بیش از آنچه فکر می‌کنید سیستم بیت‌کوین وابسته به دولت‌ها می‌باشد

بیش-از-آنچه-که-فکر-می-کنید-سیستم-بیت-کوین-وابسته-به-دولت-ها-می-باشد

کتاب استاندارد بیت‌کوین توسط سیفدیان آموس که یک اقتصاددان است، نوشته شده است. سیفدیان آموس، استدلال می‌کند که محبوب‌ترین ارز رمزپایه جهان ممکن است بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم به دولت بستگی داشته باشد؛ اما تمام ماجرا این نیست و می‌توان گفت که خبرهای خوبی برای سیستم بیت‌کوین (BTC) نیز وجود دارد.

چندی پیش، کنفرانس بیت‌کوین هانی باجر بالتیک 2019 در ریگا، در کشور لتونی برگزار گردید. در این کنفرانس، آموس مقاله ای با عنوان آیا واقعاً راهی برای از بین بردن سیستم بیت‌کوین وجود دارد ارائه کرد.

هرچه سیاست پولی بهتر باشد، رمزنگاری جذاب‌تر می‌شود

 وی بیان کرد: هرچه سیاست پولی بهتر باشد، رمزنگاری جذاب‌تر می‌شود. اگر پیشرفت گسترده‌ای در سیاست‌های پولی و بانکی وجود داشته باشد، چه رخ می‌دهد؟ اگر محدودیت‌های جابجایی پول برداشته شود، چه رخ می‌دهد؟ اگر تورم کمتری وجود داشته باشد، چه رخ می‌دهد؟ اگر مردم نتوانند به‌راحتی از پول خود در خارج از کشور استفاده کنند، چه رخ می‌دهد؟

که خبرهای خوبی برای سیستم بیت‌کوین

اگر ورشکستگی ناگهانی ارزهای دیجیتال ونزوئلا یا زیمبابوه دیگری وجود نداشته باشد چه رخ می‌دهد؟ پول رایج با توجه به کاهش انگیزه‌های اقتصادی مردم جهت استفاده، معامله، محافظت، توسعه یا نوآوری بیت‌کوین در معرض خطر قرار می‌گیرد. اما اگر تغییرات مهمی در سیاست‌های پول و بانکی صورت بگیرد، چه رخ می‌دهد؟ اگر دنیا سناریوهایی در زمان‌های تورم شدید داشته باشد و مردم بتوانند برای پولشان آزادانه انتخاب کنند، چه رخ می‌دهد؟

نقدینگی طلا بسیار بالاتر از سیستم بیت‌کوین

اگر شرایط بالا رخ بدهد، سیستم بیت‌کوین می‌تواند با توجه به اینکه نقدینگی طلا بسیار بالاتر از بیت‌کوین است، دوباره مورد تهدید قرار بگیرد. بر این اساس چیزی که ممکن است بسیار مهم‌تر باشد و راحت‌تر درک شود، تهدید بیت کوین است.

بنابراین، آموس متوجه شد که ممکن است فکر کنیم بیت‌کوین بیشتر از آنچه که دوست داریم، وابسته به دولت است. در حالی که بسیاری از مردم معتقدند سیستم بیت‌کوین دارای مقاومت دولتی است. اما درواقع به همین دولت بستگی دارد که انگیزه لازم برای استفاده مردم از ارزهای رمزپایه را فراهم کند. آموس نتیجه می‌گیرد: سیستم بیت‌کوین دولت را ملزم می‌کند که همچنان به کارهای احمقانه ادامه دهد تا مردم بخواهند از بیت‌کوین استفاده کنند.

از بین بردن سیستم بیت‌کوین

پس خبر خوب سیستم بیت‌کوین چیست؟

همان‌طور که آموس توضیح می‌دهد: وضع موجود به نفع بیت‌کوین است. رونق بیت‌کوین وابسته به شکست سیاست‌های پولی و بانکی ناکارآمد است. این اقتصاددان می‌گوید: هیچ‌چیزی برای نگرانی وجود نخواهد داشت حداقل تا زمانی که دولت‌ها همچنان به انجام کارهای احمقانه ادامه می‌دهند، زیرا آنها از این سیاست‌های پولی وحشتناک سود می‌برند تا تنها برای نیازهای رمزنگاری تبلیغی استفاده کنند و دقیقاً این همان چیزی است که باعث می‌گردد تا بیت‌کوین به راهش ادامه دهد.

پیشنهاد خواندنی:
راه‌های کسب بیت‌کوین رایگان

تا زمانی که این سیاست‌های پولی ادامه یابد، با توجه به فقدان انتخاب بازار آزاد، وضع موجود ادامه می‌یابد و سیستم بیت‌کوین نیز از آن بهره می‌برد. این امر نشان می‌دهد که دولت‌ها به یارانه و حمایت از آن ادامه خواهند داد. درعین‌حال افرادی نیز وجود دارند که فکر می‌کنند ترک سیستم پولی اصلی چندان بد نیست.

چه چیز سیستم بیت‌کوین را از بین ببرد

آموس همچنین سناریوهایی را درباره آنچه می‌تواند سیستم بیت‌کوین را از بین ببرد، موردبحث قرار داد.

این سناریوها شامل حملات فنی است که می‌تواند باعث اختلال در شبکه و حملات سیاسی شود که می‌تواند به بیت‌کوین آسیب برساند. او می‌گوید، اگرچه این‌ها از نظر تئوری می‌توانند تأثیر بگذارند، اما مشخص نیست که آنها می‌توانند سیستم بیت‌کوین را به‌طور کامل از بین ببرند. علاوه بر این، هر نوع حمله ناکام باعث تقویت مقاومت بیت‌کوین می‌شود و این می‌تواند دلیلی برای پذیرش دولت باشد تا اینکه در حمله علیه آن ناکام باشد.

 از طرف دیگر، هر محدودیتی منجر به نوآوری بیشتر می‌شود، به همین دلیل ما در سخت‌افزار و نرم‌افزار بیت‌کوین، کیف پول، گره‌ها و غیره شاهد نوآوری بوده‌ایم. درحالی‌که دولت‌ها باقیمت‌ها مبارزه می‌کنند و آنها مشوق‌های انسانی را نادیده نمی‌گیرند، اما بازار همیشه راهی در اطراف آنها پیدا می‌کند.

نقدینگی طلا بسیار بالاتر از سیستم بیت‌کوین

برای از بین بردن سیستم بیت‌کوین

بنابراین برای از بین بردن سیستم بیت‌کوین، دولت‌ها باید به انگیزه اقتصادی استفاده از بیت‌کوین حمله کنند. هرچند، باوجود تمام مزایایی که طلا دارد، هزینه اجرای گره کامل برای سیستم بیت‌کوین بسیار ارزان‌تر از طلا است.

آموس می‌گوید: هرچه مدت بیشتری در سیاست‌های پولی قرن بیستم پیرامون پول تحت کنترل دولت باشیم و باوجود همه بحران‌های مالی، بیت‌کوین زمان بیشتری برای ساخت نقدینگی بزرگ‌تر نیاز دارد و هرچه نقدینگی بیت‌کوین بیشتر شود، رشد آن بیشتر می‌شود و به یک دارایی پولی تبدیل می‌شود و شانس بهتری پیدا می‌کند تا درنهایت با طلا در بازار آزاد مبارزه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *