مدرک بلاکچین و هر آنچه که باید برای مصاحبه‌های شغلی در این رابطه بدانید

مدرک-بلاک_چین-و-هر-آنچه-باید-برای-مصاحبه-شغلی-در-این-زمینه-بدانید

«اگر آخرین  پیشرفت‌های تکنولوژیک دنیا را در سراسر جهان دنبال کرده باشید، احتمالاً و حتماً تاکنون در مورد بلاکچین شنیده‌اید. در همین حال، روز به روز بر تعداد افرادی که می‌خواهند شروع به گرفتن مدرک بلاکچین کنند، بیشتر می‌شود.»

 این همان راهی است که اشتیاق این افراد به مدرک بلاکچین را نشان می‌دهد و در همین حال فرصت‌های کاری در آینده، در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. هر چه پیش می‌رویم، تعداد بیشتری از کسب‌وکارهای دنیا به سراغ تکنولوژی بلاکچین برای توسعه نوآوری‌های مختلف می‌روند.

مدرک بلاکچین و هر آنچه که باید برای مصاحبه‌های شغلی در این رابطه بدانید

اگر آخرین  پیشرفت‌های تکنولوژیک دنیا را در سراسر جهان دنبال کرده باشید، احتمالاً و حتماً تاکنون در مورد بلاکچین شنیده‌اید. در همین حال، روز به روز بر تعداد افرادی که می‌خواهند شروع به گرفتن مدرک بلاکچین کنند، بیشتر می‌شود.

 این همان راهی است که اشتیاق این افراد به بلاک‌ چین را نشان می‌دهد و در همین حال فرصت‌های کاری در آینده، در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. هر چه پیش می‌رویم، تعداد بیشتری از کسب‌وکارهای دنیا به سراغ تکنولوژی بلاکچین برای توسعه نوآوری‌های مختلف می‌روند.

مهم‌ترین سؤالات مصاحبه‌های شغلی مرتبط با بلاک‌چین

این شرکت‌ها نیازمند کارشناسانی با مدرک بلاکچین هستند که آنها را در تولید این ساختار پیچیده کمک کنند. برای گرفتن چنین شغلی، شما به قبولی در یک مصاحبه شغلی نیز خواهید داشت. بر این اساس، امروز تصمیم گرفته‌ایم که نگاهی داشته باشیم به برخی از مهم‌ترین سؤالات مصاحبه‌های شغلی مرتبط با برخی مفاهیم پایه آغاز خواهیم کرد و سپس وارد بحث‌های پیشرفته‌تر می‌شویم. اگر تاکنون دوره‌ای از آموزش بلاکچین را گذرانده‌اید، این راهنما، مروری بسیار خوب برای شما خواهد بود. اگر هم چنین نیست، با خواندن این مطلب می‌توانید کاملاً برای دریافت مدرک بلاکچین و یا مصاحبه‌های شغلی در این زمینه آماده شوید.

کارشناسانی با مدرک بلاک‌چین

پرسش‌های مقدماتی بلاکچین

برای شروع، نگاهی خواهیم داشت به برخی از سؤالات ابتدایی مصاحبه‌های شغلی و آزمون‌های مدرک بلاکچین؛ سؤالاتی که بیشتر در ابتدای مصاحبه پرسیده می‌شوند. اینها بیشتر پرسش‌های توضیحی، مقایسه‌ای و بر اساس نقل‌قول‌ها هستند و واقعاً برای بررسی دانش کلی شما در مورد بلاکچین و زمینه‌های مرتبط با آن، مناسب خواهند بود. در هر حال، اگر می‌خواهید به مدرک بلاکچین برسید، حتماً باید دانش کلی و پیشرفته خود را در این رابطه تقویت کنید.

پیشنهاد خواندنی:
فناوری رمزنگاری بلاکچین کندتر و پرهزینه تر از همه

سؤال شماره ۱: بلاکچین را تعریف کنید.

احتمالاً انتظار چنین پرسشی را دارید. برای اینکه بتوانید از یک مصاحبه شغلی سربلند بیرون بیایید و همین‌‌طور بتوانید مدرک بلاکچین را از آنِ خود کنید، شما بایستی حتماً بتوانید که این مفهوم را تعریف کنید. بلاک چین و تکنولوژی‌های وابسته به آن می‌تواند بسیار پیچیده باشد. به همین دلیل است که شما باید بتوانید این مفهوم بسیار سخت را به گونه‌ای توضیح دهید که یک شخصی که تاکنون اسم آن را هم نشنیده، بتواند آن را درک کند. بلاکچین لیستی از بلوک‌های اطلاعاتی است. این بلاک‌ها در کنار یکدیگر از سیستمی با عنوان «رمزنگاری» استفاده می‌کنند.

بلاکچین به لطف کریپتوکارنسی‌ها و به‌خصوص، بیت‌کوین توانسته شهرت عمومی مناسبی کسب کند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد با شنیدن لفظ «بلاکچین» بلافاصله به سراغ مفهوم ارزهای دیجیتال می‌روند. امّا این بدان معنا نیست که کوین‌های کریپتوکارنسی تنها از بلاکچین استفاده می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها، تکنولوژی پس‌زمینه بلوک‌ها را برای تولید محصولات جدید و جذاب به کار برده‌اند. این شرکت‌ها به‌ویژه در زمینه امنیت و حریم خصوصی، بسیار موفق بوده‌اند.

سؤال شماره ۲: اصل اساسی بلاکچین چیست؟

اگر به دنبال یک مدرک بلاکچین هستید، احتمالاً این سؤال را به دفعات خواهید شنید. کارشناسان، مدرسان و جامعه بلاکچین همیشه و در هر بحث مرتبط با بلاکچین، بر اهمیت این اصل تأکید می‌کنند. اصل اساسی بلاکچین، روشی برای انتقال داده‌ها بین دو طرف است؛ به‌گونه‌ای که این اطلاعات قابل‌ کپی‌کردن نباشند.

سؤال شماره ۳: آیا می‌توانید بلوک‌های بلاکچین را از زنجیره اصلی خارج کنید؟

بله. شما می‌توانید از برخی فیلترهای خاص برای خارج‌کردن بلوک‌هایی که به آنها نیاز ندارید، استفاده کنید. شما حتی نیازی به نگرانی در مورد استفاده از نرم‌افزار ثالث برای انجام چنین کاری نخواهید داشت. «فیلتر بلاک» یکی از گزینه‌های پیش‌فرض در درون زنجیره است.

سؤال شماره ۴: با درنظر گرفتن بیت‌کوین، توضیح دهید که تراکنش‌هایی که با یک کریپتوکارنسی انجام می‌دهید، چگونه رمزنگاری می‌شوند؟

در طول فرآیند دریافت مدرک بلاکچین، ممکن است با برخی پرسش‌های فنی در این زمینه روبرو شوید؛‌ سؤالاتی که در مصاحبه‌های شغلی نیز محبوبیت زیادی دارند و این یکی از آنهاست.

اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که انجام می‌شوند، همگی به صورت رمزنگاری‌شده نیستند. امّا اینکه چگونه این اطلاعات همچنان به صورت خصوصی باقی می‌مانند، کاری است که توسط فرآیند «هشینگ» بلوک انجام می‌شود.

پیشنهاد خواندنی:
تبادل کریپتو‌کارنسی چگونه انجام میشود؟(تریدینگ ارزهای دیجیتالی)

سؤال شماره ۵: «هش پوینتر» بلاکچین چیست؟

هشت‌ پوینتر را می‌توان به عنوان رشته‌ای درنظر گرفت که بین بلوک‌های اطلاعاتی در بلاکچین قرار می‌گیرد. هش پوینترها داده‌های تراکنش‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کنند.

سؤال شماره ۶: انواع مختلف بلاکچین چه هستند؟

احتمالاً یکی از آسان‌ترین سؤالاتی است که در یک مصاحبه شغلی یا مراحل دریافت مدرک بلاکچین، با آن روبرو می‌شوید. سه نوع بلاکچین وجود دارند؛‌ عمومی، خصوصی و کنسرسیوم (هیبرید).

سؤال شماره ۷: «نقطه» بلاکچین به چه معناست؟

نقطه‌ها کامپیوترهایی هستند که برای پردازش تراکنش‌های بلاکچین استفاده می‌شوند. این کامپیوترها می‌توانند در هر نقطه از جهان وجود داشته باشند و در هر صورت، باید به شبکه متصل باشند.

سؤال شماره ۸: چه نوع اطلاعاتی در بلاکچین ذخیره می‌شوند؟

دو نوع داده در بلاکچین ذخیره می‌شوند؛ داده‌های بلوک و داده‌های تراکنش. تمام این اطلاعات، به راحتی و در هر زمان، قابل‌دسترس خواهند بود.

سؤال شماره ۹: چه نوع شبکه‌ای برای یک بلاکچین موردنیاز خواهد بود؟

برای دریافت مدرک بلاکچین، باید اندکی در مورد سیستم‌ها و زمینه‌های مرتبط با آنها اطلاعات داشته باشید. شبکه‌ها نیز در این میان، اهمیت بسیار زیادی دارند؛ چرا که مبنای کار بلاکچین‌ها هستند. یک بلاکچین می‌بایست بر پایه یک شبکه همتا به همتا یا p2p باشد؛ به این دلیل که نیاز به حذف هر گونه مداخله طرف ثالث دارد. به عنوان مثال، شرکت‌ها می‌توانند از این طریق بلوک‌های جدید را تأیید کنند؛ موضوعی می‌تواند این فرآیند را ساده‌تر و امن‌تر کند.

سؤال شماره ۱۰: نحوه کار شبکه p2p بلاکچین چگونه است؟

توسعه‌دهندگان بلاکچین از عناصری با عنوان «نقاط مورد اعتماد» استفاده می‌کنند؛ اینها کامپیوترهایی هستند که  به عنوان مبنای اولیه شبکه به کار می‌روند. پس از این کامپیوترها، هر دستگاه جدیدی که بخواهد به شبکه متصل شود، هیچ‌گونه اطلاعاتی  درمورد وضعیت قبل از این، دریافت نخواهد کرد.

اینها ۱۰ سؤال پایه‌ای بودند که ممکن است در فرآیند دریافت مدرک بلاکچین یا مصاحبه شغلی در این رابطه، با آنها روبرو شوید. بسیاری از این سؤالات نیاز به آموزش پیشرفته در مورد بلاکچین ندارند و شاید با مرور چند مطلب ساده در اینترنت بتوان آنها را جواب داد.

پرسش‌های پیشرفته مدرک بلاکچین

حالا به سراغ برخی از سؤالات پیشرفته‌تر می‌رویم؛ سؤالاتی که جواب‌دادن به آنها برای تبدیل شدن به یک کارشناس با مدرک بلاکچین موردنیاز خواهد بود. این سؤالات به دانش بیشتری نسبت به اطلاعات عمومی در این رابطه احتیاج دارند. ساختار سؤالات کمابیش مشابه قبل است، ولی احتمالاً برای پاسخ به آنها نیاز به وقت بیشتر و تفکر در خارج از چارچوب خواهید داشت.

پیشنهاد خواندنی:
ارز دیجیتال مونرو و همه آنچه باید درباره آن بدانید
پرسش‌های پیشرفته مدرک بلاکچین

سؤال شماره ۱: نحوه انجام فرآیند تأیید برای یک بلوک بلاکچین چگونه است؟

وقتی یک بلوک جدید وارد بلاکچین می‌شود، تمام نقاط حاضر در زنجیره می‌بایست آن را تأیید کنند. در موضوع بسیار باید در اینجا باید تأیید شوند؛ یکی «گواهی انجام کار» و دیگری مشروع بودن تراکنشی که صورت گرفته است.

در طول یک مصاحبه شغلی در این زمینه، احتمالاً با این پرسش که «گواهی انجام کار» چیست، روبرو خواهید شد. به عبارت بسیار ساده، این فرم از توافق جمعی بلاکچین است. اگر یک شخص یا یک شرکت می‌خواهد که توکن‌های همراه با یک بلاکچین خاص را دریافت کند، آنها می‌بایست بتوانند با دستگاه‌هایشان به استخراج بلوک‌ها بپردازند. این فرآیند استخراج یا ماینینگ تراکنش‌های ذکر شده در بالا را تأیید می‌کند و در نتیجه توافق «گواهی انجام کار» صورت می‌گیرد.

سؤال شماره ۲: تعریف رمزنگاری بلاکچین

رمزنگاری فرآیندی است که سیستم بلاکچین به منظور حفظ امنیت داده‌ها و اطلاعات خصوصی افراد انجام می‌دهد. برای یک طرف ثالثی که این فایل‌های رمزنگاری شده را می‌بیند، فقط یک رشته اعداد و حروف کاملاً تصادفی و نامفهوم نمایش داده می‌شود. شخص یا شرکتی که می‌تواند اطلاعات رمزنگاری شده را ببیند، همان کسی است که در ابتدا به آن ارجاع داده شده است.

سؤال شماره ۳: تِرَپ‌دور بلاکچین چیست؟

ترپ‌دورها روشی برای وارد کردن رمزنگاری به داده‌های شما هستند. یک ترپ‌دور به راحتی می‌تواند به صورت یک‌طرف محاسبه شود، امّا در همین حال، محاسبه آن در جهت مخالف تقریباً غیرممکن است. RSA ها یا «الگوریتم‌های حاوی کلیدهای عمومی» کاربران اصلی ترپ‌دورها هستند.

سؤال شماره ۴: تعریف متاماسک بلاکچین

اگر مدرک بلاکچین شما ربطی به شبکه اتریوم داشته باشد یا به عبارتی می‌خواهید مدرک بلاکچین با تخصص بر شبکه‌های مبتنی بر ERC20 بگیرید، احتمالاً با چنین سؤالی روبرو خواهید شد. متاماسک یک افزونه مرورگر است که به شما اجازه می‌دهد که با شبکه‌های مبتنی بر اتریم، ارتباط داشته و آنها را مشاهده کنید.

سؤال شماره ۵: یک بلاکچین غیرمتمرکز را توضیح دهید.

اول از همه، باید به این نکته اشاره کنید که «غیرمتمرکزسازی» احتمالاً مهمترین ویژگی یک بلاکچین محسوب می‌شود. این چیزی است که سیستم بر مبنای آن ساخته می‌شود. غیرمتمرکزسازی به معنای آن است که هیچ کس، هیچ شرکت یا شخصی مالک بلاکچین نیست.

پیشنهاد خواندنی:
نمونه قلمرو تازه رمزنگاری

وقتی این سیستم اختراع شد، شعار اصلی آن بر پایه غیرمتمرکزسازی شکل گرفت؛ این ایده که اطلاعات شخصی شما به صورت محرمانه باقی خواهند ماند و هیچ نگرانی در مورد اینکه شخص دیگر بتواند آنها را پیدا کند و بخواند، نخواهید داشت. یک بلاکچین از نوع غیرمتمرکز به کسی تعلق نخواهد داشت و به جای آن عملکردش با یک شبکه همتا به همتا و نقاط پشتیبان خواهد بود.

سؤال شماره ۶: چه تفاوتی بین گواهی انجام کار (PoW) بلاکچین و گواهی سهم انجام کار (PoS) وجود دارد؟

PoW یا گواهی انجام کار از یک فرآیندی استفاده می‌کند که با عنوان ماینینگ یا استخراج بلوک‌های جدید درون بلاکچین شناخته می‌شود. هر چه دستگاه محاسباتی قویتری داشته باشید، فرآیندهای استخراج شما کارآیی بیشتری خواهند داشت. وقتی یک بلوک از اطلاعات را استخراج می‌کنید یا به عبارتی تعداد کافی از تراکنش‌ها را تأیید می‌کنید، سهمی از توکن‌های بلاکچین دریافت خواهید کرد.

از طرف دیگر، PoS یا گواهی سهم انجام کار، به شما اجازه می‌دهد توکن‌های خود برای تأیید  تراکنش‌هایی که درون بلاکچین اتفاق می‌افتند، به اشتراک بگذارید. نتیجه کار دقیقاً همانند «گواهی انجام کار» خواهد بود‌. هر چه توکن‌های بیشتری «زمین بگذارید»، سهم بیشتری دریافت خواهید کرد. امّا PoS صرفه‌جویی بیشتری در هزینه‌ها دارد؛ چراکه شما نیاز به هیچ‌گونه دستگاه خاص یا مقدار زیاد الکتریسیته برای استفاده از آن نخواهید داشت.

سؤال شماره ۷: «چنگال‌ها» بلاکچین را توضیح دهید

اگر می‌خواهید واقعاً به یک کارشناس با مدرک بلاکچین تبدیل شوید و واقعاً در این خصوص جدی هستید، این موضوعی است که باید عمیقاً راجع به آن مطالعه کنید. در ارتباط با بلاکچین‌ها، دو نوع «چنگال» وجود دارد که ممکن است با آنها برخورد داشته باشید؛ چنگال‌های نرم و چنگال‌های سخت. هر دوی این نوع چنگال‌ها تنها می‌توانند به وسیله توسعه‌دهندگان بلاکچین مورد استفاده قرار گیرند.

چنگال‌های نرم بلاکچین

چنگال‌های نرم برای انجام برخی تغییرات جزئی استفاده می‌شوند. این تغییرات معمولاً، حداقل برای یک کاربر معمولی، ملموس نیستند. نسبت به بلاکچین موردسؤال، چنگال‌های نرم می‌توانند غالباً به کار گرفته شوند. با این حال، چنگال‌های سخت، داستان کاملاً متفاوتی دارند. این چنگال‌ها تنها در برخی شرایط بحرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زمانی که دیگر هیچ انتخاب دیگری وجود نداشته باشد. این چنگال‌ها کل سیستم بلاکچین را تغییر می‌دهند و همان‌طور که همگان در این عرصه کمابیش مطلع هستند، بحث‌های زیادی را در جوامع کریپتو به‌وجود آورده‌اند.

پیشنهاد خواندنی:
راه اندازی فن توکن اتریوم توسط باشگاه حرفه ای گالاتاسرای ترکیه برای هوادارن خود

به عنوان مثال، اتریوم یک بار از یک چنگال سخت استفاده کرده و به‌زودی نیز قرار است که دوباره این کار را انجام دهد. اولین چنگال سخت برای بازیابی سیستم پس از یک حمله امنیتی استفاده شد که البته بلاکچین را به دو بخش اتریوم و اتریوم کلاسیک تقسیم کرد. دومین چنگال سخت که به‌زودی اتفاق می‌افتد، قرار است که اتریوم را از یک شبکه مبتنی بر PoW به شبکه مبتنی بر PoS تغییر دهد.

مفهوم «اشتراک‌گذاری سرّی» بلاکچین  چیست؟

سؤال شماره ۸: مفهوم «اشتراک‌گذاری سرّی» بلاکچین چیست؟

 اشتراک‌گذاری سرّی یک عملکرد جالب از بلاکچین در زمینه امنیت است. وقتی شما از این طریق، یک فایل یا اطلاعات را با برخی افراد در بلاکچین به اشتراک می‌گذارید، اطلاعات به چند بخش تقسیم می‌شوند. تنها زمانی این فایل قابل‌رؤیت خواهد بود که این قسمت‌ها در کنار یکدیگر قرار گیرند.

سؤال شماره ۹: چند پلتفرم توسعه محبوب بلاکچین را نام ببرید

بیت‌کوین و اتریوم احتمالاً بدیهی‌ترین جواب‌ها برای این پرسش هستند. با این وجود، احتمالاً نام بردن تنها از دو بلاکچین کافی نخواهد بود. برخی دیگر از پلتفرم‌های محبوب عبارتند از: IOTA، EOS و هایپرلجر.

سؤال شماره ۱۰: انواع اصلی لِجِرهای بلاکچین را نام ببرید.

برای آخرین سؤال پیشرفته به منظور دریافت مدرک بلاکچین، شاید ساده‌ترین آنها انتخاب شده است. دلیل اینکه این سؤال در دسته «پیشرفته» قرار می‌گیرد این است که تعداد قابل‌توجهی از افراد همیشه در مصاحبه‌های شغلی یا آزمون‌های مرتبط با بلاکچین، یکی از انواع لجرها را فراموش می‌کنند. سه نوع مختلف از لجرهای بلاکچین وجود دارند‌؛ متمرکز، غیرمتمرکز و گسترده.

جمع‌بندی بلاکچین

در این راهنما، نگاهی داشتیم به برخی از سؤالات پایه و پیشرفته مرتبط با بلاکچین که ممکن است در مصاحبه‌های شغلی و یا آزمون‌های دریافت مدرک بلاکچین مطرح شوند. به خاطر داشته باشید که قبل از رفتن به آزمون یا مصاحبه شغلی، حتماً آموزش‌های زیادی را در این رابطه ببینید.

در طول مصاحبه یا آزمون سعی نمایید که تا جای ممکن، پاسخ‌های خود را با جزئیات بیان کنید. این موضوع نشان خواهد داد که شما دانش قابل‌توجهی نسبت به موضوع دارید و بدینوسیله، اعتبار شما در نزد کارفرما یا امتحان‌گیرنده افزایش می‌یابد. البته در اینجا فقط ۲۰ نمونه از محبوب‌ترین سؤالات مدرک بلاکچین مطرح شده و مطمئناً با کسب دانش بیشتر، سؤالات احتمالی بیشتری می‌توانند به این لیست اضافه شوند.

بدون دیدگاه

  1. امتیاز بینندگان:1 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *