تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر بازار املاک و مستغلات

  • توسط شبنم میرزایی
  • نوامبر 10, 2019
  • بلاکچین
تاثیر-تکنولوژی-بلاکچین-بر-بازار-املاک-و-مستغلات

از تکنولوژی بلاکچین در املاک چه می دانید؟ با توجه به تاثیر بزرگی که تکنولوژی بلاکچین در خدمات مالی داشته، یافتن بخشی که تحت تأثیر این فناوری نباشد ، دشوار است.

از تکنولوژی بلاکچین در املاک چه می دانید؟ با توجه به تاثیر بزرگی که تکنولوژی بلاکچین در خدمات مالی داشته، یافتن بخشی که تحت تأثیر این فناوری نباشد ، دشوار است.

تکنولوژی بلاکچین در املاک نیز راه یافته است. ارزهای رمز نگاری شده تأثیر شدیدی بر پرداخت ها، حواله ها و پولهای خارجی داشته است و عرضه سکه های اولیه ، سرمایه گذاری سهام ، وام های نوپا و سرمایه گذاری را به چالش کشیده و تغییرات عمده ایجاد کرده است.

چگونه فناوری بلاکچین در حال تغییر املاک و مستغلات است؟

بازاراملاک و مستغلات نیز از این تغییرات بی نصیب نمانده است. پیش از این ، معامله کردن دارایی هایی با ارزش بالا مانند املاک و مستغلات منحصراً از طریق کانال های دیجیتال امری عادی نبوده و معاملات املاک و مستغلات غالباً بصورت آفلاین انجام می شده که نیاز به حظور فیزیکی و تعامل چهره به چهره با اشخاص مختلف داشت.

با این وجود تکنولوژی بلاکچین راه هایی را برای تغییر این موضوع ارائه کرده است. تکنولوژی قراردادهای هوشمند در سیستم عاملهای بلاکچین اکنون اجازه می دهد تا دارایی هایی مانند املاک و مستغلات قابل رمزگذاری باشند و مانند ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم معامله شوند. معاملات املاک و مستغلات از این طریق متفاوت است. در اینجا شش روش وجود دارد که بلاکچین در حال تغییر بازی در حوزه املاک و مستغلات است.

تکنولوژی بلاکچین در املاک

بسترهای نرم افزاری و بازارها

تا قبل از این فناوری املاک و مستغلات بیشتر مربوط به اتصال لیست خریداران و فروشندگان به یکدیگر بوده است. با این حال تکنولوژی بلاکچین در املاک روش های جدیدی را برای تجارت املاک و مستغلات معرفی می کند و می تواند سکوهای معاملاتی و بازارهای آنلاین را قادر سازد تا از معاملات املاک و مستغلات جامع تر حمایت کنند. به عنوان مثال ، ATLANT  که به تازگی خدمت جدید خود را راه اندازی کرده است ، در حال توسعه بستری است که از تکنولوژی بلاکچین در املاک برای تسهیل معاملات املاک و مستغلات استفاده می کند. با نماد کردن املاک و مستغلات، دارایی ها می توانند مانند سهام بورس کالا معامله شوند و معاملات بصورت آنلاین انجام شود.

پیشنهاد خواندنی:
عرضه سه ETF درحوزه بلاکچین در سال 2018

ATLANT به فروشندگان این امکان را می دهد تا دارایی هایشان را نشانه گذاری کنند ، اساساً آن را مانند فروش سهام اداره کنند و آن دارایی را از طریق فروش توکن با استفاده از بستر نقدینگی واریز کنند. ارزهای جمع آوری شده را می توان با ارز فیزیکی رد و بدل کرد و خریداران دارای سهام از ملک هستند.

تکنولوژی بلاکچین در املاک بدون واسطه

کارگزاران ، وکلا و بانکها مدتهاست که بخشی از اکوسیستم املاک و مستغلات هستند. با این حال ، ممکن است تکنولوژی بلاکچین در املاک به زودی در تغییر نقش و میزان مشارکت آنها در معاملات املاک و مستغلات تغییر ایجاد کند.

سیستم عامل های جدید می توانند وظایفی مانند لیست پرداخت و مستندات قانونی را به عهده بگیرند. قطع واسطه ها باعث می شود که خریداران و فروشندگان از پول خود بیشتر محافظت کرده و کمتر کمیسیون بپردازند که در نهایت میتوانند هزینه های صرفه جویی شده از این واسطه ها را پس انداز کنند. این امر همچنین باعث می شود روند کار بسیار سریعتر شود زیرا تعداد این واسطه ها کمنر و کمتر میشود می شود.

تکنولوژی بلاکچین در املاک و نقدینگی

تکنولوژی بلاکچین در املاک و نقدینگی

املاک و مستغلات مدت طولانی است که زمان فروش به دلیل نقد شوندگی پایین یک دارایی غیر اطمینان در نظر گرفته می شود.اما این اتفاق برای ارزهای رمزپایه اتفاق نمی افتد، زیرا آنها به راحتی می توانند از طریق صرافی ها به ارزهای فیزیکی تبدیل شوند. با این حال به عنوان مثال ، املاک و مستغلات را می توان به راحتی با ارزهای دیجیتال داد و ستد کرد. یک فروشنده نیازی به صبر برای خریدار ندارد که بتواند ارز فیزیکی برای کل ملک را تأمین کند تا مقداری از پول ملک خود را دریافت کند.

تکنولوژی بلاکچین در املاک موانع سرمایه گذاری در املاک را نیز کاهش می دهد

با اجازه دادن به مالکیت کسری، تکنولوژی بلاکچین در املاک موانع سرمایه گذاری در املاک را نیز کاهش می دهد. به طور معمول، سرمایه گذاری برای دستیابی به املاک به سرمایه های قابل توجهی نیاز دارد. از طرف دیگر سرمایه گذاران نیز می توانند پول خود را برای دستیابی به ویژگی های بزرگتر جمع کنند. از طریق تکنولوژی بلاکچین در املاک، سرمایه گذاران فقط باید برای خرید و فروش حتی بخش هایی از یک دارایی خاص در صورت مناسب بودن به یک برنامه بازرگانی دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، مالکیت کسری نیز به آنها کمک می کند تا بر روی دارایی خاص خود مدیریت کنند و از لیزینگ جلوگیری کنند.

پیشنهاد خواندنی:
آیا قبل از بیت‌کوین رمز ارزی وجود داشته است؟

تأمین هزینه خرید املاک به تنهایی می تواند هزینه های قابل توجهی را به همراه داشته باشد و برخورد با مستاجرین ممکن است مشکل باشد. این امر همچنین بر فعالیتهای مرتبط با وام تأثیر می گذارد از جمله وام هایی که معمولاً صاحبان املاک برای دستیابی سریع به پول نقد باید ملک خود را وثیقه برای وام قرار دهند. بسته به شرایط ، صاحبان املاک ممکن است همچنان از دارایی های املاک و مستغلاتی خود لذت ببرند.

تکنولوژی بلاکچین در املاک یک فناوری غیرمتمرکز

تکنولوژی بلاکچین در املاک یک فناوری غیرمتمرکز

تکنولوژی بلاکچین در املاک یک فناوری غیرمتمرکز است. اطلاعات ذخیره شده در تکنولوژی بلاکچین در املاک برای کلیه کاربران شبکه قابل دسترسی است و داده ها را شفاف و تغییر ناپذیر ذخیره می کند. با نگاهی 10 ساله به گدشته  می توانیم ببینیم چقدر حرص و آز و عدم شفافیت در بخشی از موسسات می تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد. مبادله غیرمتمرکز نیازمند اعتماد به سیستم است. از آنجا که اطلاعات برای سایر کاربران قابل رویت و قابل اثبات است، خریداران و فروشندگان می توانند اعتماد بیشتری به انجام معاملات داشته باشند و تلاش های کلاهبرداری نیز کاهش می یابدوقراردادهای هوشمند با تصویب چنین قوانینی به پرونده های قابل قبول تبدیل می شوند.

شفافیت می تواند تمام هزینه های مرتبط با معاملات املاک را کاهش دهد

همچنین شفافیت می تواند تمام هزینه های مرتبط با معاملات املاک را کاهش دهد. گذشته از صرفه جویی در هزینه برای واسطه های حرفه ای ،صرفه جویی در هزینه های دیگری مانند هزینه بازرسی، هزینه ثبت نام، هزینه وام و مالیات مرتبط با املاک و مستغلات نیز وجود دارد. این هزینه ها بسته به قلمرو صلاحیت آنها متفاوت است. این سیستم ها می توانند از معادله حذف شوند زیرا سیستم عامل ها این فرایندها را به صورت خودکار انجام می دهند و آنها را به بخشی از سیستم تبدیل می کنند.

به سمت کاربران واقعی

املاک و مستغلات جهانی 217 تریلیون دلار ارزش دارد که اکثرا در اختیار شرکتهای ثروتمند و بزرگ است. از طریق تکنولوژی بلاکچین در املاک با استناد به اینکه که معاملات اکنون می تواند شفاف تر، ایمن تر و عادلانه تر انجام شود تعداد بیشتری از افراد قادر خواهند بود به بازار دسترسی پیدا کنند. معاملات سیستم املاک و مستغلات ممکن است به زودی با داشتن سیستم عامل تکنولوژی بلاکچین در املاک که اکثر کارها را انجام می دهند ، به فعالیتهای همتا و همکار تبدیل شوند. تکنولوژی بلاکچین در املاک شروع به تغییر در نحوه خرید و فروش ملک کرده و حتی توسط دولتهایی که می خواهند سیستم های ثبت زمین را بهبود ببخشند پذیرش قابل توجهی نیز به دست آورده است.

پیشنهاد خواندنی:
آینده روشن بلاکچین با یک انقلاب در بانکداری

دقیقاً چگونه می تواند مناطق دیگر بخش املاک را بهبود ببخشد؟

در اینجا چند روش وجود دارد که تکنولوژی بلاکچین در املاک در مدیریت اجاره املاک تأثیر می گذارد ، از جمله نمونه هایی از برخی پروژه ها که باعث اختلال در این صنعت می شوند. در سال 2019 ، blockchain دو سیستم عامل اجاره کوتاه مدت و بلند مدت را به ارمغان آورده است. در زیر چهار حوزه وجود دارد که تکنولوژی بلاکچین در املاک می تواند پاسخ بهتری را به صاحبان دارایی و اجاره کننده ارائه دهد. سه موضوع اول در حال حاضر راه حل های تکنولوژی بلاکچین در املاک در دنیای واقعی ارائه شده توسط سیستم عامل های خاص هستند و در مقابل، دسته آخر منطقه‌ای است که از لحاظ نظری می‌توان از تکنولوژی بلاکچین در املاک برای تغییر صنعت اجاره ملک استفاده کرد.

هزینه های کمیسیون عالی و تکنولوژی بلاکچین در املاک

املاک و مستغلات و پرونده های حقوقی می توانند پر هزینه باشند. اگرچه این امر به ویژه در خرید و فروش ملک صادق است، بسیاری از نمایندگان هزینه های بالایی را نیز برای بهاي اجاره ملک می پردازند. به عنوان مثال، هنگام مشاهده اقامت های کوتاه مدت در املاک موجود در Airbnb ، 20 درصد سود حاصل می شود که می توانست مستقیماً به مالک منتقل شود یا هزینه های پایین تر از مشتری اخذ شود.

با یک راه حل تکنولوژی بلاکچین در املاک برای اجاره و اقامت کوتاه مدت، معامله واقعاً بی همتا خواهد شد. اگرچه از نظر تئوری امکان پذیر است که هزینه ها با قیمت های بالاتر از سایت های اجاره سنتی تعیین شود اما در واقعیت اینگونه نیست و هدف از سیستم عامل های blockchain به طور کلی اتوماسیون فرایند اجاره و کاهش هزینه های عملیاتی است. در عمل چندین پلتفرم blockchain وجود دارد که به کاربران امکان می دهد ارزهای رمزگذاری شده را برای معاملات اجاره ای با حداقل و بدون هزینه ارسال و دریافت کنند.

تکنولوژی بلاکچین در املاک روش های جدیدی

LockTrip یک نمونه از این موارد است

موتور مسافرتی غیرمترقبه ای با استفاده رایگان که تمامی هتل ها، نرخ ها و در دسترس بودن را به عنوان یک راه حل برای همه برنامه های شخص ثالثی که مایل به اتصال و ارائه خدمات سفر خرده فروشی با کمیسیون صفر درصد هستند، نگه می دارد. این پلتفرم اظهار می دارد که قیمت های آن 20 درصد پایین تر از سایر سایت های رزرو اجاره آنلاین هتل است و در حال حاضر 100000 هتل در بازار آن وجود دارند.

پیشنهاد خواندنی:
معاملات بیت کوین نشان دهنده انعطاف پذیری است

ارزیابی قیمت و تکنولوژی بلاکچین در املاک

برای کسانی که مایل به خرید یا فروش یک ملک هستند، ارزیابی دقیق قیمت یک ضرورت است. با این حال ، این ارزیابی زمانی انجام می شود که نیاز به محاسبه ارزش یک ملک باشد، بسیار پیچیده تر است. برای کسانی که می خواهند یک ملک اجاره ای را به صورت آنلاین اجاره دهند، می توانند حتی سخت تر باشد که بدانند برای دوره های کوتاهتر هزینه اجاره (یعنی مبلغ دلار برای یک ماه) چقدر است. بله دارندگان می توانند با سایر سایت های آنلاین بصورت آنلاین مقایسه کنند. با این حال، اغلب عوامل (به عنوان مثال شهر، محله، تعداد اتاق، فضای حیاط و غیره) بسیار متفاوت هستند. فقدان گزینه های قابل مقایسه ممکن است به این معنا باشد که یک مالک در تلاش است اجاره را در یک نقطه به قیمتی که خیلی زیاد است یا خیلی پایین است اجاره دهد.

راه حل هایی در بین بلاکچین های غیرمتمرکز و عمومی وجود دارد. با این حال، بانک های بزرگ نیز برای همین منظور اقدام به ایجاد بورس های زنجیره ای خصوصی کرده اند. طبق مقاله ای در آوریل 2018 ، بانک مرکزی چین قبلاً از بستر ارزیابی املاک مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین در املاک استفاده می کند. این راه حل اطلاعات حیاتی مانند آدرس ملک، ارزیابی و گزارش های هشتگ را ذخیره می کند. مدیر کل بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی چین، راکی ​​چنگ چونگ نگام اظهار داشت که 85 درصد از ارزیابی املاک و مستغلات مربوط به وام های بانکی توسط این بستر در حال پردازش است. HSBC همچنین از یک راه حل مشابه استفاده می کند. از لحاظ تئوری، این مفهوم می تواند برای صاحبان املاک تخمین دقیق تری از میزان پرداخت شارژ اجاره دهنده های دیگر باشد.

سپرده های امنیتی اجاره Blockchain  و تکنولوژی بلاکچین در املاک

برای بسیاری از افراد، سپرده ها بار مالی زیادی را تحمیل می کنند. در اکثر موارد، اجاره کننده ها باید اجاره ماه اول و ماه قبل را بپردازند. در برخی موارد، حوزه های قضایی مستاجرین را ملزم به ارائه اثبات درآمد و سایر اسناد می کنند. در عین حال، صاحبخانه ها برای مدیریت هر مستاجر باید مراحل بانکی و قانونی را بگذرانند.

پیشنهاد خواندنی:
احتمال راه‌اندازی گوشی بلاکچین ال‌ جی در پاسخ به سامسونگ

Rentberry یکی از نمونه های پروژه ای است که چنین راه حلی را ارائه می دهد

با این گزینه، اجاره گران فقط باید مبلغ ده درصد به عنوان کسر سپرده امنیتی پرداخت کنند. وام دهندگان معمولاً می توانند سالانه بین سه تا چهار درصد از سپرده درآمد کسب کنند. این مانند سپرده امنیتی معمولی عمل می کند. اگر صاحبخانه در پایان اجاره نامه هیچ آسیبی نبیند ، کسر اولیه آن به طور کامل به موجر منتقل می شود. مابقی بودجه به وام دهندگان باز می گردد. علاوه بر این ، Rentberry سایر ویژگی های ابتکاری مانند حراج اجاره شفاف را برای کمک به تعیین قیمت گذاری ارائه می دهد.

سیستم عامل های جدید می توانند وظایفی مانند لیست پرداخت و مستندات قانونی را به عهده بگیرند

خدمات فهرست بندی چندگانه اجاره Blockchain

خدمات لیست ها نقش مهمی در اجاره املاک و مستغلات مدرن دارد. این سایت ها و برنامه ها فرایند کمک به یک ملک را آسان می کنند و می توانند به خریداران بالقوه در مورد قابلیت های موجود اطلاع بدهند. با این حال ، این خدمات می تواند روند ارتباطات بین صاحبان و اجاره کنندگان را پیچیده کند. این امر به ویژه هنگامی صحیح است که خصوصیات موجود نباشند اما همچنان در سایتهای مختلف مبتنی بر MLS موجود باشند.

به عنوان راه حل تکنولوژی بلاکچین در املاک می تواند، تمام این اطلاعات می توانند در یک مکان واحد وجود داشته باشند. به عنوان مثال اگر ملک دیگر در دسترس نباشد، صاحب می تواند این امکان را داشته باشد که راحت تر این موضوع را به اجاره کنندگان ابلاغ کند. توسعه دهندگان حتی می توانند براساس وقوع معاملات اجاره در بلاک چین، فرآیند اعلان خودکار را ایجاد کنند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *