همه چیز دربارۀ کاردانو

همه چیز دربارۀ کاردانو

کاردانو نسل سوم بلاک چین هاست که قابلیت هایی فراتر از بلاک چین بیت کوین و حتی اتریوم را به کاربرانش ارائه می دهد. این بلاک چین با افزایش سرعت معاملات، کاهش مصرف انرژی برای تأیید آن ها، ایجاد بستر قرارداد های هوشمند و اپلیکیشن های غیر متمرکز خود را از دیگر پروژه های مشابه متمایز می کند.

در این راهنما به مزایا و معایب این پروژۀ رمز ارزی پرداخته خواهد شد و در همین راستا نحوۀ کار منحصر به فرد آن توضیح داده می شود.

هسته کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 آغاز شد. شرکت پشتیبان توسعه آن ورودی-خروجی هنگ کنگ (IOHK) نام دارد که توسط بنیانگذاران بیت شرز و اتریوم ، چارلز هوسکینسون اداره می شود. ایدۀ کاردانو ایجاد یک بلاک چین است که بتواند عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی مانند اتریوم داشته باشد، به این معنی که می تواند معاملات بیشتر، ارزان تر و سریع تری را پردازش کند.

چارلز هوسکینسون معتقد است کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است، در حالی که بیت کوین و اتریوم نسل اول و دوم هستند. بنابراین، به جای کپی کردن کد بلاک چین های دیگر، IOHK   بلاک چین جدید خود را ایجاد کرده است. بعضی اوقات مردم فکر می کنند که کاردانو و آدا(ADA) یکی هستند، هرچند تفاوت های کمی با هم دارند. کاردانو نام بلاک چین است که به مردم امکان ارسال و دریافت بودجه را می دهد اما آدا نام یک رمز ارز است.

نسبت بین این دو شبیه به نحوه کار ریپل است، ریپل  نام بلاک چین است و ایکس آر پی (XRP) نام رمز ارز است. بلاک چین ارز کاردانو به مردم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را نیز می دهد، درست مثل بلاک چین اتریوم. قرارداد های هوشمند این امکان را فراهم می کنند تا دو یا چند نفر بدون نیاز به شخص ثالث مبادله نمایند، به این معنی که پس از تحقق شرایط از پیش تعریف شده، همه موارد دیگر به صورت خودکار انجام می شود.

مانند اکثر بلاک چین ها، کاردانو غیر متمرکز است، به این معنی که توسط هیچ مرجع واحدی کنترل نمی شود. در عوض، معاملات و قرارداد های هوشمند توسط جامعه آن تأیید می شوند که این کار را با کمک توان محاسباتی رایانه های خود انجام می دهند. با این حال، کاردانو کار های متفاوتی نسبت به بیت کوین و اتریوم انجام می دهد، که بعداً با جزئیات بیشتری توضیح خواهم داد.

پیشنهاد خواندنی:
از گوشه و کنار جهان با ارزهای رمزپایه

برای کمک به افزایش بودجه برای توسعه کاردانو، این تیم در طی عرضع اولیه ارز خود 63 میلیون دلار جمع آوری کرد. از آن زمان، ارز آدا به نقطه 33 میلیارد دلار سرمایه در بازار رسیده است!

توجه: ICO  مخفف «عرضه اولیه ارز» است. این اصطلاح اشاره به راهی برای جمع آوری سرمایه در شرکت های رمز ارز دارد. در سه ماه اول سال 2018، بیش از 6 میلیارد دلار در عرضه اولیه ارز جمع آوری شد!

ارز کاردانو هنوز در روزهای ابتدایی توسعه خود است و اگرچه روی کاغذ این پروژه خارق العاده به نظر می رسد، اما باید مدتی صبر کنیم تا به نتیجه برسد.

برا اطلاع از نقشۀ راه آنلاین این پروژه از این لینک استفاده کنید.

نقشه راه  ارز آدا کاردانو

بنابراین، اکنون که متوجه شدیم که چگونه کاردانو و رمز ارز آدا پدید آمده است، و همچنین آن چه آن ها قصد انجام آن را دارند دانستیم، در ادامه بخش بعدی راهنما، من نحوه کار آن را توضیح خواهم داد.

کاردانو چگونه کار می کند؟

اول مهم است که درک کنیم چگونه بلاک چین کاردانو می تواند به دو لایه مختلف تقسیم شود.

لایه تسویه حساب: لایه تسویه حساب ایجاد شده است و اکنون کاملاً عملیاتی است. این لایه به کاربران این امکان را می دهد تا ارز آدا را، از کیف پولی به کیف پول دیگر ارسال و دریافت کنند. این کار شبیه به نحوه انتقال اتر توسط کاربران اتریوم است.

لایه محاسبات: لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است. پس از راه اندازی، این امکان را به کاربران می دهد تا قرارداد های هوشمند را ایجاد کرده و از آن استفاده کنند. اینجاست که کاردانو با بلاک چین های قبلی که معمولاً روی یک لایه کار می کنند متفاوت می شود. با استفاده از دو لایه جداگانه، مزایای بالقوه ای برای کاربران کاردانو به وجود آمده است.

در مرحله اول، لایه محاسباتی سازگارتر از امثال اتریوم است، زیرا می تواند تغییرات کوچکی را برای کاربران نهایی مختلف ایجاد کند. به عنوان مثال، از آن جایی که ملل مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو می تواند نحوه ذخیره و دسترسی به داده ها را با توجه به قوانین کشورها تغییر دهد.

پیشنهاد خواندنی:
ارز دیجیتال تتر چیست؟ (چگونه تتر استخراج کنیم؟)

این همچنین بدان معنی است که اگرچه کاربران ارز آدا می توانند محرمانه بمانند، کاردانو همیشه می تواند از سازگاری خود با مقررات داخلی اطمینان حاصل کند. لایه محاسباتی همچنین برای ساخت سافت فورک و بدون ایجاد اختلال مفید است، چیزی که بلاک چین های قدیمی تر نتوانسته اند به آن دست یابند.

برای اطمینان از درک چگونگی عملکرد لایه تسویه حساب و لایه محاسباتی، یک مثال در دنیای واقعی ارائه شده است. جان برای تعمیر چراغ های آشپزخانه خود نیاز به استخدام برقکار دارد. جان وارد یک قرارداد هوشمند می شود که در لایه محاسبات ذخیره می شود.

در این توافق نامه آمده است که به محض آن که برقکار چراغ جان را تعمیرکرد، مبلغ توافق شده آزاد می شود. هنگامی که این اتفاق بیفتد، قرارداد هوشمند به لایه تسویه حساب منتقل می شود، که به برقکار اجازه می دهد تا با رمز ارز آدا  دستمزد را بگیرد.

همه چیز کاملاً خودکار است، به این معنی که برای نهایی شدن قرارداد به دخالت شخص ثالث نیازی نیست. بنابراین، اکنون که تفاوت بین لایه تسویه حساب و لایه محاسباتی را می دانید، توضیح می دهم که چگونه معاملات تایید می شوند!

معاملات ارز آدا چگونه تأیید می شود؟

من قبلاً اشاره کردم که پلتفرم کاردانو غیر متمرکز است، به این معنی که هیچ مرجع واحدی کنترل شبکه را برعهده ندارد. این بدان معناست که مانند بیت کوین و اتریوم، این شبکه توسط استخراج کنندگان اداره می شود.

با این حال، کاردانو از یک مدل متفاوت استفاده می کند، که آن را «اوروبوروس» می نامد. قبل از توضیح نحوه کار آن، اجازه دهید من به سرعت توضیح دهم که چگونه بلاک چین های دیگر مانند بیت کوین متفاوت هستند.

بیت کوین از یک مدل اجماع به نام «اثبات کار» استفاده می کند. برای کمک به تأیید اعتبار معامله، استخراج کنندگان از قدرت محاسباتی خود برای حل معمایی واقعاً دشوار استفاده می کنند. این مانند یک معادله ریاضی است که بسیار دشوار است و هیچ انسانی نمی تواند آن را حل کند!

هر کدام از استخراج کنندگان که ابتدا معما را حل کنند، پاداش دریافت می کنند که به بیت کوین پرداخت می شود! مشکلی که در مورد اثبات کار وجود دارد این است که هرچه این معما پیچیده تر و پیچیده تر می شود، استخراج کنندگان باید بیشتر و بیشتر از برق استفاده کنند.

پیشنهاد خواندنی:
ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

در دسامبر سال 2017 ، گزارش شد که استخراج کنندگان اثبات کار بیت کوین نسبت به کل کشور ایرلند از برق بیشتری استفاده کرده اند! این کار خیلی اقتصادی نیست، درست است؟

شبکه کاردانو معاملات را با استفاده از مکانیسم اجماع موسوم به اثبات سهم تأیید می کند:

1. افرادی که می خواهند به اعتبار معاملات کمک کنند، اعتبار سنج خوانده می شوند.

2. اعتبار سنج ها باید برخی از ارز های آدا خود را که «سهام» نامیده می شود، مسدود کنند.

3. هنگامی که یک اعتبار سنج به تأیید معامله کمک کرد، رمز ارز آدا  اضافی به عنوان پاداش دریافت می کند.

4. هرچه سهم بیشتر باشد، شانس بیشتری برای اعتبار دهنده برای دریافت پاداش  موجود خواهد بود!

5. میزان ارز های دریافتی آن ها براساس میزان «سهام» آن ها است.

این سیستم نسبت به اثبات کار، بسیار کارآمدتر و  همچنین سازگارتر با محیط زیست است. زیرا به برق بسیار کمتری نیاز دارد، این بدان معناست که هزینه های معامله نیز بسیار پایین تر است.

اثبات کار ارز آدا کاردانو و اثبات سهام

اگرچه سایر بلاک چین های اثبات سهام نیز موجود هستند، اما تیم کاردانو می گوید که هیچ کدام روشی واقعاً تصادفی برای انتخاب یک اعتبار سنج ارائه نمی دهند. به همین دلیل است که آن ها پروتکل اوروبروس خود را بر روی مدل استاندارد اثبات سهام ساخته اند، زیرا این مدل تضمین می کند که همه از یک فرصت عادلانه برای کسب پاداش برخوردار می شوند.

این فرآیند گاهی اوقات «اکثریت صادقانه» خوانده می شود، به این معنی که اگر مردم سهم بزرگی در بلاک چین (به عنوان مثال تعداد زیادی ارز آدا) داشته باشند، پس آن ها باید دلیلی داشته باشند که مطمئن شوند شبکه امن، پایدار و مهم تر از همه صادقانه خواهد بود.

بنابراین، اکنون که می دانید تراکنش ها چگونه تأیید و به آن ها اعتبار داده می شود، در قسمت بعدی راهنمای کاردانو به بررسی عملکرد پلتفرم کاردانو خواهیم پرداخت!

آیا کاردانو مقیاس پذیر است؟

بلاک چین های مختلف زیادی در بازار وجود دارد و مهم است که بدانید چه چیزی باعث منحصر به فرد بودن هر یک از آن ها می شود. یکی از مهم ترین مواردی که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد چگونگی عملکرد یک پروژه در نظر بگیرید، مقیاس پذیری آن است.

پیشنهاد خواندنی:
راهنمای کامل کوین‌بیس

در صنعت رمز ارز، مقیاس پذیری به معنی آن است که یک بلاک چین چه تعداد معامله را می تواند در یک بازه زمانی خاص پردازش کند که به طور معمول به شکل «معامله بر ثانیه» ارائه می شود.

بلاک چین های قدیمی تر مانند بیت کوین و اتریوم با قابلیت مقیاس پذیری مشکل بزرگی دارند، زیرا به پردازش تعداد مشخصی از معاملات در زمان واحد محدود هستند. در حقیقت، بیت کوین تنها 7 معامله را می تواند پردازش کند، در حالی که اتریوم حداکثر 15 معامله را پردازش می کند. دوباره این جا کاردانو یک مزیت دارد.

هنگامی که معاملات روی بلاک چین بیت کوین تأیید می شود، آن ها برای همیشه در دفتر کل عمومی باقی می مانند. این بدان معنی است که با گذشت زمان، بایگانی بلاک چین بزرگ تر و بزرگ تر می شود.

مشکلی که در این زمینه وجود دارد اینست که هر استخراج کننده در شبکه باید یک کپی از هر تراکنش را حفظ کند. این امر باعث  اهمیت مسئلۀ مقیاس پذیری می شود.

کاردانو، با این حال، در حال ساخت بلاک چینی است که کارها را با تفکیک داده هایی که مربوط به افراد درگیر در مبادله نیستند، متفاوت انجام می دهد. به عنوان مثال، اگر جان 100 ارز آدا را به سارا بفرستد، آن ها تنها دو نفری هستند که در معامله شرکت می کنند.

در نتیجه، هنگامی که اعتبار سنج ها به تأیید انتقال وجوه کمک می کنند، آن ها فقط باید داده هایی را که مربوط به معامله است، حفظ کنند، نه کل بلاک چین را!

این تیم همچنین به دنبال نصب پروتکلی با نام «سایه» است. نحوه کار اینگونه است که هرچه  افراد بیشتری از شبکه استفاده کنند، تعداد معاملات در ثانیه افزایش می یابد.

کاردانو اواخر سال 2017 آزمایشی را انجام داد که به بلاک چین اجازه داد 257 معامله را در هر ثانیه پردازش کند، که به طور قابل توجهی بیشتر از بیت کوین و اتریوم است. با این حال، هدف بلند مدت، افزایش این تعداد به ده ها هزار معامله در ثانیه است.

کیف پول ددالوس(Daedalus)

هنگامی که نوبت به ذخیره ارز آدا شما می رسد، کاردانو کیف پول رسمی خود را به نام ددالوس دارد. با این حال، از طرف جامعه رمز ارز گزارش شده است که کیف پول ددالوس دارای مشکلات بسیاری است؛ مواردی از قبیل عدم امکان اتصال به شبکه، بلاک های همگام سازی و معاملات دریافت نشده توسط گیرنده.

پیشنهاد خواندنی:
مدیرعامل توییتر هیچ علاقه‌ای به ایجاد رمز ارز جدید کریپتو و مشابه لیبرا ندارد

این موضوعی است که تیم از آن آگاه هست، بنابراین خوب است که نقشه راه رسمی را برای پیشرفت بررسی کنید.

بنابراین، اکنون که از برنامه های کاردانو برای مقیاس پذیری آگاهی دارید، قسمت بعدی راهنمای رمز ارز آدا قصد دارد آنچه را که این ارز می تواند برای آن استفاده شود، و همچنین نحوه استفاده  آن را بررسی کند!

چگونه می توان از کاردانو استفاده و سوء استفاده کرد؟

اگر این راهنمای ارز آدا را تا این لحظه مطالعه کرده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که کاردانو کاملاً یک پروژه پیچیده است. این تیم به طور همزمان روی بسیاری از موارد مختلف کار می کند، اما پس از اتمام پروژه، دو کاربرد اصلی برای آن وجود خواهد داشت.

اول از همه، آدا کاردانو را می توان به همان روشی که بیت کوین در نظر گرفته بود استفاده کرد یعنی به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی. با این حال، همان طور که قبلاً نیز اشاره کردم، بیت کوین تنها قادر به پردازش 7 معامله در ثانیه است.

هیچ سیستم پرداخت جهانی ای نمی تواند ادامه حیات دهد اگر فقط در حدود 7 معامله در ثانیه انجام بدهد. در حقیقت، ویزا به تنهایی در هر ثانیه 1667 معامله را پردازش می کند! بنابراین، اگر تیم کاردانو  قادر به دستیابی به اهداف خود  یعنی «ده ها هزار معامله» در هر ثانیه باشد، شبکه کاملاً به عنوان یک سیستم پرداخت کار خواهد کرد.

دومین عملکرد اصلی ارز آدا این است که به مردم اجازه می دهد قرارداد های هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز ایجاد کنند (dApps). ایجادکننده  ممکن است شرکت ها، دولت ها یا حتی افراد عادی باشند. با این حال، اگر کاردانو بخواهد پروتکل قرارداد هوشمند خود را جهانی کند، باید مشکلات مقیاس پذیری آن را بهبود ببخشد.

اگر کاردانو قادر به دستیابی به این اهداف باشد، پس فناوری آن ها برای برنامه های روزمره مناسب خواهد بود، زیرا تقریباً غیرممکن خواهد بود که هک شوند و برنامه هرگز آفلاین نخواهد شد. همچنین این بدان معنی است که داده های محرمانه، محرمانه باقی می مانند!

فعالیت های جنایی کاردانو

سیستم عامل های بلاک چین مانند کاردانو برای ارتکاب یک جرم به صورت ناشناس مناسب هستند (این یک توصیه نیست).

پیشنهاد خواندنی:
فورک اتریوم چیست؟(صفر تا صد فورک اتریوم که باید بدانید)

اما چرا؟

خوب، هنگامی که شما یک ارز آدا  را ارسال یا دریافت می کنید، نیازی به هویت دنیای واقعی خود ندارید.

در عوض، تنها چیزی که افراد می توانند ببینند آدرس کیف پول شخصی شما است که چیزی شبیه به این است:

Ae2tdPwUPEZKmwoy3AU3cXb5Chnasj6mvVNxV1H11997q3VW5ihbSfQwGpm

اجازه دادن به مردم برای ارسال و دریافت وجه به صورت ناشناس به معنای این است که این پلتفرم به طور بالقوه می تواند برای پولشویی یا فرار مالیاتی استفاده شود. این بدان دلیل است که تقریباً غیر ممکن است که بفهمیم واقعاً در یک معامله چه کسی دخیل است.

همچنین به افراد امکان می دهد کالاها و خدمات غیرقانونی را به صورت آنلاین بفروشند بدون آن که جزئیات پرداخت را در دنیای واقعی فاش کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که تعداد افرادی که از رمز ارز برای ارتکاب جرایم استفاده می کنند در اقلیت است.

با این وجود، تیم کاردانو همچنین در حال کار بر روی پروتکلی است که به کاربران  این امکان را می دهد که هر زمانی که خواستند، ابرداده خود را به اشتراک بگذارند. ابرداده اطلاعات خاصی را در مورد معامله حمل می کند مانند:

  • X رمز ارز را برای چه چیز هایی خرج کرده است؟
  • X ارز خود را به چه کسی داده است؟
  • X ارز آدا خود را از کجا گرفته است؟

پروتکل فوق به بانک ها امکان استفاده از بلاک چین کاردانو را خواهد داد، زیرا آن ها می توانند مقررات ملی را رعایت کنند.

نتیجه گیری کاردانو

امیدوارم این راهنما برای شما مفید بوده باشد. اگر تا این جا با ما همراه بوده اید اطلاعات زیادی را دربارۀ این پروژه کسب کرده اید.

در این راهنما به نحوۀ کار پروژه و رمز ارز آن و ویژگی های متمایز آن نسبت به رمز راز های معمول و مشهور اشاره شد. همچنین مکانیسم اجماع متمایز آن را شناختیم.

با وجود همۀ مزایایی که این پروژه برای نقل و انتقالات مالی و انجام قرارداد های هوشمند دارد، باید دید در عمل تا چه اندازه می تواند به وعده های پایبند بماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *