بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

یت-کوین-چیست-و-چگونه-کار-می-کند؟-(راهنمای-جامع-2019)

«افراد زیادی در دنیای ارز دیجیتال به بیت کوین روی آورده‌اند.»

در این نظر بسیاری از افراد به سمت بیت کوین و نحوه کار آن جلب شده است. در این راهنما سام اکسچنجر قصد دارد به‌طور جامع به معرفی بیت کوین و نحوه کارکرد و ویژگی‌های آن بپردازد.

بیت کوین از دو کلمه بیت و سکه تشکیل شده است. درواقع بیت کوین‌ها سکه‌های ذخیره شده در رایانه هستند. آنها فیزیکی نیستند و فقط در دنیای دیجیتال وجود دارند. به همین دلیل است که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده معمولاً ارزهای دیجیتال خوانده می‌شوند.

خالق بیت کوین کیست؟

خالق بیت کوین فردی ناشناخته است. نام مورد استفاده او Satoshi Nakamoto بود؛ اما این یک اسم جعلی بود و هیچ‌کس نمی‌داند خالق واقعی کیست. راه‌حل این بود که سیستمی بسازیم که هیچ اختیار واحدی نداشته باشد. به این معنی که هیچ فردی بر آن کنترل نداشته باشد (مثل بانک).

تا قبل از آن بانک‌ها و دولت‌ها ارزها را کنترل می‌کردند، بنابراین باید ارز جدیدی ایجاد می‌شد. بیت کوین راه‌حل این ماجرا بود، چراکه هیچ اختیار واحدی ندارد. این بدان معناست که هیچ بانک و دولتی نمی‌توانند حساب شما را مسدود کنند.

کیف-پول‌های-بیت-کوین

حال سؤالی که در ذهن همه وجود دارد احتمالاً این است که بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

خالق بیت کوین سه مفهوم اصلی را برای این ارز ایجاد کرد که برای درک اصول bitcoin ضروری است: رمزنگاری، عرضه و تقاضا و شبکه‌های غیرمتمرکز.

شبکه‌های غیرمتمرکز

وقتی به مرورگر اینترنت خود می‌روید و www.google.com را وارد می‌کنید، رایانه شما مکالمه‌ای را با رایانه‌های Google شروع می‌کند.

سپس، هر دو رایانه شروع به صحبت با یکدیگر می‌کنند و مرورگر شما تصاویر، دکمه‌ها و غیره را نشان می‌دهد. اگر سرورهای Google به دلایلی از کار افتاده باشند، دیگر نمی‌توانید این تصاویر و دکمه‌ها را ببینید.

نحوه عملکرد

این امر به این دلیل است که داده‌ها در یک شبکه متمرکز ذخیره می‌شوند. برای درک نحوه عملکرد بیت کوین، درک این مسئله که یک شبکه غیرمتمرکز است، ضروری است.

در یک شبکه غیرمتمرکز، داده‌ها در همه‌جا وجود دارد. اگر گوگل از یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌کرد، شما هنوز هم می‌توانستید داده‌ها را ببینید، زیرا در همه‌جا و فقط در یک مکان نیستند. این بدان معنی است که گوگل هرگز آفلاین نمی‌شود.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

رمزنگاری

در جنگ جهانی دوم از رمزنگاری استفاده زیادی شد. پیام‌های رادیویی را به کدی تبدیل می‌کرد که هیچ‌کس نمی‌توانست آن را بخواند. برای خواندن آن، باید به پیام اصلی برمی‌گشتید. برای انجام این کار، شما نیاز به یک کلید دارید. این امر از طریق فرمول‌های ریاضی امکان‌پذیر بود.

پیشنهاد خواندنی:
نحوۀ خرید توکن بیت کوین با کارت هدیه

خالق بیت کوین فناوری بلاکچین را نیز اختراع کرد

بیت کوین از رمزنگاری به همان روش استفاده می‌کند. این ارز به‌جای تبدیل پیام‌های رادیویی، از رمزنگاری برای تبدیل داده‌های معامله استفاده می‌کند.

به همین دلیل است که به این ارز دیجیتال یا رمز نگاری شده گفته می‌شود. دانستن این موضوع شما را یک قدم به درک نحوه عملکرد بیت کوین نزدیک می‌کند. این ارز کار را با استفاده از بلاکچین انجام می‌دهد. خالق بیت کوین فناوری بلاکچین را نیز اختراع کرد.

عرضه و تقاضا

وقتی جان به مغازه نان‌فروشی سر زد، فقط یک کیک باقی مانده بود. چهار نفر دیگر هم آن را می‌خواستند. به‌طور معمول، کیک فقط 2 دلار قیمت دارد؛ اما از آنجا که 4 نفر دیگر کیک را می‌خواستند، او مجبور به پرداخت 10 دلار برای آن شد.

این مفهوم اصلی عرضه و تقاضا است: وقتی چیزی محدود است، ارزش بیشتری دارد. هرچه افراد بیشتری یک محصول را بخواهند، قیمت آن بیشتر می‌شود.

می‌تواند بیت کوین‌های شما را بدزد

چگونه بیت کوین معاملات انجام می‌شود؟

حال، بگذارید ببینیم که چگونه این مفاهیم در کنار هم کار می‌کنند.

برای ثبت معاملات، باید آن‌ها را در یک پایگاه داده قرار دهیم (مانند یک برگه اکسل). این معمولاً در یک مکان در یک شبکه متمرکز ذخیره می‌شود؛ اما از آنجا که بیت کوین از یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌کند، بانک اطلاعاتی بیت کوین به اشتراک گذاشته می‌شود.

با استفاده از بلاکچین به آن دسترسی پیدا می‌کنید

این پایگاه داده مشترک به‌عنوان یک دفترچه توزیع شده شناخته می‌شود و با استفاده از بلاکچین به آن دسترسی پیدا می‌کنید. برای ارسال bitcoin به آدرس یک فرد، باید پیامی را به‌صورت دیجیتالی امضا کنید که می‌گوید: من 50 بیت کوین را به پیتر ارسال می‌کنم. این پیام سپس به کلیه رایانه‌های شبکه پخش می‌شود. آن‌ها پیام شما را در دیتابیس یا دفترچه ذخیره می‌کنند.

آیا کسی می‌تواند هویت من را جعل کند؟

هنگامی که یک کیف پول بیت کوین (برای ذخیره بیت کوین خود) ایجاد می‌کنید، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دریافت می‌کنید. کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی مجموعه‌ای از اعداد و حروف طولانی هستند.

آنها مانند نام کاربری و رمز عبور شما هستند هر دو برای درک دقیق نحوه عملکرد بیت کوین بسیار مهم هستند. فردی اگر بخواهد برای شما پول ارسال کند، به کلید عمومی شما احتیاج دارد.

پیشنهاد خواندنی:
آفریقای جنوبی بازار جدید ارزهای دیجیتال

کلید خصوصی شما به‌منزله هویت شما است

از آنجا که این کلید فقط مجموعه‌ای از اعداد و ارقام است، هیچ فردی نیازی به دانستن نام یا آدرس ایمیل شما و … ندارد. این باعث می‌شود کاربران بیت کوین ناشناس بمانند. در مورد کلید خصوصی شما، هرگز نباید اجازه دهید فردی آن را ببیند. کلید خصوصی شما به‌منزله هویت شما است. شما از کلید خصوصی خود برای دسترسی به بیت کوین استفاده می‌کنید.

باید کلید خصوصی خود را بسیار ایمن نگه‌دارید

اگر فردی به آن دسترسی پیدا کند، می‌تواند بیت کوین‌های شما را بدزد، بنابراین بسیار مراقب باشید. بنابراین بله از نظر فنی، هویت شما قابل جعل است. به همین دلیل است که باید کلید خصوصی خود را بسیار ایمن نگه‌دارید. هویت واقعی شما (نام، آدرس و غیره) قابل جعل نیست، زیرا نیازی به استفاده از آن برای ارسال یا دریافت بیت کوین نیست.

عرضه و تقاضا

چه می‌شود اگر فردی درصدد کنترل بلوک‌ها باشد؟

اگر شخصی سعی کند داده‌های معامله را در یکی از بلوک‌ها تغییر دهد، فقط آن را در نسخه شخصی خود تغییر می‌دهد، دقیقاً مانند یک سند Microsoft Word که در رایانه شما ذخیره شده است. این یکی از عناصر اصلی نحوه کار bitcoin است. برای ایجاد تغییر بر روی پایگاه داده مشترک به گونه‌ای که در نسخه همه وجود دارد، آنها باید 51٪ رایانه‌های موجود در شبکه را کنترل کنند.

اگر شخصی 51٪ رایانه‌های موجود در شبکه را کنترل کند چه می‌شود؟

این امر امکان پذیر است، اما رسیدن به آن تقریباً غیرممکن است. حتی اگر شخصی 51٪ از رایانه‌های موجود در شبکه را هک کند، لایه دیگری از امنیت وجود دارد که مانع آن می‌شود. برای افزودن بلوک‌های جدید به بلاکچین، باید از آنها استخراج شود. این فرآیند استخراج معدن نامیده می‌شود، زیرا گره‌هایی که این کار را انجام می‌دهند از بیت کوین پاداش می‌گیرند.

در استخراج، گره‌ها باید معاملات بیت کوین را پردازش کرده و صحت آن‌ها را تأیید کنند

در استخراج، گره‌ها باید معاملات بیت کوین را پردازش کرده و صحت آن‌ها را تأیید کنند. برای انجام این کار، آنها باید یک معادله ریاضی را حل نمایند. وقتی معادله حل شد، بلوک معاملات تائید شده و یک بلوک جدید ایجاد می‌شود. هر بلوک یک معادله جدید و یک راه‌حل جدید دارد.

پیشنهاد خواندنی:
تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر بازار املاک و مستغلات

استخراج بیت کوین از برق زیادی استفاده می‌کند

درواقع هکر داده‌ها را در بلاک تغییر می‌دهد تا bitcoin به کلید عمومی وی ارسال شود از آنجا که داده‌های موجود در بلوک تغییر کرده است، یک معادله جدید ریاضی وجود دارد و هکر باید آن را حل کند. برق مورد نیاز هکر برای حل معادله، بیش از ارزش بیت کوین دریافتی است. هکر می‌تواند معادله را ادامه داده و حل کند، اما پول خود را از دست خواهد داد. همان‌طور که می‌بینید، برای هکر تقریباً بی‌معنی است که به بلاکچین حمله کند. به همین دلیل نگرانی بابت امنیت آن وجود ندارد.

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

مزایای بیت کوین:

_ پرداخت‌های بین‌المللی بسیار سریع‌تر از بانک‌ها است.

_ هزینه معاملات و تراکنش کم است.

_ هک کردن بلاکچین تقریباً غیرممکن است.

_ غیرمتمرکز بودن آن.

_ شفافیت آن‌که نیازی نیست به کسی اعتماد کنید.

 ادامه مزایای بیت کوین

ادامه مزایای بیت کوین

_ ناشناس بودن، نیازی به استفاده از نام خود ندارید.

_ با کمک جامعه، هزینه‌ها تقسیم می‌شوند.

_ نیازی به هیچ‌گونه تأیید برای کاربران جدید نیست هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

باوجود مزیت‌های زیادی که برای bitcoin در نظر گرفته می‌شود، اما در مورد نحوه کار بیت کوین معایبی نیز وجود دارد.

معایب بیت کوین:

_استخراج بیت کوین از برق زیادی استفاده می‌کند.

_نسبت به سیار ارزهای دیجیتال آنقدر سریع نیست.

_هزینه‌ها بسیار تغییر می‌کند.

_به دلیل ویژگی ناشناس بودن آن، مجرمان نیز از آن استفاده می‌کنند. _استفاده از آن به دلیل وجود کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی و غیره آسان نیست.

چگونه بیت کوین بخریم؟

شما می‌دانید که بیت کوین چگونه کار می‌کند، ماهیت آن چیست، همچنین چه مزایا و معایبی دارد. حال باید بدانید که چگونه می‌توانید آن را بخرید. سه گزینه اصلی برای خرید bitcoin وجود دارد.

صرافی‌های کارگزاری

این ساده‌ترین راه برای خرید بیت کوین است، اما شما معمولاً باید از هویت خود استفاده کنید. این یعنی استفاده از نام، آدرس و گذرنامه / گواهینامه رانندگی. مبادلات واسطه‌ای بین 1 تا 5 درصد هزینه دارد، اما بستگی به موقعیت مکانی شما و نحوه پرداخت شما دارد. نکته مهم این است که شما می‌توانید با استفاده از نقل و انتقالات بانکی، کارت اعتباری و حتی پی پال پرداخت کنید.

ما Coinbase را توصیه می‌کنیم

ما Coinbase را توصیه می‌کنیم، زیرا استفاده از آن بسیار آسان، قابل‌اعتماد است و همچنین می‌توانید از PayPal استفاده کنید. اگر شما در اروپا، استرالیا یا آمریکای شمالی زندگی نمی‌کنید، Coinmama را نیز توصیه می‌کنیم.

پیشنهاد خواندنی:
تسخیر کرسی هیئت‌مدیره Hyperledger بلاکچین توسط آی بی ام

استفاده از صرافی کارگزاری تقریباً شبیه زمانی است که به یک آژانس مسافرتی مراجعه می‌کنید تا ارز محلی خود را به یک ارز خارجی تبدیل کنید (مثلاً USD با JPY).

صرافی‌های کارگزاری

معاملات P2P همتا به همتا

این‌ها مانند معاملات واسطه‌ای هستند، اما آن‌ها از واسطه استفاده نمی‌کنند و واسطه‌ای برای آن وجود ندارد. به‌عنوان مثال، جان می‌تواند برای امی پول ارسال کند و امی مقداری بیت کوین برای جان می‌فرستد. واسطه‌ای وجود ندارد، بنابراین آنها هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. امی همیشه مجبور است برای جان بیت کوین بپردازد؛ زیرا مبادلات P2P از یک سرویس سپرده‌گذاری استفاده می‌کند.

در مبادلات P2P

وقتی جان از امی درخواست بیت کوین می‌کند، bitcoin به‌عنوان سپرده ذخیره می‌شود. هنگامی‌که جان برای امی پول ارسال می‌کند، پولی از سپرده جان برای او ارسال می‌شود. جان و امی هیچ کنترلی بر روی سپرده ندارند، بنابراین همیشه عادلانه خواهد بود. برخی از فروشندگان در مبادلات P2P از شما درخواست آیدی می‌کنند، اما برخی از فروشندگان این کار را نمی‌کنند؛ بنابراین، می‌توان از صرافی‌های P2P برای خرید ناشناس بیت کوین استفاده کرد. شما حتی می‌توانید به‌صورت نقدی (پول کاغذی) هزینه آن را پرداخت کنید.

دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین

این معمولاً روشی است که کمتر برای خرید این ارز دیجیتال استفاده می‌شود. دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین زیادی در دنیا وجود ندارد، بنابراین مجبورید از نقشه مخصوص آن استفاده کنید تا ببینید که آیا یکی از آنها در نزدیکی شما وجود دارد یا خیر. این برخلاف کلاینت کامل است، زیرا کاملاً به یک سرور شخص ثالث متکی است. شخص ثالث جایگزین آلیس می‌شود و کل معامله را خود انجام می‌دهد.

کیف پول‌ها به‌طورکلی در پنج نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شوند

کیف پول‌ها به‌طورکلی در پنج نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شوند: دسک تاپ، موبایل، وب، کاغذی و سخت‌افزاری. هر کدام از اینها مزایا و مضرات خود را دارند.در صورت وجود، می‌توانید با استفاده از آن bitcoin خود را با پول نقد خریداری کنید؛ اما هزینه‌های آن بالا است و تقریباً چیزی حدود 5-10٪ است.

چگونه می‌توانم بیت کوین‌های خود را ذخیره کنم؟

 برای آشنای بیشتر با نحوه عملکرد سیستم، تصور کنید شخصی به نام آلیس می‌خواهد بیت کوین‌های خود را در کیف پول رمزنگاری ذخیره کند.

کیف پول‌های این ارز دیجیتال

سه برنامه مختلف وجود دارد که آلیس می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

پیشنهاد خواندنی:
ارز دیجیتال تتر چیست؟ (چگونه تتر استخراج کنیم؟)

بیت کوین

کلاینت کامل

 این یک سرور مستقل است که بدون تکیه بر روی سرورهای شخص ثالث، تمام جنبه‌های این فرآیند را کنترل می‌کند.

کلاینت سبک

این یک سرویس مستقل است که برای دسترسی به صندوق پستی به یک سرور پست الکترونیکی متصل می‌شود. بیت کوین‌های آلیس را ذخیره می‌کند، اما برای دسترسی به شبکه و انجام معامله نیاز به یک سرور شخص ثالث دارد.

سرویس کلاینت وب

 این برخلاف کلاینت کامل است، زیرا کاملاً به یک سرور شخص ثالث متکی است. شخص ثالث جایگزین آلیس می‌شود و کل معامله را خود انجام می‌دهد. کیف پول‌ها به‌طورکلی در پنج نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شوند: دسک تاپ، موبایل، وب، کاغذی و سخت‌افزاری. هر کدام از اینها مزایا و مضرات خود را دارند.

سرویس کلاینت وب

 این برخلاف کلاینت کامل است، زیرا کاملاً به یک سرور شخص ثالث متکی است. شخص ثالث جایگزین آلیس می‌شود و کل معامله را خود انجام می‌دهد. کیف پول‌ها به‌طورکلی در پنج نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شوند: دسک تاپ، موبایل، وب، کاغذی و سخت‌افزاری. هر کدام از اینها مزایا و مضرات خود را دارند.

چگونه می‌توانم با بیت کوین چیزهایی را بخرم و بفروشم؟

در اینجا نکته جالبی در مورد بیت کوین وجود دارد اینکه هیچ اثری فیزیکی از آنها مانند دلار وجود ندارد. تمامی معاملات و خریدوفروش‌ها فقط به‌عنوان سوابقی بین آدرس‌های مختلف که در بلاکچین ذخیره‌شده‌اند، انجام می‌شود. برای دیدن نحوه کار این روند، اجازه دهید به مثال آلیس برگردیم.

نمونه معامله

آلیس می‌خواهد از بیت کوین خود برای خرید پیتزا از باب استفاده کند. او کلید خصوصی خود به باب ارسال می‌کند که حاوی منبع معاملات سکه‌ها، مبلغ و آدرس کیف پول دیجیتالی باب است. این آدرس، این بار دیگر توالی عمومی حروف و اعداد خواهد بود. باب کلید خصوصی را با تلفن هوشمند خود اسکن می‌کند تا آن را رمزگشایی کند. در همین زمان، معامله آلیس برای سایر مشارکت‌کنندگان شبکه (به نام گره) در دفترچه ثبت می‌شود و تقریباً ده دقیقه بعد، توسط فرآیند استخراج تأیید می‌شود. این فرآیند استخراج از باب برای انجام معامله تائید می‌خواهد.

برای محافظت از بیت کوین‌ها

برای محافظت از بیت کوین‌ها چه چیزی را باید بدانیم؟

 در این راهنما سام اکسچنجر به شما چهار توصیه می‌کند که به شما کمک می‌کند تا به‌خوبی پیش بروید.

پیشنهاد خواندنی:
کدام ارز لقب بیت‌کوین بعدی را دریافت خواهد کرد؟

_ فقط مقادیر کمی ازاین ارز را در رایانه، موبایل یا سرور خود برای مصارف روزمره ذخیره کنید و قسمت باقیمانده از بودجه خود را در یک محیط امن‌تر نگه‌دارید.

به‌طور مرتب از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

_ به‌طور مرتب از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و برای کیف پول یا گوشی هوشمند خود رمز عبور قوی بگذارید تاین ارزهای شما در امان بماند.

_برای امنیت بیشتر، برخی از بیت کوین‌های خود را در یک کیف پول آفلاین جدا از شبکه خود ذخیره کنید. این را به‌عنوان یک حساب بانکی در نظر بگیرید، درحالی‌که شما به‌طورکلی فقط مقداری از پول خود را در کیف پول خود نگه می‌دارید.

_ نرم‌افزار خود را به‌روز کنید. برای محافظت بیشتر، از ویژگی چند امضایی این نوع ارز استفاده کنید که به یک معامله اجازه می‌دهد از چندین تأییدیه مستقل استفاده کند.

قیمت سریع بیت کوین
قیمت بیت کوین

آیا هنوز می توانم از بیت کوین درآمد کسب کنم؟

 طبیعی است که در این مورد نمی توانیم با قطعیت نظر دهیم، اما هرفردی که در بیت کوین سرمایه گذاری می کند باید آگاه باشد که این یک تجارت خطرناک است.  در اواخر سال 2013 بیت کوین از 1150 دلار به زیر 500 دلار سقوط کرد، انتشار شایعات گسترده توسط رسانه ها باعث شد بسیاری از مردم برای اولین بار آن را بخرند، و حبابی را که بعد از آن ایجاد شد و به سرعت ترکید. bitcoin تقریباً چهار  سال است که از سطح قبلی خود عبور نکرده است.

تهدیدی برای اقتصاد جهانی

 با این حال، اگر قرار بود ارز دیجیتال  به جریان اصلی تبدیل شود و به یک مبادله شناخته شده و قابل پیش بینی در سراسر جهان تبدیل شود، احتمالاً ارزش آن به طرز چشمگیری افزایش می یافت.

تنظیم کننده ها در حال حاضر نگرانی از بابت مورد توجه قرار گرفتن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم ندارند. جان کونلیف، معاون فرماندار بانک مرکزی انگلیس گفته است که بیت کوین به اندازه کافی بزرگ نیست و تهدیدی برای اقتصاد جهانی محسوب نمی شود. اما اگر بیت کوین را ناامن می دیدند و شروع به سرکوب آن می کردند، می توانست به ارزش آن آسیب برساند. در ایران البته این موضوع متفاوت است، تاکنون هیچ قانون حمایتی برای پشتیبانی از ارز های دیجیتال وجود نداشته است. اما شنیده ها حاکی ازین است که احتمالا به زودی خرید و فروش ارز های دیجیتال قانونی شوند.

پیشنهاد خواندنی:
کاربردهای بلاکچین بازارهای انرژی و آب را متحول خواهد کرد

آیا افزایش قیمت سریع بیت کوین می تواند حباب باشد؟ 

صدها مقاله درمورد چگونگی بالا رفتن قیمت بیت کوین هر هفته منتشر می شود.

اما به گفته راوچ، افزایش  فعلی، پنجمین حباب بیت کوین است. او می گوید: این تا حدودی به محیط اقتصادی وابسته است. ما برای برخی از زمان ها نرخ بهره پایین یا حتی منفی داشته ایم و بازار سهام و اوراق بهادار اکنون در بالاترین سطح تمام این مدت قرار دارد است، در حالی که ارز دیجیتال بازده فوق العاده ای را ارائه می دهد.

چشم انداز فن آوری بیت کوین

با وجود این، راوکس همچنان معتقد است چشم انداز فن آوری ارز دیجیتال و بلاکچین قوی است. او می گوید: “من آن را در همان دسته از فناوری های نوین انقلابی مانند اینترنت قرار می دهم. این سیستم های در حال تغییر جهان در مراحل اولیه خود با حباب همراه هستند. آنچه اکنون اتفاق می افتد کاملاً طبیعی است.

نتیجه گیری بیت کوین

همانطور که متوجه شدید اختراع این ارز دیجیتال در مراحل اولیه خود قرار دارد. بعضی مردم به تازگی از بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال به جای خدمات بانکی استفاده می کنند، اما کاملا جایگزین بانک ها نشده اند. شما چه فکری می کنید؟ آیا فکر می کنید که بیت کوین و به طور کلی ارز های دیجیتال می توانند در آینده نزدیک جایگزین بانک ها شوند؟


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

بدون دیدگاه

  1. امتیاز بینندگان:1 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *