مهم‌ترین تفاوت‌ها در مقایسه بیت‌کوین و ریپل

مهم-ترین-تفاوت-ها-در-مقایسه-بیت-کوین-و-ریپل

« مقایسه بیت‌کوین و ریپل موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. این مقاله به تفاوت‌های مهم در مقایسه بیت‌کوین و ریپل و توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. درحالی‌که تاکنون بیت‌کوین به‌عنوان رهبر ارزهای دیجیتال باقی‌مانده است، ریپل همچنان با افزایش انطباق‌پذیری و برنامه‌های متنوع در حال پیشرفت روزافزون است.»

این مقاله به تفاوت‌های مهم در مقایسه بیت‌کوین و ریپل و توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. درحالی‌که تاکنون بیت‌کوین به‌عنوان رهبر ارزهای دیجیتال باقی‌مانده است، ریپل همچنان با افزایش انطباق‌پذیری و برنامه‌های متنوع در حال پیشرفت روزافزون است. در حال حاضر، ریپل در فهرست ارزهای دیجیتالی برتر، بعد از بیت‌کوین و اتریوم در رده سوم قرار دارد.

دفترچه عمومی مقایسه بیت‌کوین و ریپل

بیت‌کوین در یک دفترچه عمومی بلاکچین فعالیت می‌کند که از یک ارز دیجیتال که برای پرداخت کالا و خدمات استفاده می‌شود، پشتیبانی می‌کند. بیت‌کوین در درجه اول به دلیل ارز دیجیتال بیت‌کوین (BTC) شناخته‌شده است. بیت‌کوین مبتنی بر مفهوم بلاکچین، رهبر عمومی معاملات تائید شده و نگهداری سوابق است. ماینرها معاملات را تائید می‌کنند و آن‌ها را به بلاکچین بیت‌کوین اضافه می‌کنند. ماینرها همچنین بیت‌کوین های جدیدی را پیدا می‌کنند.

درحالی‌که تائید معاملات بیت‌کوین ممکن است با هزینه‌ی بالای تراکنش چند دقیقه طول بکشد، در مقایسه بیت‌کوین و ریپل، معاملات ریپل در چند ثانیه با هزینه‌های بسیار پایین تائید می‌شوند. BTC در کل 21 میلیون کریپتو کوین جهت عرضه دارد و ریپل درمجموع 100 میلیارد کریپتوکوین از پیش استخراج‌شده دارد.

بیت‌کوین برای انتشار توکن های جدید BTC از یک سیستم اثبات کار و استخراج استفاده می‌کند، درحالی‌که تمام توکن های XRP از قبل استخراج‌شده‌اند. مکانیسم رهاسازی سکه دیجیتالی در مقایسه بیت‌کوین و ریپل برای BTC و XRP متفاوت است. درحالی‌که بیت‌کوین آزاد می‌شود و به شبکه اضافه می‌شود و هنگامی‌که ماینرها آن‌ها را پیدا می کنند، یک قرارداد هوشمند آزاد شدن XRP را کنترل می‌کند.

در کل 55 میلیارد توکن XRP در یک حساب سپرده نگه‌داشته می‌شود و هر ماه حداکثر 1 میلیارد توکن طبق دستور یک قرارداد هوشمند داخلی ساخته می‌شود. هر بخش استفاده‌نشده از XRP در یک ماه به‌حساب سپردار منتقل می‌شود. این مکانیسم اطمینان می‌دهد که به دلیل استفاده بیش‌ازحد از سکه‌های دیجیتالی XRP، امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت و سال‌ها طول خواهد کشید تا همه سکه‌های رمزنگاری‌شده در دسترس قرار گیرند.

دفترچه عمومی مقایسه بیت‌کوین و ریپل

مقایسه بیت‌کوین و ریپل به‌جای استفاده از مفهوم استخراج در بلاکچین

ریپل فناوری است که عمدتاً به خاطر شبکه و پروتکل پرداخت دیجیتال شناخته‌شده است. اگرچه ریپل همچنین دارای ارز دیجیتالی XRP خاص خود است، اما عمدتاً به‌عنوان سیستم پرداخت، تبادل دارایی و سیستم حواله است که بیشتر مانند SWIFT کار می‌کند و خدماتی برای انتقال بین‌المللی پول ارائه می‌دهد که توسط شبکه‌ای از بانک‌ها و واسطه‌های مالی استفاده می‌شود.

پیشنهاد خواندنی:
با عبور استخراج بیت کوین از 18 میلیون؛ فقط 3 میلیون بیتکوین باقی مانده

ریپل از یک مکانیسم اجماع توزیع‌شده

در مقایسه بیت‌کوین و ریپل به‌جای استفاده از مفهوم استخراج در بلاکچین، ریپل از یک مکانیسم اجماع توزیع‌شده منحصربه‌فرد از طریق شبکه سرورها برای تائید اعتبار معاملات استفاده می‌کند. با اجرای یک نظرسنجی، سرورها یا گره‌های موجود در شبکه با اجماع درباره صحت معاملات تصمیم می‌گیرند. این امر تائید معاملات را تقریباً به‌صورت فوری و بدون کنترل و دخالت هیچ‌گونه مقام مرکزی را امکان‌پذیر می‌کند، این امر به حفظ ماهیت غیرمتمرکز ریپل و درعین‌حال انجام معاملات سریع‌تر و قابل‌اعتماد کمک می‌کند.

در مقایسه بیت‌کوین و ریپل، معاملات ریپل

مقایسه بیت‌کوین و ریپل متهم به هدر دادن حجم زیادی انرژی

درحالی‌که با توجه به مقایسه بیت‌کوین و ریپل، شبکه بیت‌کوین به دلیل سیستم استخراج خود متهم به هدر دادن حجم زیادی انرژی است، پلتفرم ریپل به دلیل مکانیسم عاری از استخراج، انرژی ناچیزی را مصرف می‌کند. مشابه با هزینه پردازش معاملات بیت‌کوین، معاملات XRP نیز بدین‌صورت شارژ می‌شوند. هر بار که معامله‌ای در شبکه ریپل انجام می‌شود، مقدار کمی XRP در حساب کاربر (فرد یا سازمان) شارژ می‌شود. کاربرد اصلی XRP ریپل برای تسهیل انتقال دارایی‌های دیگر است، اگرچه تعداد محدودی از تجار نیز آن را برای پرداخت به روشی مشابه بیت‌کوین می‌پذیرند.

درحالی‌که بیت‌کوین به‌طور فزاینده‌ای توسط افراد و سازمان‌ها به‌عنوان ارز دیجیتالی مورداستفاده قرار می‌گیرد، سیستم پرداخت ریپل در حال یافتن راهی جهت استفاده از سوی بانک‌ها است. گزارش‌شده است که 61 بانک ژاپنی، علاوه بر چند بانک جهانی دیگر مانند American Express، Santander و Fidor، در حال آزمایش سیستم پرداختی ریپل هستند.

مثالی برای مقایسه بیت‌کوین و ریپل

برای درک تفاوت‌های مهم در مقایسه بیت‌کوین و ریپل در اینجا برای شما مثالی ذکر می‌کنیم: پیتر که در آمریکا زندگی می‌کند، از وال مارت بازدید می‌کند و هزینه خریدهای خود را با دلار آمریکا پرداخت می‌کند. او همچنین می‌تواند از دلارهای آمریکایی خود برای خرید ارزهای دیگری جهت تجارت و سرمایه‌گذاری مانند GBP یا JPY استفاده کند و آن‌ها را بعداً برای کسب سود بفروشد و حتی ممکن است در این امر متحمل ضرر نیز شود.

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال معادل است، جایگزینی برای دلار واقعی آمریکا. پیتر می‌تواند خریدوفروش و معاملات خود را توسط بیت‌کوین انجام دهد یا می‌تواند بیت‌کوین را برای تجارت و سرمایه‌گذاری خریداری کند و آن‌ها را بعداً برای سودآوری بفروشد، درست مثل معامله با سایر ارزهای فیات مانند GBP یا JPY. اگر پیتر در آمریکا بخواهد 100 دلار را به ایتالیا بفرستد، می‌تواند توسط بانک آمریکایی برای انجام معامله این کار را انجام دهد. پس از اقدامات لازم، بانک آمریکایی پیتر دستورالعمل‌هایی را با استفاده از سیستم SWIFT امروزی صادر خواهد کرد که حساب بانکی ایتالیا پول را با یورو معادل آن (یا USD) شارژ می‌کند.

پیشنهاد خواندنی:
تنظیم معاملات آینده بیت کوین اکنون در بورس اصلی زندگی می کند

مقایسه بیت‌کوین و ریپل، سیستم پرداخت ریپل از توکن های XRP

این فرآیند ممکن است برای هر دو طرف معامله هزینه بالایی داشته باشد و تعداد معینی روز برای پردازش آن طول بکشد؛ اما در مقایسه بیت‌کوین و ریپل، سیستم پرداخت ریپل از توکن های XRP برای انتقال دارایی در شبکه ریپل استفاده می‌کند. همان 100 دلار بلافاصله توسط پیتر قابل‌تبدیل به توکن های معادل XRP است که می‌تواند فوراً به‌حساب پل از طریق شبکه ریپل منتقل شود. پس از تائید صحت معامله توسط شبکه غیرمتمرکز ریپل، پل توکن های XRP را دریافت می‌کند. او این گزینه را دارد که آن را به دلار یا هر ارز دیگری به‌دلخواه خود تبدیل کند، یا حتی آن را به‌عنوان توکن های XRP ذخیره کند.

مقایسه بیت‌کوین و ریپل به‌جای استفاده از مفهوم استخراج در بلاکچین

مقایسه بیت‌کوین و ریپل نمره می‌گیرد

درحالی‌که ریپل به روشی کمی پیچیده‌تر کار می‌کند، مثال بالا نحوه کار اصلی آن را توضیح می‌دهد. سیستم ریپل برای مدت‌زمان پردازش کمتر و همچنین هزینه‌های معامله کمتر، در مقایسه بیت‌کوین و ریپل نمره بهتری می‌گیرد.

بیت‌کوین یک سیستم واقعاً عمومی است که متعلق به هیچ‌یک از افراد، مقامات یا دولت‌های واحد نیست. ریپل اگرچه غیرمتمرکز است اما به یک شرکت خصوصی با همین نام تعلق دارد و توسط آن اداره می‌شود. باوجوداینکه هردوی آن‌ها توکن رمزنگاری منحصربه‌فرد خود را دارند، این دو سیستم مجازی محبوب خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی و عرضه اولیه سکه (“ICO”) بسیار پرخطر و درعین‌حال سودآور است و این مقاله توصیه‌ای از طرف سام اکسچنجر برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال یا ICO ها نیست.

نتیجه‌گیری

ازآنجاکه وضعیت هر فرد منحصربه‌فرد است، قبل از تصمیم‌گیری‌های مالی همیشه باید با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. چه‌بسا که هرکدام از ویژگی‌هایی که در این مقایسه موجب تمایز آن دو می‌شود، برای هر فرد و هر سرمایه‌گذاری از میزان متفاوتی اهمیت برخوردار است. توصیه می‌کنیم قبل از شروع سرمایه‌گذاری در این زمینه، در انجمن‌های گفتگو و مقالات و اخبار روز درباره تفاوت‌های مهم در مقایسه بیت‌کوین و ریپل تحقیق کنید و درباره هر یک از این تفاوت‌ها فکر کنید.

بدون دیدگاه

  1. امتیاز بینندگان:1 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *