۵ نوع طبقه‌بندی انواع ارز دیجیتال که باید درباره آن بدانید

  • توسط شبنم میرزایی
  • سپتامبر 1, 2019
  • بررسی
طبقه‌بندی انواع ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یا بیت کوین‌ها نیز مانند معادن احتیاج به بهره‌برداری یا درواقع استخراج دارند. ماینرها یا استخراج‌کنندگان انواع ارز دیجیتال وظیفه حیاتی نگه‌داشتن شبکه ارز دیجیتال در بازار انواع ارز دیجیتال و البته پُر کردن جیب خود را دارند.

بدون خریداری ارز دیجیتال ماینرها حکم استخراج‌کننده دارند. این کار را بدون خریداری ارز دیجیتال، فقط با صرف هزینه و انرژی آن‌ها را تولید می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر از ماینر بیت کوین، چگونگی استفاده از آن، ذخیره­ بیت کوین، استخراج بیت کوین با کامپیوتر، قیمت بیت کوین و … بهتر است با این مقاله همراه شوید.

عملکرد سکه‌ها

عملکرد سکه‌ها به‌عنوان انواع ارز دیجیتال است. توکن ها دسترسی به یک محصول یا سهام را نشان می‌دهد. از آنجا که سکه‌ها زنجیره‌های خاص خود را دارند، معقول است که آن‌ها به‌عنوان ارز و یک وسیله مبادله در آن شبکه خدمت می‌کنند.

به همین دلیل است که به بیت کوین طلای دیجیتالی(ارز دیجیتال) گفته می‌شود. ریپل نیز برای انجام معاملات سریع آن مورد ستایش قرار می‌گیرد.

بیت کوین منبعی باارزش مانند طلا است. ریپل نیز معاملات بانکی مرزی را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، تبدیل دلار به سکه آسان‌تر از تبدیل آن به توکن است. سرمایه‌گذاری روی یک توکن معمولاً ابتدا به مبادله دلار با سکه نیاز دارد.

طبقه بندی ارز دیجیتال 1

ارزش یک توکن کمی پیچیده‌تر است و توکن ها معمولاً در ICO منتشر می‌شوند که مخفف Initial Coin Offering (عرضه اولیه سکه) می‌باشد. ICO ها مانند IPO (عرضه اولیه سهام) برای ارز دیجیتال هستند. این بدان معنی است که آارز دیجیتال به سرمایه‌گذار کمک می‌کنند تا به خدمات یا محصولات رمزگذاری شده دسترسی پیدا کنند یا نمایانگر سهم یک شرکت ارز دیجیتال باشند.

توکن واحد ارزشی است

به عبارت دیگر در انواع ارز دیجیتال، توکن واحد ارزشی است. توکن توسط یک راه‌اندازی فناوری یا رمزنگاری صادر می‌شوند که بخشی از اکوسیستم پلتفرم یا پروژه فناوری آن‌ها باشد.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه که باید درباره توکن بدانید

همان‌طور که گفتیم توکن ها توسط بلاکچین پشتیبانی خواهند شد و در ابتدا، بیشتر توکن ها براساس پروتکل ERC20 بر پایه اتریوم ساخته شده بودند.

توکن ها با بیت کوین‌ها و آلتکوین ها متفاوت هستند. آن‌هم به این دلیل است که توسط صاحبان آن‌ها استخراج‌نشده و در درجه اول با آن‌ها معامله نمی‌شود. توکن ها به‌منظور تأمین بودجه پروژه فنی استارت‌آپ، برای فیات یا مبادله با انواع ارز دیجیتال فروخته می‌شود.

از توکن ها در چه مواردی استفاده می‌شود؟

_ در برنامه‌های کاربردی: کاربران برنامه برای خرید کالاها و خدمات موجود در آن، توکن ها را به‌عنوان انواع ارز دیجیتال داخلی خریداری می‌کنند.

_ برای وام‌دهی: توکن ها امکان سرمایه‌گذاری پول فیزیکی در پروژه‌های رمزنگاری با شاخص‌های نقدینگی بالا را دارند. مطابق با اصل سودآوری، این توکن ها به اوراق قرضه وام گرفته‌شده شباهت دارند.

ابزاری برای معاملات مالی

ارز دیجیتال و توکن ها ممکن است به‌عنوان ابزاری برای معاملات مالی مورداستفاده قرار گیرند. در عین حال درآمد ثابت را بعد از مدت معینی تضمین می‌کنند.

_ برای ICO (عرضه اولیه سکه): ICO راهی برای جمع‌آوری بودجه پروژه‌های انواع ارز دیجیتال است. صدور توکن ها به هر شخصی که در هر پروژه راه‌اندازی سرمایه‌گذاری می‌کند. با ضمانت دریافت سهم سود یا هزینه برای معاملات کل مبلغ انواع ارز دیجیتال در گردش در کل سیستم پرداخت، اجازه می‌دهد.

برخلاف IPO های معمولی، مالکیت سهام بلاکچین به شخص حق مدیریت شرکت را نمی‌دهد. (مگر اینکه به‌طور خاص مورد بحث قرار گیرد).

ارزش توکن ها در بازار انواع ارز دیجیتال چگونه است؟

ارزش مالی توکن ها وارز دیجیتال با توجه به ارزش فعلی بازار آن‌ها تعیین می‌شود. به ‌نوبه خود به میزان اعتماد کاربر به یک پروژه بستگی دارد. معمولاً شرکت‌های نوپا که در مرحله اولیه وارد ICO می‌شوند. ارزش توکن با چیزی جز ایده تجاری و تیم تضمین نمی‌شوند.

در این زمان توکن ها کمی گیج‌کننده می‌شوند. بسته به آنچه آن‌ها ارائه می‌دهند توکن ها تحت مقررات مختلف کمیسیون اوراق بهادار و بورس قرار می‌گیرند. شما می‌توانید توکن ها را به دو نوع از انواع ارز دیجیتال، توکن سهامی یا توکن ابزاری طبقه‌بندی کنید.

طبقه بندی ارز دیجیتال2

توکن های ابزاری در مقابل توکن های سهامی

در این بخش از طبقه بندی ارز دیجیتال می خواهیم درباره توکن صحبت کنیم.

توکن ابزار یک دارایی دیجیتالی است. توکن جهت تأمین مالی شبکه با فراهم آوردن ضمانت به خریداران خود امکان استفاده از برخی از محصولات شبکه را می‌دهد.

پیشنهاد خواندنی:
کوین بیس پرو هزینه ها را افزایش می دهد

در بخش ارز دیجیتال توکن های ابزاری نباید با سکه‌ها (بیت کوین، مونرو ، لیت کوئین و …) اشتباه گرفته شوند. آن هم به این دلیل است که قابل استخراج نیستند و مبتنی بر بلاکچین شخص ثالث می باشند. با این حال به‌طور مشابه سکه‌ها با توکن های ابزاری فقط برای توابع و ویژگی‌های ذاتی آن ارزش دارند.

توکن های ابزاری

توکن های ابزاری ارز دیجیتال اغلب برای عرضه اولیه سکه (ICO) استفاده می‌شوند. شرکت ICO ضمن عرضه یک توکن ابزاری، تعداد مشخصی از توکن هایی را که به جامعه فروخته می‌شود (عمدتاً در چند دور با قیمت‌های مختلف) به جامعه می‌دهد.

به صاحبان توکن ها حق خاصی در استفاده از محصولات این شرکت اعطا می‌شود که برای اولین بار به آن دسترسی داشته باشید یا امتیازات دیگری کسب کنید.

توکن های سهامی

این رویکرد به یک شرکت کمک می‌کند تا بدون از دست دادن استقلال، بودجه خود را بدست آورد. بعضی اوقات این توکن ها برای ICO ها استفاده نمی‌شوند. اگر تیم شرکت مستقر در بلاکچین تصمیم به جمع‌آوری بودجه از طریقی دیگر بگیرد، توکن های سهامی را می‌توان فقط برای به‌روزرسانی شبکه مانند پول خود، ارز دیجیتال یا برخی اهداف دیگر استفاده کرد.

درک تمایز بین توکن های ابزاری و توکن سهامی مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران، شرکت‌های ارز دیجیتال و دولت است. به عبارت دیگر، کمیسیون اوراق بهادار و بورس آیین نامه‌های سختگیرانه تری نسبت به توکن های ابزاری اعمال می‌کند. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، توکن های ابزاری اوراق بهادار دیجیتال محسوب می‌شوند.

دسترسی انحصاری

اکثر توکن ها، توکن های ابزاری هستند. اگر می‌توانید بدون اینکه یک سرمایه‌گذار معتبر در حیطه انواع ارز دیجیتال باشید، یک ارز را در صرافی ارز دیجیتال خریداری کرده و تجارت کنید و آن یک توکن ابزاری است. به‌طور کلی، یک توکن ابزاری به سرمایه‌گذار امکان دسترسی به یک سرویس یا محصول را می‌دهد.

این بدان معنی است که یک توکن می‌تواند ویژگی‌هایی همچون دسترسی انحصاری، نرخ تخفیف یا دسترسی زودهنگام را ارائه دهد. وقتی در مورد قراردادهای هوشمند و DApps می‌شنوید، باید احتمال بدهید که یک توکن ابزاری درگیر است.

توکن سهامی چیست؟

توکن سهامی اوراق بهادار است که در بلاکچین وجود دارند. توکن سهامی در انواع مختلف متفاوت هستند و مانند اوراق بهادار، توکن های سهامی نیز مالکیت جزئی در یک دارایی قابل تجارت و واقعی در خارج از بورس بلاکچین را نشان می‌دهند.

پیشنهاد خواندنی:
تنظیم معاملات آینده بیت کوین اکنون در بورس اصلی زندگی می کند

توکن های سهامی مانند اوراق بهادار توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند. به همین دلیل شما باید یک سرمایه‌گذار معتبر برای شرکت در سرمایه‌گذاری‌های مربوط به توکن های سهامی باشید.

کمیسیون بورس و‌ اوراق بهادار

کمیسیون بورس و‌ اوراق بهادار تصمیم می‌گیرد که با استفاده از تست Howey تشخیص دهد که یک توکن سهامی است یا خیر. به زبان ساده، تست Howey تعیین می‌کند که آیا سرمایه‌گذاری رمزنگاری سوداگرانه است یا نه. این بدان معنی است که سرمایه‌گذار پول خود را بر اساس کار شخص ثالث بدست می‌آورد.

سرمایه‌گذاری روی توکن

سرمایه‌گذاری روی توکن سهامی کمی دشوار است. سرمایه‌گذاران برای خرید و تجارت اوراق بهادار باید از بستر صدور توکن سهامی مانند Polymath یا Swarm استفاده کنند.

کوین بیس یا بینانس بستر مبادلات انواع ارز دیجیتال است. به هرکسی امکان ایجاد یک حساب کاربری را می‌دهد. سیستم‌عامل‌های انتشار توکن های سهامی کاربران خود را ملزم به برآورده کردن شرایط خاص می‌کند.

این به‌طور معمول به معنای تأیید وضعیت سرمایه‌گذار معتبر شما توسط یک ارائه‌دهنده KYC است. سپس این پلتفرم یک پروفایل سفارشی ایجاد کرده که مشخص می‌کند هر سرمایه‌گذار در حیطه انواع ارز دیجیتال چگونه و چقدر می‌تواند تجارت کند.

تفاوت بین توکن ابزاری و سهامی چیست؟

توکن ابزاری یک دارایی دیجیتالی است . توکن ابزاری دلیل برخی از ویژگی‌های آن به‌عنوان راهی برای دسترسی به محصولات به کار می‌رود. توکن ابزاری هیچ دارایی دیگری را ارائه نمی‌دهد و حق مالکیت بر چیز دیگری غیر از خود را در اختیار کاربر خود قرار نمی‌دهد.

درنتیجه، توکن ابزاری در مقابل توکن سهامی مکانیسم سودآوری ساده‌تری را ارائه می‌دهد. توکن سهامی هنگامی که توکن ابزاری فقط با توجه به عملکردهایی که ارائه می‌دهد، ارزش دارد. می‌تواند از راه استخراج منابع حمایتی خود سودآور باشد. روش ارزیابی قیمت این نوع توکن تفاوت تعیین‌کننده بین آن‌هاست.

توکن بت چیست؟

توکن بت؛ رویکردی برای تبلیغات مبتنی بر بلاکچین است. علاوه بر ارز دیجیتال و ارز با ایجاد واحد جدیدی از مبادله بین ناشران، تبلیغ‌کنندگان و کاربران، کارایی تبلیغات دیجیتال را بهبود می‌بخشد. این نشانه می‌تواند توسط ناشران، تبلیغ‌کنندگان و کاربران ردوبدل شود و همه اتفاقات روی بلاکچین اتریوم رخ می‌دهد.

ارز دیجیتال دنیای گستره توکن بت (BAT) یک سیستم تبلیغاتی مبتنی بر بلاکچین است که هدف آن تغییر نحوه ارائه تبلیغات است. بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است و از یک مرورگر به نام Brave استفاده می‌کند. Brave یک مرورگر منبع باز و محرمانه است که برای مسدود کردن ردیاب‌ها و بدافزارها طراحی‌شده است.

پیشنهاد خواندنی:
با قوانین بانکداری ارز دیجیتال مهمترین نقاط جهان آشنا شوید

فناوری بلاکچین

Brave از فناوری بلاکچین برای ردیابی ناشناس و ایمن توجه کاربران استفاده می‌کند. هدف اصلی توجیه این است که تبلیغات کمتری را به کاربران نشان دهد و درعین‌حال محتوای موردنظر خود را بهبود بخشد.

ارزش این توکن براساس توجه کاربر است و به معنای تعامل ذهنی متمرکز شخص است. کاربران می‌توانند تبلیغات را مسدود کنند، مبلغی را برای دیدن تبلیغات مختلف بپردازند یا تبلیغات را مشاهده کنند و درازای آن توکن بت دریافت کنند.

از طرف دیگر، تبلیغ‌کنندگان با هدف‌گیری بهتر و کاهش کلاهبرداری بازده بیشتری در سرمایه‌گذاری کسب می‌کنند. همه این اتفاق‌ها می‌افتند درحالی‌که ناشناس بودن کاربر تضمین می‌شود.

قیمت توکن بت

قیمت توکن بت همیشه در حال تغییر است و با این حال گروه سام اکسچنجر این فرصت را به شما می‌دهد تا از قیمت‌های آنلاین باخبر شوید.

توکن بت (BAT) یک توکن کاربردی بوده که توجهات زیادی را دریافت کرده است. توکن بت یک وسیله مبادله‌ای برای جلب‌توجه تبلیغات دیجیتال است. به همین دلیل نام بت با مرورگر Brave ادغام شده و به سه روش کار می‌کند:

  1. کاربران برای رضایت دیدن تبلیغات، BAT را دریافت می‌کنند.
  2. سازندگان محتوا BAT را هنگام مشاهده تبلیغات در سایت خود دریافت می‌کنند.
  3. تبلیغ‌کنندگان فضای تبلیغاتی را با BAT خریداری می‌کنند.

بت موردتوجه است نه سهام یا انواع ارز دیجیتال و این ویژگی آن را تبدیل به یک ابزار سودمند می‌کند. این بدان معنی است که هر کس می‌تواند علائم تجاری را با انواع ارز دیجیتال مبادله کند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

6 دیدگاه ها

  1. امتیاز بینندگان:1 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *