمانه‌زنی‌ها باز است. گمانه‌زنی‌های زیادی ازاین‌دست در وبگاه‌های اینترنتی دست‌به‌دست می‌شود. برخی استحقاق بررسی دقیق‌تر رادارند و برخی تنها حدس و گمان‌هایی بی‌پایه و اساس‌اند. اگر تمایل داشتید که شما هم در این زمینه تأمل‌کنید یک قانون ساده را همیشه به خاطر بسپارید:

پیشنهاد خواندنی:
شبکه لایتنینگ بیت‌کوین چیست؟ شبکه لایتنینگ (Lightning) چگونه کار می‌کند؟

یک رمز ارز تا زمانی به شکوفایی خود ادامه خواهد داد که کاربردی بودن و فایدۀ خود را برای استفاده‌های مختلف مردم حفظ کند.افراد حدس و گمان‌های خود را بر عوامل متعددی مبتنی می‌کنند؛ ازجمله قیمت، تاریخچه، رخدادهای بازار رمز ارزها و … . درحالی‌که همۀ این برگ خریدها در رونق و شکوفایی رمز ارزها مؤثرند، اما درنهایت آنچه تعیین‌کنندۀ نهایی است، همچنان کارآمدی است.

سه رمز ارز ذکرشده در این آموزش، هر یک در حوزۀ مربوط به خود و به شیوۀ خاص خود کارآمدند؛ اما رمز ارزهای بسیار زیاد دیگری نیز در بازار هستند که کاربردهای خاص خود رادارند و برای مجموعۀ مقاصد مخصوص به خود مفید محسوب می‌شوند.

فارغ از این‌که پاسخ واقعی به سؤال «بیت‌کوین بعدی چیست؟» چه باشد، یک‌چیز مشخص است؛ هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. اگر می‌خواهید در این گمان زنی‌ها مشارکت کنید، به تحقیقات خود ادامه دهید و مقصود مشخصی را برای خود تعیین کنید؛ بازار رمز ارزها گاهی می‌تواند فضای پر هرج‌ومرجی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *