مقابله ونزوئلا با بحران اقتصادی با ارزهای دیجیتال!

مقابله ونزوئلا با بحران اقتصادی با ارزهای دیجیتال!

«این روزها ونزوئلا با چالش‌های سیاسی و یک اقتصاد رو به فروپاشی دست‌وپنجه نرم می‌کند. این کشور برای رهایی از این مشکلات به ارزهای دیجیتال رو آورده است.»

شهروندان ونزوئلایی با یک تورم گسترده روبرو هستند و همچنان مشاهده می‌کنند که قدرت خریدشان رو به کاهش است. بر این اساس و پس از مشاهده یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی در دوره مدرن، ۴ میلیون از شهروندان این کشور به عرصه جدیدی برای تهیه پول، پناهگاه، غذا و خدمات پزشکی پای گذاشته‌اند. باوجود مشکلات مالی، آنها داستان‌های خوبی برای ونزوئلا با کشف پتانسیل‌های اقتصادی ارزهای دیجیتال رقم زده‌اند.

ازدحام جمعیت پناهندگان از ونزوئلا به خاطر فروپاشی اقتصادی

برنامه‌ریزان جهانی همچنان کینه‌ورزانه به غارت اقتصاد دنیا مشغول‌اند و به همین دلیل است که برخی کشورهای امریکای جنوبی مانند آرژانتین و ونزوئلا شاهد این هستند که سیستم‌های مالی ‌آن‌ها با سرعت زیادی در حال افت است. در ونزوئلا انتظار می‌رود که نرخ تورم در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۰000000 درصد برسد و آمار تورم ماهانه برای جولای نشان می‌دهد که این نرخ برابر ۲۶۵ هزار درصد است. ازآنجایی‌که این منطق با یک «اَبَر تورم» دست‌به‌گریبان است، میلیون‌ها ونزوئلایی وطن خود را ترک کرده‌اند تا درجایی دیگر از کره زمین پناه بگیرند؛ این در حالی است که خیلی از آن‌ها نیز در کشور باقی‌مانده‌اند. فرنل ریکاردو، شهروندی از «ماراکایبو»، اخیراً وضعیتی را که در اولین هفته ماه سپتامبر در این شهر رخ داده، شرح داده است.

با استفاده از ارزهای دیجیتال

خیابان‌های ماراکایبو

ماراکایبو دومین شهر بزرگ ونزوئلا محسوب می‌شود و «ریکاردو» در جزئیاتی که بیان می‌کند، می‌گوید که بسیاری از مردم برای زندگی در این شهر با مشکل غذاهای فاسد روبرو هستند و آب آشامیدنی آنها نیز گاهی از لوله‌کشی به‌دقت نمی‌آید. باوجوداینکه ماراکایبو یک کلانشهر وسیع است و دو شهرداری دارد، زیرساخت‌های ارتباطی اغلب از بین رفته و کل شهر تنها به یک ایستگاه رادیویی محلی دسترسی دارد.

به گفته ریکاردو وقتی که به‌تازگی کل زیرساخت‌های ارتباطی شهر تعطیل شد، هیچ‌کس به ما در مورد علت آن توضیح نداد و ایستگاه رادیویی تنها موسیقی پخش کرد. وضعیت اقتصادی در مناطق روستایی و شهرهای دیگری چون کاراکاس، ماراکای، والنسیا و سنت‌ کریستوبال نیز کمابیش به همین منوال است.

پیشنهاد خواندنی:
شبکه لایتنینگ بیت‌کوین چیست؟ شبکه لایتنینگ (Lightning) چگونه کار می‌کند؟

اولین طرح بیمه اتومبیل که با بیت‌کوین خریداری شد

در میانه این بحران مالی، برخی ونزوئلایی‌ها با استفاده از ارزهای بین‌المللی مانند دلار امریکا و گزینه‌هایی مانند طلا و ارز دیجیتال به دنبال راه چاره‌ای در این زمینه بوده‌اند. حامیان ارزهای دیجیتال مدتی است که استفاده از این «پول آزاد» را تبلیغ می‌کنند.

وب‌سایت Venezuela.bitcoin.com نیز به همین منظور راه‌اندازی شده و تیم مدیریتی آن به کسب‌‌وکارها برای شروع کارشان در این زمینه کمک می‌کنند؛ تیم مدیریتی که به گفته مسئولانش، حقوقشان را به بیت‌کوین دریافت می‌کنند.

حامیان ارزهای دیجیتال

آموزش مالکان کسب‌وکار در ونزوئلا

مت آرون (Matt Aaron)؛ رئيس این وب‌سایت اخیراً در گفتگویی اعلام کرده که اولین طرح بیمه خودرو در شهر «سفیرد» با بیت‌کوین خریداری شده است. آرون در این زمینه توضیح می‌دهد که گروه اولیه که این فرآیند را برنامه‌ریزی کرده بودند، یک وب‌سایت دیگر به نام Aprendebitcoin.org اداره می‌کنند که به آموزش مالکان کسب‌وکار در ونزوئلا برای استفاده روزانه از بیت‌کوین مشغول است. وی در ادامه می‌افزاید: مالک این کسب‌وکار دارای ۱۲ محل فروش دیگر برای بیمه اتومبیل است و این بیمه از نوع AAA است؛ نوعی از بیمه که برای کسانی که در نواحی خطرناک کار می‌کنند، اهمیت زیادی خواهد داشت.

به لطف تیم پشت‌صحنه وب‌سایت آموزشی، یکی از مالکان کسب‌وکارها با ویژگی‌های ارزهای دیجیتال آشنا شده و تصمیم گرفته که پرداخت‌های بیمه به بیت‌کوین و بیت‌کوین کش را قبول کند.

با گسترش دانش ارز دیجیتال در سراسر کشور، شهروندان نسبت به مزایایی دست‌اول بیت‌کوین کش آگاهی پیدا می‌کنند؛ ازجمله:

1) دستگاه‌های کارت‌خوان بسیار گران تمام می‌شوند و پیدا کردن آنها سخت است.

2) کارمزد کارت‌خوان‌ها بسیار زیاد است (حدود ۳ تا ۶ درصد).

3) بولیوار ونزوئلا یک ارز کم‌ارزش و مبتلا به ابر تورم است.

4) با استفاده از بیت‌کوین، نیازی به‌حساب بانکی نیست.

5) تراکنش‌ها لحظه‌ای هستند و هیچ هزینه‌ای از آنها کم نمی‌شود.

اقتصاد ارزهای دیجیتال

موقعیت درخشان سرویس غذایی همتا به همتای Eatbch در ونزوئلا

یکی دیگر از سازمان‌هایی که در ماه‌های گذشته فعالیت‌های زیادی را در ونزوئلا انجام داده، یک سرویس غذایی غیرانتفاعی که با بیت‌کوین کش اداره می‌شود. در ماه فوریه گذشته، Eatbch اولین سالگرد تأسیسش را جشن گرفت و در ماه جولای، مسئولان این سازمان به واشنگتن دی. سی. سفر کردند تا در مورد اقدام‌های بشردوستانه‌ای که در ونزوئلا با استفاده از بیت‌کوین کش انجام داده‌اند، در مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک امریکا سخنرانی داشته باشند.

پیشنهاد خواندنی:
غول بانکی سنگاپور به شبکه جی پی مورگان بلاک چین می‌پیوندد

تیم Eatbch و ارزهای دیجیتال

در طول ارائه سخنرانی، تیم Eatbch نحوه ارائه غذا به مردم را با استفاده از بیت‌کوین کش‌های اهدایی توضیح داد و اینکه چگونه بیت‌کوین کش یک راه‌حل ساده و با کارمزد اندک در اختیار همگان قرار می‌دهد. حضار توجه زیادی به این اقدامات نشان می‌دادند و تمام حواس متمرکز به Eatbch بود.

 در وبلاگ این سازمان می‌خوانیم: ناگهان، ارائه ما تبدیل به محور اصلی نشست شد و بخش بزرگی از مباحثات بعد از آن ۷ مستقیماً یا به‌صورت غیرمستقیم به ما ارتباط پیدا می‌کرد. برخی اندکی نسبت به این موضوع تردید داشت و در مورد امنیت و روش کار ما سؤال می‌کردند، امّا بسیاری نیز مجذوب و تحت‌تأثیر قرار گرفته بودند؛ زیرا تابه‌حال در مورد آن چیزی نشنیده بودند و دوست داشتند بدانند که گروه در حال حاضر، در حال انجام چه‌کارهایی است.

کل این سفر به ما نشان داد که در مورد «بیت‌کوین کش» انتخاب درستی داشته‌ایم؛ نه‌تنها به خاطر نوع کوین، بلکه به خاطر جامعه فوق‌العاده‌ای که حول محور آن شکل گرفته است.

در طول ماه‌های جولای و آگوست، دنبال‌کنندگان حساب کاربری توییتر Eatbch می‌توانستند به‌راحتی اقدامات این سازمان غیرانتفاعی را در انتقال غذا به کودکان و خانواده‌های نیازمند ببینند. همیشه تصاویر مردمی که از طریق این برنامه غذا داده می‌شدند وجود داشت و همین‌طور، راه‌های جمع‌آوری کمک‌های فردی نیز ارائه می‌شد. درحالی‌که لبخندهای زیادی بر صورت کودکان ونزوئلایی شکل می‌گرفت، Eatbch در «سودان جنوبی» نیز به چنین کمک‌های بشردوستانه‌ای مشغول بود و هست.

فلزهای گران‌بها و ارزهای دیجیتال

با مقبولیت ارزهای دیجیتال در نزد کسب‌وکارها و فعالیت سازمان‌های خیریه‌ای مانند Eatbch، کریپتوکارنسی‌ها برای مردم ونزوئلا بسیار مفید بودند و بسیاری از مردمی که در نقاط دوردست زندگی می‌کردند، از طریق اقتصاد ارزهای دیجیتال راهی را برای دسترسی به ونزوئلایی‌ها پیدا نمودند. در واقع، کریپتوکارنسی‌ها نقش پررنگی در تحوّل حقوق انسان و آزادی‌های مدنی در ونزوئلا ایفا کرده‌اند. علاوه بر ارزهای دیجیتال، خرید فلزات گران‌بها مانند طلا، محبوبیت عمده‌ای در جنوب ونزوئلا، در نزدیکی مرزهای برزیل پیدا کرده است.

فلزهای گران‌بها

گزارش‌ها حاکی از آن است که ونزوئلایی‌ها سه گزینه‌ برای حفظ قدرت خرید خود دارند؛ اینکه طلا بخرند، هر چیزی را خریداری کنند تا بعداً آن را بفروشند یا اینکه دلار بخرند. دومین گزینه جایی است که ارزهای دیجیتال در آن وارد می‌شوند.

پیشنهاد خواندنی:
مهم‌ترین تفاوت‌ها در مقایسه بیت‌کوین و ریپل

دلارهای آلوده در مقابل ارزهای دیجیتال

صحنه‌هایی مانند تلاش دلالان ونزوئلایی برای فروش طلا در ازدحام جمعیت در جنوب ونزوئلا، بسیار معمول است. با این وجود، مشکلات زیادی در مورد طلاهای تقلبی و عدم پذیرش «دلارهای آلوده» از طرف فروشنده‌ها وجود دارد.

یکی از خبرگزاری‌های محلی این‌طور گزارش می‌دهد که اگر شما به ونزوئلا بروید، بسیاری از مغازه‌دارهای محلی از شما اسکناس یک یا پنج دلاری قبول نمی‌کنند. همچنین اسکناس شما نباید تا زده باشد، با خودکار علامت‌دار شده یا کهنه باشد. به دلیل مشکلاتی که با پول‌های کثیف و ابهام در فلزات گران‌بها وجود دارد، بسیاری از شهروندان ونزوئلا به سمت استفاده از بیت‌کوین به‌عنوان یک دارایی جهان‌شمول متمایل شده‌اند.

نشریه لجر جورنال

نشریه «لجر جورنال» که یک منبع آموزشی و پورتال آنالیز اینترنتی است نیز اخیراً در شماره ۴ سال ۲۰۱۹، در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال در ونزوئلا گزارش تهیه کرده است.

جکی جانسون (Jackie Johnson)، نویسنده این جمله می‌نویسد: بیت‌کوین به‌عنوان یک دارایی یگانه جهان‌شمول، جایگزین سبد کالا به‌عنوان معیاری در برابری قدرت خرید شده و امکان تخمین رابطه بین بولیوار ونزوئلا و دلار ایالات‌متحده امریکا را فراهم کرده‌ است.

در کشورهایی که شهروندان آنا تحت‌فشار ناشی از مدیریت نامناسب اقتصادی هستند، معاملات بیت‌کوین نقش حیاتی پیدا می‌کنند.

مقبولیت ارزهای دیجیتال

دو فاکتور باعث می‌شود که تمایل بیشتری برای تجارت ارزهای دیجیتال به وجود آید

دو فاکتور باعث می‌شود که تمایل بیشتری برای تجارت بیت‌کوین به وجود آید؛ اول اینکه برای خرید بیت‌کوین با استفاده از پول محلی، قبل از اینکه بازهم ارزش خود را از دست بدهد، یک نوع فشار وجود دارد.دوماً همچنین نیاز به رها شدن از پول محلی برای مقابله افزایش قیمت‌ها وجود دارد؛ حال چه با خرید قبلی یا خریدهایی که توسط دوستان و خانواده در خارج از کشور انجام می‌شوند. درنتیجه، معاملات بیت‌کوین با پول محلی افزایش پیدا می‌کنند.

حامیان ارزهای دیجیتال

حامیان ارزهای دیجیتال از این موضوع آگاه‌اند که مردم می‌خواهند به هر شکل، قدرت خرید خود را حفظ کنند و به همین دلیل است که گروه‌هایی مانند Venezuela.bitcoin.com، Aprendebitcoin.org و Panda، تلاش زیادی برای استفاده از این نوع ارزها در ونزوئلا انجام می‌دهند. یکی از نمونه این تلاش‌ها، اقدام اخیر گروه Panda در شراکت با یک شبکه داروخانه‌ای متشکل از ۲۲ فروشگاه در ونزوئلا موسوم به «فارمارکت» است. این شراکت باعث شده که مردم از راه‌های دور برای خرید داروها و محصولات پزشکی با استفاده از ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین کش، دش و بیت‌کوین به این داروخانه‌ها مراجعه کنند.

پیشنهاد خواندنی:
6 شرکتی که از بلاک‌چین در گردشگری استفاده می‌کنند

 پایگاه گروه Panda که در کلمبیا

 پایگاه گروه Panda که در کلمبیا واقع شده، یک دستگاه خاص نیز در مرز بین ونزوئلا و کلمبیا، در شهر کوکوتا نصب کرده است. این دستگاه به پناه‌جویان ونزوئلایی اجازه می‌دهد که روزانه از پل بین‌المللی سیمون بولیوار استفاده کنند. به این ترتیب، ونزوئلایی‌ها به‌صورت عمده از ارزهای دیجیتال برای تسهیل مبادلات روزانه و حفظ قدرت خریدشان در مقابل ارزش نزولی بولیوار استفاده می‌کنند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *