با قوانین بانکداری ارز دیجیتال مهمترین نقاط جهان آشنا شوید

قولنین بانکداری ارز دیجیتال

بانکداری ارز دیجیتال معمولاً‌ به‌عنوان یک تناقض با بیت‌کوین تعبیر می‌شود؛ چراکه پروتکل حاکم بر بیت‌کوین، کاملاً مغایر با قوانین و مقررات حاکم بر بانک‌هاست.

در همین حال، در یک حالت طعنه‌آمیز، بسیاری از بانک‌ها ناامیدانه به دنبال امکانات و ويژگی‌هایی هستند که برای ارزهای دیجیتال ارائه شده است؛ به‌ویژه بلاک‌چین که تکنولوژی پس‌زمینه این ارزهاست. امّا احتمالاً هیچ جای تعجب نیست که روز به روز بر تعداد بانک‌های کرپتوکارنسی اضافه می‌شود.‌ بانک‌هایی که راه‌حلی جایگزین نسبت به سیستم‌های قدیمی ارائه می‌کنند و فضایی برای یک کلاس دارایی نوظهور دارند. با این وجود، برخی موانع قابل‌توجه بر سر راه این مؤسسات نوظهور وجود خواهند داشت. عدم قطعیت قانونی در دنیای بانکداری ارز دیجیتال بسیار شایع است. متون قانونی نامناسب معمولاً می‌خواهند چارچوب ارزهای دیجیتال را در سیستمی محدود کنند که برای آن‌ها چندان متناسب نیست.

عدم قطعیت قانونی در دنیای بانکداری ارز دیجیتال بسیار شایع است. متون قانونی نامناسب معمولاً می‌خواهند چارچوب ارزهای دیجیتال را در سیستمی محدود کنند که برای آن‌ها چندان متناسب نیست.

با این حال، هنوز هم برخی مسئولان قانون‌گذار در دنیا وجود دارند که افکار جلوتر از زمان حال دارند و نظرات خلاقانه‌ آن‌ها در این زمینه، بیش از هر چیز مشهود است و مرجع سرپرستی بازار مالی سوئیس یا FINMA یکی از این مؤسسه‌هاست.

FINMA اخیراً به دو بانک «مجوّز بانکداری ارز دیجیتال» داده است. این رویه قضایی جدید باعث می‌شود که سازمان‌هایی که به‌تازگی مورد تأیید قرار گرفته‌اند، بتوانند از سراسر دنیا شرکای بانکداری سنتی به خود جذب کنند.

این دو بانک که SEBA و Sygnum نام دارند، هم‌اکنون به‌اندازه هر مؤسسه مالی دیگری دارای وجاهت قانونی هستند. گوئیدو بوهلر (Guido Buehler)؛ مدیرعامل بانک تازه‌ تأسیس کریپتوکارنسی SEBA از معنای این اقدام برای پیشرفت دنیای ارزهای دیجیتال سخن گفته است:

این نشانه‌ای از این واقعیت است که قانون‌گذاران در حال جدی گرفتن این موضوع هستند. یخ‌ها شکسته‌ شده و خدمات مرتبط با دارایی‌های سنتی و دیجیتال هم‌اکنون از طریق یک چارچوب قانونی محدود و به‌صورت متمرکز در دسترس قرارگرفته‌اند. این باعث رشد هر چه بیشتر صنعت بلاک‌چین خواهد شد و به شرکت‌های کنونی و نوظهور اجازه می‌دهد که ارزش‌ و کسب‌‌وکارهای جدیدی داشته باشند.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه که باید درباره توکن بدانید

بانکداری ارز دیجیتال در ایالات‌متحده

با مقبولیت هر چه بیشتر بانکداری ارز دیجیتال در نزد مراجع قانونی، یک رویه جدید در این زمینه در جامعه کریپتوکارنسی شکل گرفته است. البته چارچوب کاری در این رابطه هنوز بسیار محدود است، امّا در ایالات‌متحده، «کریپتو بانک‌ها» شرایط متفاوتی حکم‌فرماست.

شرکت‌های فعال در زمینه بانکداری ارز دیجیتال مانند «کوین‌بیس» و اخیراً «فیدلیتی دیجیتال اَستز» بیشتر به یک «شبه بانک» شبیه هستند و توسط برخی قوانین غیر مشخص احاطه شده‌اند. به‌عنوان نمونه «کوین‌بیس کستودی» یک مسیر ساده را در یک زمینه بسیارمبهم پیش گرفته است. این مؤسسه کاملاً با مقررات مراجعه بانکداری سنتی منطبق نیست و به‌جای آن، تحت سرپرستی دپارتمان خدمات مالی نیویورک یا NYDFS اداره می‌شود.

 قوانین بانکداری ارز دیجیتال1

قوانین مبهم بانکداری ارز دیجیتال

جالب اینکه قوانین مبهم در ارتباط با ارزهای دیجیتال، حوزه‌ای است که NYDFS سخت به دنبال تغییر آن است. در ماه جولای گذشته میلادی این نهاد اقدام به ایجاد یک بخش زیرمجموعه جدید برای تحقیقات و نوآوری تکنولوژی‌های مالی کرد.

این بخش توسعه‌ای از NYDFS مسئولیت اعطای مجوز و سرپرستی دارایی‌های دیجیتال و مؤسسات مرتبط با آن‌ها را به عهده خواهد داشت. در یکی از اطلاعیه‌های اخیر لیندا لیس‌ول (Linda Lacewell)، سرپرست NYDFS از اهمیت این توسعه نوآورانه سخن گفته شده:

دورنمای قانون‌گذاری سرویس‌های مالی نیازمند رشد و هماهنگ‌سازی است؛ چراکه نوآوری‌ها در بانکداری، بیمه و تکنولوژی‌های نظم‌دهنده همچنان در حال افزایش است.

نهاد قانون‌گذار بانکداری ارز دیجیتال

البته این موضع تمام قانون‌گذاران نیست. نهاد قانون‌گذار بانکداری آلمان، مرجع سرپرستی مالی فدرال یا BaFin به این موضوع اشاره‌کرده که به‌جای قانون‌گذاری برای بهره‌گیری از کریپتوکارنسی‌ها، این کریپتوکارنسی‌ها و مؤسسات آن‌ها هستند که باید خودشان را با قوانین موجود تطبیق دهند:

صنعت نیازمند هماهنگی با قوانین و استانداردهای موجود است. در نگاه ما، یک نوآوری مالی پایدار محتاج به این است که بتواند خودش را با این قوانین وفق دهد. مفهوم کلی قانون‌گذاری که هیچ وابستگی به شرایط تکنولوژیکی ندارد، کاملاً انعطاف‌پذیری لازم را دارد. اگر هم لزومی به تغییر قوانین وجود داشته باشد، این کار توسط قانون‌گذار انجام خواهد شد.

بیت‌لایسنس بانکداری ارز دیجیتال

یک نمونه از ساز‌وکارهای قانونی، فرم چندمنظوره موسوم به «بیت‌لایسنس» بوده است که برنامه‌ای که تمام جنبه‌های خرید، فروش و انتشار ارزهای دیجیتال را درنظر می‌گیرد. بیت‌لایسنس گذشته پرچالشی در نیویورک داشته است و متهم به این است که باعث انحراف اولیه شرکت‌های کریپتوکارنسی مانند Bitfinex، BitMEX و Kraken شده ‌است. شرکت‌هایی که همگی با ارائه بیت‌لایسنس، تمام فعالیت‌های خود را در این ایالت در امریکا تعطیل کردند.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید

طبق اسنادی که در کمیته خزانه‌داری پارلمانی امریکا در سال ۲۰۱۸ در مورد رویکرد قانون‌گذاری در ایالات‌متحده ثبت شده، بیت‌لایسنس «یکی از بدترین قوانین اجرا شده» در این زمینه نامیده شده است.

 بانکداری ارز دیجیتال2

اعطای مجوز بانکداری ارز دیجیتال

از آن زمان به بعد NYDFS اقدام به اعطای یک مجوز گسترده‌تر به شرکت‌های کریپتوکارنسی کرده است. این مجوز که با عنوان «تراست لایسنس» ارائه می‌شد، مجموعه‌ای متعدد از سرویس‌ها بود که بیشتر شرایط مرتبط با مؤسسه‌های سنتی را تداعی می‌کرد؛ از جمله پردازش پرداخت‌ها، ارائه پیشنهادهای مالی، نگهداری از دارایی‌ها و دیگر اقدام‌های اطمینان‌بخش.

کوین‌بیس کستودی که «تراست لایسنس» خود را در سال ۲۰۱۸ دریافت کرده، در میان معدود مؤسسات کریپتوکارنسی قرار دارد که به‌صورت محدود، یک بانکداری ارز دیجیتال ایجاد کرده است. ضمن اینکه اخیراً «فیدلیتی دیجیتال اَستز» نیز درخواستی برای دریافت تراست لایسنس ارسال کرده است. در هر حال، هنوز تا زمانی که با این شرکت‌ها به مانند بانک‌های سنتی برخورد شود، راه زیادی باقی مانده است.

میانبرهای خلاقانه

حتی در کشور کوچکی مانند «مالت» که گفته می‌شود از نظر سیاست‌های سازگار با ارزهای دیجیتال به یک «جزیره بلاک‌چین» شبیه است، استارتاپ‌های کریپتوکارنسی دردسرهای زیادی در تأمین سرویس‌های مالی دارند؛ چراکه روند قانون‌گذاری در این عرصه بسیار کُند است.

بنابر گزارش نشریه «تایم آو مالتا»؛ بانک‌ها به دلیل عدم تمایل به ریسک از این شرکت‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. در عوض، سرویس‌های مالی همچنان در دسترس آن‌هایی خواهند بود که کاملاً تحت مقررات مرجع خدمات مالی مالت یا MFSA هستند. این شرکت‌ها برای قرار گرفتن در این دسته‌بندی ممکن است حتی ۶ ماه برای پاسخ مرحله اول انتظار بکشند.

با این حال، شرکت «RnF فایننس لیمیتد» محصول ذهن رودریک پسایلا (Roderick Psaila)، مدیرعامل سابق اگری‌بانک به دنبال اصلاح این روند با استفاده از یک مجوز اعتباری با MFSA است. اگر این امتیاز داده شود.

یک مجوز اعتباری با MFSA

مجوز‌ مجموعه‌ای از فعالیت‌های ملی به شرکت ارائه می‌گردد؛ ازجمله فروش اقساطی، سرویس‌های پرداخت، معامله پول و سرویس‌های امانت.

رویکرد دینامیک قانونی در مالت اگرچه کُند است، ولی شایسته تقدیر است. حتماً دلیلی وجود دارد که شرکت‌های کریپتوکارنسی مانند Binance، OKEx و Bittrex در این جزیره کوچک کسب‌وکار خود را راه انداخته‌اند. همانند FINMA، نهاد MFSA نیز در حال تحقیق بر روی سیاست‌های کریپتوکارنسی است و این کار را از یک طریق یک بستر قانونی آزمایشی انجام می‌دهد. در نتیجه، یک پلتفرم کنترل‌شده برای رسیدن به نتایج موردنظر فراهم می‌گردد.

پیشنهاد خواندنی:
راه‌اندازی تبادلات ارز دیجیتال لاین و هواوبی در ژاپن و آرژانتین

البته مالت تنها کشوری نیست که در جبهه نخست این نوآوری قرار می‌گیرد. آلمان نیز برخی شرکت‌ها را در خود پرورش داده به دنبال غیرمتمرکز کردن اقتصاد هستند. بانک بلاک‌چین «بیت‌والا» تنها یکی از این مؤسسات فعال در عرصه بانکداری ارز دیجیتال است که مشکل نیاز به مجوز بانکی را با همکاری با بانک سنتی «سولاریس‌بانک» حل کرده است.

قوانین بانکداری 3

طلوعی دیگر برای بانکداری

ارزهای دیجیتال با توجه به طبیعتی که دارند، جهانی هستند؛ بنابراین به‌مانند ارزهای فیات، محدودیت‌های قانونی یا جغرافیایی به آن‌ها راهی ندارد. بیت‌کوین اساساً به دنبال فراهم‌ کردن زمینه‌ای بوده که در آن اشخاص بتوانند بانک خودشان باشند و با حذف واسطه‌ها، طرف‌های ثالث به دادوستد بپردازند.

۱۰ سال پس از شروع به کار بیت‌کوین، دیگران نیز همچنان به دنبال قدم گذاشتن در این عرصه انقلابی هستند. به‌عنوان مثال، فیسبوک را درنظر بگیرید که با استیبل‌کوین «لیبرا» قصد دارد که سیستم مالی کنونی جهان را به چالش بکشد یا حداقل، اقتصاد بدون پول نقد و داخلی خودش را راه‌اندازی کند. درواقع، این یکه‌تاز عرصه شبکه‌های اجتماعی به دنبال تبدیل شدن به «بانک مرکزی جهان» است.

نشریه «فوربز» گزارش داد:

در حالی که این موضوع بسیار بعید و دور از ذهن به نظر می‌رسد، ولی بسیار به واقعیت نزدیک است. در ماه می گذشته، ماه‌ها قبل از اینکه از لیبرا رونمایی شود، نشریه «فوربز» گزارش داد که مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)؛ مدیرعامل فیسبوک، دیداری با مارک کارنی (Mark Carney)، رئیس بانک انگلند داشته است.

این دیدار کاملاً مخفی باقی مانده بود تا اینکه بانک BoE رسماً به درخواست خبرنگاران آن را تأیید کرد. ماه‌ها بعد، در یک سخنرانی در گردهمایی سالانه منابع فدرال ایالات‌متحده، «کارنی» این‌گونه اظهارنظر کرد که چیزی مانند ارز دیجیتال لیبرا می‌تواند جای دلار امریکا را در منابع مالی جهانی بگیرد. با این وجود «کارنی» در ادامه به این نکته نیز اشاره کرده که رشد فیسبوک برای تسلط بر اقتصاد، آسان نخواهد بود.

ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ

در ماه جولای نیز ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ در یکی از نوشته‌های معروف خود در شبکه اجتماعی توییتر توضیحی داد. او گفت اگر فیسبوک می‌خواهد یک بانک باشد، باید یک مجوز بانکداری جدید بگیرد. به همین ترتیب مسئولان قانون‌گذار اتحادیه اروپا نیز فیس‌بوک را به رفتار انحصارگرایانه احتمالی متهم می‌کنند. قانون‌گذاران امریکا درخواست توقف فعالیت‌های مربوط به لیبرا را تا برآورده کردن معیارهای قانونی صادر کرده‌اند.

پیشنهاد خواندنی:
کریپتو کارنسی چیست؟ آنچه باید درباره کریپتو کارنسی بدانید

فیس بوک تا کار بیت کوین

اساساً فیسبوک به دنبال آن است تا کاری که بیت‌کوین آغاز کرده را به سرانجام برساند. این از معدود زمان‌هایی است که هم دولت‌ها و هم بانک‌های جهانی، شرایط کار را با دقت زیر نظر دارند.

احتمال «قرار گرفتن یک دارایی دیجیتال» در محور یک سیستم مالی که توسط تکنولوژی بلاک‌چین پشتیبانی می‌شود، روزبه‌روز افزایش می‌یابد. در این میان به‌نظر می‌رسد که فیسبوک در عرصه بانکداری ارز دیجیتال، نقش «خط‌شکن» را هم برای ارزهای دیجیتال و هم برای مؤسسات مرتبط با آن‌ها به عهده گرفته است.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *