تبادل کریپتو‌کارنسی چگونه انجام میشود؟(تریدینگ ارزهای دیجیتالی)

تبادل کریپتو‌کارنسی

تبادل کریپتو‌کارنسی ( تبدیل ارزهای رمزنگاری شده) یکی از کلیدی ترین بخش های سرمایه گذاری دیجیتال است. فرقی ندارد پول، طلا، ملک یا هر چیز با ارزشی که دارید، اگر شما یک سرمایه گذار هستید همواره باید راه های مبادلات آن و تبدیل دارایی با ارزش خود به سایر دارایی های با ارزش دیگر را بلد باشید.

در این مقاله تلاش شده تا آموزش هایی برای آشنایی بیشتر با تبادل کریپتو‌کارنسی و فرق صرافی های متمرکز و صرافی های غیر متمرکز و همچنین مزایا و معایب هرکدام توضیح داده شود.

کریپتو‌کارنسی

تبادل کریپتوکارنسی چگونه انجام میشود؟

برای اکثر سرمایه گذاران حوزه ارزهای دیجیتال، استفاده از صرافی متمرکز تبادل کریپتو‌کارنسی یکی از مهمترین راه ها برای معاملات است. در واقع صرافی های تبادل کریپتو‌کارنسی، سیستم عامل های آنلاین هستند که برای تبادل کریپتو‌کارنسی استفاده می شوند.

این صرافی ها متداول ترین وسیله ای هستند که سرمایه گذاران برای  تبادل کریپتو‌کارنسی از آنها استفاده می کنند.

برای برخی از سرمایه گذاران ممکن است درک مفهوم مبادله «متمرکز» کمی سخت باشد ، زیرا ارزهای دیجیتالی اغلب با عنوان «غیرمتمرکز» معامله می شوند.

حال منظور از مبادله «متمرکز» چیست و چرا این مبادلات برای موفقیت صنعت رمزنگاری بسیار مهم است؟

استفاده از اشخاص ثالث در تبادل کریپتو‌کارنسی

در اصطلاح «تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز» به ایده ی استفاده از یک شخص واسطه یا شخص ثالث برای کمک به انجام معاملات اشاره دارد. خریداران و فروشندگان برای تبادل کریپتو‌کارنسی به طور یکسان به این شخص واسطه اعتماد می کنند تا بتواند دارایی های خود را اداره کند. این امر در یک مجموعه بانکی متداول است؛ جایی که مشتری برای نگهداری پول خود به بانک اعتماد می کند.

دلیل راه اندازی این سیستم این است که بانک ها امنیت و نظارت را برای مشتری و دارایی وی ارائه می دهند که فرد نمی تواند به تنهایی این امنیت و نظارت را داشته باشد. در مورد مبادله متمرکز تبادل کریپتو‌کارنسی، همان اصل اعمال می شود. سرمایه گذاران اطمینان دارند که نه تنها مبادلاتشان با خیال راحت انجام می شود بلکه برای یافتن شرکای تجاری از شبکه کاربران موجود در بورس نیز میتوانند استفاده کنند.

پیشنهاد خواندنی:
جمع‌آوری کمک‌های مالی بیت‌کوین برای مصارف سیاسی

در مورد ارزهای رمزپایه، که غالباً در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شوند، فرد می تواند با فراموش کردن رمزهای دسترسی به کیف پول خود صدها یا هزاران دلار از ارزهای دیجیتال را ازدست بدهد. استفاده از سیستم تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز اجازه نخواهد داد که چنین اتفاقی بیفتد زیرا از محل نگهداری سرمایه های سرمایه گذار(کیف پول بیت کوین) جداگانه محافظت می شود.

تفاوت بین مبادلات متمرکز و غیر متمرکز

مبادلات متمرکز می تواند برای انجام معاملات، از دارایی دیجیتال به پول فیزیکی (یا برعکس) استفاده کند. آنها همچنین می توانند برای انجام تبادل کریپتو‌کارنسی بین دو ارز رمزنگاری شده مختلف نیز استفاده شوند. در حالی که به نظر می رسد این سیستم انواع مختلف معامله را پوشش کامل می دهد، هنوز هم بازاری برای نوع دیگری از ارز مبادله ای نیز وجود دارد.

کریپتوکارنسی

راه حل جایگزین مبادلات غیر متمرکز است.

در مبادلات غیر متمرکز سیستم  شخص واسطه را حذف کرده و آنچه را که اغلب به عنوان یک محیط «بی اعتماد» تصور می شود، ایجاد می کند. این نوع از تبادل کریپتو‌کارنسی به عنوان مبادله نظیر به همتا عمل می کند. دارایی ها هرگز توسط یک سرویس مانند بانک نگهداری نمی شوند و معاملات کاملاً براساس قراردادهای هوشمند و مبادلات کوانتومی انجام می شود. تفاوت اساسی بین تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز و تبادل کریپتو‌کارنسی غیرمتمرکز این است که آیا یک شخص واسطه حضور دارد یا نه.

 مبادلات تبادل کریپتو‌کارنسی غیرمتمرکز در مقایسه با مبادلات تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز گستردگی و محبوبیت کمتری دارند. با این وجود، مبادلات تبادل کریپتو‌کارنسی غیر متمرکز تقریبا همیشه وجود داشته اما این امکان وجود دارد که سرمایه گذاران در آینده مبادلات تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز را برای معاملات خود برگزینند.

کریپتو‌کارنسی

جفت پول های فیزیکی با ارزهای رمز نگاری شده

تفاوت بین تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز و تبادل کریپتو‌کارنسی غیرمتمرکز این است که مبادلات تبادل کریپتو‌کارنسی متمرکز می تواند یک شخص واسطه ای را داشته باشد.مبادلات غیر متمرکز در سطح بالا نسبت به مبادلات متمرکز محبوبیت کمتری دارند با این حال ، مبادلات غیر متمرکز در هر زمانی وجود دارد و می تواند به شما این امکان را بدهد که بتوانید سریع معامله کنید .

در بورس بیشترمعاملات متمرکز تبادل کریپتو‌کارنسی ارائه میشود. مبادله ی ارزهای دیجیتال با سایر ارزهای دیجیتال در این معاملات رایج است.

پیشنهاد خواندنی:
تبدیل تلفن هوشمند قدیمی به کیف پول سخت‌افزاری اتریوم

به این ترتیب، به مشتریان امکان تجارت و تبادل کریپتو‌کارنسی (مبادله بیت کوین در مقابل اترها ) را می دهد. صرافی های کمی وجود دارد که تبادل پول فیزیکی با  ارزهای رمزپایه را در اختیار شما قرار می دهند به عنوان مثال تبادل بیت کوین با دلار آمریکا امکان پذیر است.

با این حال برخی از بزرگترین مبادلات رمزنگاری در جهان از نوع تبادل پول های فیزیکی با ارزهای رمزنگاری شده است. بخشی از دلیل این امر احتمالاً این است که آنها به عنوان یک منبع دسترسی مستقیم به بازار ارزهای رمزنگاری شده خدمت می کنند.

از آنجا که بسیاری از سرمایه گذاران موجود در فضای نسبتاً جدیدی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستند، احتمال بیشتری دارد که به سمت این نوع صرافی ها روی آورند.

 برخی از این مبادلات شامل Coinbase ، Robinhood ، Kraken و Gemini است.

عناصر اصلی صرافی های متمرکز

در همه زمانها مبادلات متمرکز رمزنگاری وجود داشته، با این حال همه آنها موفق عمل نخواهند کرد و صرافی ها کار سختی تا رسیدن به موفقیت در پیش دارند. موفقیت یا عدم موفقیت در مبادله به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از مؤلفه های اصلی موفقیت حجم معاملات است.

کریپتو‌کارنسی
تریدینگ ارزهای دیجیتالی

حجم معاملات

به طور کلی؛ هرچه میزان حجم معاملات بیشتر باشد، نوسانات و دستکاری در بازار که در بورس اتفاق می افتد بیشتر است. نوسانات یک نکته اساسی در معاملات هستند. به دلیل مدت زمان لازم برای انجام معاملات، ارزش یک سکه یا یک ارز مشخص می تواند بین زمان شروع معاملات و زمان اتمام آن تغییر کند. هرچه حجم معاملات کمتر باشد و معاملات سریعتر انجام شود، احتمال بروز این نوسان کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از عناصر مهم مبادله موفق متمرکز امنیت است.

 امنیت

 در حالی که هیچ مبادله ای از فعالیت های مخرب مانند هک شدن کاملاً مصون نیست، برخی از آنها از سایرین امن ترهستند. نحوه واکنش ارز مبادله ای به رویدادی مانند هک به هیچ وجه مشخص نیست. برخی از صرافی ها برای بازپرداخت ضرر مشتری بسیار تلاش میکنند. در حالی که برخی دیگر در این رابطه کمتر موفق بوده اند. هنوز هم اشخاصی هستند که در نتیجه این نوع حملات ورشکست شده اند.

پیشنهاد خواندنی:
آیا بیت‌کوین می‌تواند روزی جای ارزهای فیات را بگیرد؟

نتیجه

برای سرمایه گذاران که به دنبال ورود به فضای رمزنگاری هستند، مبادله متمرکز هنوز متداول ترین وسیله برای انجام این کار است. هنگام انتخاب صرافی، مهم است که فاکتورهایی را تحت تأثیر قرار دهید که سایر کاربران در اختیارتان قرار می دهند؛ از جمله اینکه کدام جفت ها معامله می شوند، حجم حداکثر معاملات چقدر است و چه اقدامات امنیتی برای محافظت از مبادلات مشتریان اتخاذ کرده اند.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه و پیشنهادات اولیه سکه  بسیار پرخطر و سوداگرانه است و این مقاله توصیه ای از طرف نویسنده برای سرمایه گذاری در صنعت ارزهای رمزنگاری شده  نیست. از آنجا که وضعیت هر فرد منحصر به خود فرد است، قبل از تصمیم گیری های مالی همیشه باید از یک متخصص واجد شرایط استفاده شود. صرافی های متمرکز از یک شخص ثالث استفاده میکنند که این امر سبب ایجاد امنیت بالاترمیشود. اما از طرفی این صرافی ها کندتر عمل میکنند  و همچنین میتوانند بر اعمال شما و معاملاتتان نظارت داشته باشند. البته این را هم در نظر بگیرید که این صرافی ها عملیات نگهداری از کیف پول شما را هم انجام میدهند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *