پیوستن تکنولوژی بلاکچین به جریان اصلی با پیروی از مراحل اینترنت

  • توسط شبنم میرزایی
  • نوامبر 4, 2019
  • بلاکچین
پیوستن-تکنولوژی-بلاکچین-به-جریان-اصلی-با-پیروی-از-مراحل-اینترنت

در این مقاله درباره پیوستن تکنولوژی بلاکچین به جریان اصلی با پیروی از مراحل اینترنت صحبت خواهیم کرد. شرکت تحقیقاتی و مشاوره‌ای گارتنر در گزارش اخیر خود ادعا می‌کند که حدود پنج تا ده سال دیگر طول خواهد کشید تا تأثیر تحول‌آفرینی تکنولوژی بلاکچین را ببینیم.

فابیو چسینی مدیر و تحلیلگر ارشد شرکت گارتنر گفت: الگویی که اکنون در مورد این تکنولوژی شاهد آن هستیم، مشابه با توسعه اینترنت است. چسینی در مصاحبه اخیر خود با TechRepublic بیان داشت که یک تغییر قدرت که ناشی از استفاده از این تکنولوژی است، در حال وقوع است. برای درک تغییرات قدرت ناشی از این تکنولوژی باید به چگونگی وقوع این تغییرات در صنعت خدمات مالی توجه کرد.

این تحلیلگر جهت نتیجه‌گیری ادامه می‌دهد: من قبلاً می‌گفتم كه الگوی مشابهی كه با اینترنت دیدیم، دموکراتیزه كردن تبادل اطلاعات است و این همان الگویی است كه با استفاده از تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال عمومی با دموکراتیزه کردن نقدینگی و مبادله ارزش انجام می‌شود.

پیوستن تکنولوژی بلاکچین به جریان اصلی

چسینی می‌گوید، اینترنت جدایی‌ناپذیری و واسطه‌گری مجدد در چندین سرویس مانند مثلاً بازاریابی را با ایجاد زمان مرکزیت جدید که بزرگ‌ترین شرکت‌های امروزی را در بر می‌گیرد، به همراه آورده است. این امر باعث گردید تا همه بتوانند از مزیت تبادل اطلاعات فعال با توجه به رشد نمایی بهره ببرند.

تکنولوژی بلاکچین های عمومی و ارزهای رمز پایه

چسینی ادامه می‌دهد: بنابراین، وقتی ما موارد چون تکنولوژی بلاکچین های عمومی و ارزهای رمز پایه را در نظر بگیریم، آن‌ها می‌توانند رشد نمایی را در مورد اینکه چه‌کارهایی مردم و سازمان‌ها می‌توانند برای تبادل ارزش انجام دهند، فراهم کنند. بنابراین آنچه ما می‌گوییم این است که الگوی مشابهی در مورد این جدایی اجزای محصول و واسطه‌گری مجدد در رابطه با اینترنت رخ‌داده است.

در همین حال گارتنر در آخرین گزارش خود در مورد این تکنولوژی، ادعا می‌کند که ما باید حدود پنج سال تا یک دهه دیگر صبر کنیم تا شاهد تأثیر دگرگون کننده باشیم که توسط این فناوری ها به وجود آمده است.

جدول زمانی تکنولوژی بلاکچین ممکن است به شرح زیر باشد:

2019: بلاکچین به‌سوی موجی لغزنده در حال چرخش است، زیرا آزمایش‌ها و پیاده‌سازی‌ها تحقق‌نیافته‌اند و این موضوع منجر به علاقه کمتر به فناوری‌ها و بازارها می‌شود. اویواه لیتان، تحلیلگر و نائب رئیس مرکز تحقیقاتی گارتنر می‌گوید: بلاکچین هنوز در حد وابستگی شدید عمل‌نکرده‌اند و بیشتر پروژه‌های شرکت‌های بزرگ درزمینهٔ بلاکچین در حد آزمایش متوقف‌شده است.

جدول زمانی تکنولوژی بلاکچین

2021: پیشرفت‌های فناوری و موارد استفاده عملی که توسط تکنولوژی بلاکچین پشتیبانی و همچنان به بازار عرضه می‌شوند و بازار را تحت‌فشار قرار می‌دهند تا صعود خود را به سرانجام برسانند.

پیشنهاد خواندنی:
راه‌های کسب بیت‌کوین رایگان

2023: پلتفرم‌های بلاکچین مقیاس‌پذیر، قابل جابجایی و پشتیبانی از قابلیت حمل قرارداد هوشمند، قابلیت‌های زنجیره‌ای متقابل و معاملات خصوصی قابل‌اعتماد می‌شوند، درحالی‌که بلاکچین های مجاز به‌تدریج با بلاکچین های عمومی ادغام می‌شوند. لیتان می‌گوید: در مجموع، این پیشرفت‌های فناوری ما را به بلاکچین اصلی و شبکه غیرمتمرکز، که به وب 3.0 نیز معروف است، نزدیک‌تر می‌کند.

2028: این سالی است که انتظار می‌رود بلاکچین بتواند با یک انقلاب تجاری دیجیتال در میان اکوسیستم‌های تجاری تبدیل به یک سیستم کاملاً مقیاس‌پذیر از لحاظ فنی و عملیاتی گردد.

چرخه وابستگی شدید برای تکنولوژی بلاکچین در سال 2019

با این وجود، برای اینکه تکنولوژی بلاکچین به یک جریان اصلی تبدیل شود، گارتنر می‌گوید آن‌ها نمی‌توانند به کاربران با دانش فنی کافی تکیه کنند تا بهترین جنبه‌های یک تکنولوژی را برای خودشان انتخاب کنند. گارتنر همچنین ذکر می‌کند که آن‌ها باید مسئله قابلیت همکاری بین پلتفرم‌های مختلف این فنّاوری را برطرف کنند. در ماه سپتامبر، گارتنر هشدار داد كه مسائل مربوط به قابلیت همکاری و سایر عوامل دیگر ممکن است مانعی برای شرکت‌های مالی باشد. آن‌ها امیدوارند تا بتوانند در سه یا پنج سال آینده راه‌حل‌های تکنولوژی بلاکچین را به کار بگیرند.

با استفاده از تکنولوژی بلاکچین عمومی
اضافه بر این، چسینی چهار مانع اساسی به هم پیوسته برای صنایع خدمات مالی که در گزارش ارائه شده است، (دو مورد اول در مورد حاکمیت و دو مورد دیگر قابلیت همکاری و ادغام) را مورد بحث قرار داد:
  1. موارد ذکر شده در بالا نیازمند درک قدرت تغییر است.
  2. عدم بلوغ حاکمیت: هم در تکنولوژی های بلاکچین عمومی که در این نقطه از زمان بسیار مبهم هستند و هم در زمانی که این نوع از مدل‌های جدید حاکمیت در بخش خدمات مالی متمرکز می‌شوند.
  3. استانداردهای تکه‌تکه شده: هر تکنولوژی بلاکچین در تلاش است تا استاندارد غیررسمی خود را تحمیل کند، بنابراین جامعه را ملزم می‌کند تا به آن بپیوندد و توانایی استفاده از اثراث شبکه ایجاد شده توسط آن استاندارد را داشته باشد، درحالی‌که آینده یکپارچه‌سازی گسترده‌ای از استانداردها را به همراه خواهد داشت.
  4. گزینه‌های بازاریابی: در حال حاضر بسیاری از کانال‌های غیررسمی وجود دارد، درحالی‌که آینده زیرمجموعه‌ای از استانداردها را با یکدیگر تلفیق می‌کند.

صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *