کاربردهای بلاکچین بازارهای انرژی و آب را متحول خواهد کرد

کاربردهای-بلاکچین،-بازارهای-انرژی-و-آب-را-متحول-خواهد-کرد

«درحالی‌که جهان خسارات ناشی از سوخت‌های فسیلی را متوجه شده است، بخش انرژی، در حال متحول‌شدن است. بسیاری از کشورها بیش از گذشته در پی انرژی‌های تجدید­پذیر و راه­های کاهش وابستگی به منابع محدودی مانند نفت و بررسی کاربردهای بلاکچین هستند.»

درعین‌حال، زمین در معرض بحران جهانی آب و خطر تقاضای بیش از عرضه در چند دهۀ آینده خواهد بود. آیا کاربردهای بلاکچین پاسخگوی این چالش‌ها خواهند بود؟ در این یادداشت به بررسی کاربردهای بلاکچین می­پردازیم تا تحولات ناشی از آن را در این حوزه‌ها دریابیم.

کاربردهای بلاکچین در بازارهای انرژی: برق و گاز

افزایش پیش‌بینی رشد در بازار بلاکچین قابل‌توجه است. به‌تازگی سایت پژوهش و بازار، بخش «بلاکچین در بازارهای انرژی» را به گزارش خود اضافه کرده است که افزایش 59 درصدی نرخ مرکب رشد سالانه را به 3 میلیارد دلار تا سال 2024 پیش­بینی می­کند.

کاربردهای بلاکچین و برق و انرژی تجدید پذیر

پتانسیل استفاده هایی که از بلاکچین به‌عنوان فعال‌کنندۀ بازارهای انرژی طرفینی کاملاً مستند است. پروژه‌هایی مانند نیروگاه در حال ایجاد شبکه ه­ای غیرمتمرکز از اشخاص هستند که انرژی حاصل از منابع تجدید پذیر را تولید و مبادله می­ کنند. با افتتاح بازارها از این طریق، می­توان شاهد کاهش چشمگیر هزینه­ های انرژی بود. بااین‌حال، چنین رویکردی با چالش‌های زیرساختی عدیده­ای همراه است. برق از طریق سیم‌ها و دکل‌ها منتقل می­ شود، بنابراین برای تبدیل‌شدن به یک بازار انرژی دوجانبه، کل سیستم نیاز به اصلاحاتی اساسی دارد؛ بنابراین، اگرچه بازارهای انرژی طرفینی توجیه‌پذیرند، اما برای رسیدن به همۀ پتانسیل خود به زمان نیاز دارند.

بازار کاربردهای بلاکچین

کاربردهای بلاکچین و گواهی‌های انرژی تجدید پذیر

موارد استفادۀ بی­ واسطۀ بیشتری برای بلاکچین وجود دارد. گواهینامه‌های انرژی تجدید پذیر (RECs) کالاهایی هستند که به ­طور مجزای از برق معامله می­ شوند. آن­ها تأیید می­ کنند که خریدار، انرژی را از یک منبع تجدید پذیر خریداری کرده است. در حال حاضر،REC ها فقط بر اساس پیش‌بینی‌ها و برآورد­ها صادر می­ شوند، زیرا در حال حاضر، هیچ راهی برای ردیابی دقیق انرژی در شبکه‌های برق منابع تجدید پذیر وجود ندارد.

کاربردهای بلاکچین و ردیابی سهم انرژی‌های تجدیدپذیر

اکنون شرکت‌ها برای کمک به ردیابی سهم انرژی‌های تجدید­پذیر از بلاکچین استفاده می­ کنند. به‌طوری‌که REC ها را می­توان بر اساس اطلاعات دقیق صادر کرد؛ بنابراین یک صفحۀ خورشیدی خاص یا توربین بادی به یک زنجیره وصل می ­شود. هر مگاوات ساعت از انرژی تجدیدپذیر که تولید شده، به‌طور غیرقابل تغییری در زنجیره ذخیره می­ شود و REC خود را دریافت می­ کند. اسپانیا در حال حاضر از بستر بلاک­چین ارائه‌شده از سوی بنیاد وب انرژی در شرکت ارائه­ دهندۀ برق ملی خود ایبردرولا، برای صدور REC استفاده می­ کند. این بنیاد یک بستر سفارشی برای استفاده در صنعت انرژی را توسعه داده است. همچنین در حال بررسی سایر موقعیت‌ها درزمینۀ ابزارهای ارتباطی بلاکچین است.

پیشنهاد خواندنی:
پیوستن تکنولوژی بلاکچین به جریان اصلی با پیروی از مراحل اینترنت

کاربردهای بلاکچین در زمینه نفت و گاز

فرآیند استخراج احتمالاً نمی ­تواند از ظهور بلاکچین سود زیادی کسب کند. بااین‌حال، هر دو منبع نفت و گاز به‌عنوان کالا مورد معامله قرار می­ گیرند و تأمین مالی تجارت یک چالش بزرگ در بخش کالاها است. مسئلۀ اصلی این است که به‌طورکلی طرف‌های مختلفی در هر معامله ازجمله بانک‌ها و کارگزاری­ ها شرکت می ­کنند. همۀ طرفین باید آن را تأیید کنند که به معنای صدور اعتبار­نامه قبل از انتقال وجه است.

پتانسیل کاربردهای بلاکچین

امکان صدور اسناد اعتباری

استفاده از راه‌حل بلاکچین امکان صدور اسناد اعتباری و تأمین مالی را با شفافیت کامل بین طرفین فراهم می­ کند. درحالی‌که در شرایط امروز، انعقاد قرارداد می­ تواند روزها یا بیشتر طول بکشد، بلاکچین سرعت توافقات را افزایش می­ دهد. این امر به­طور قابل‌توجهی تأخیر كالاها را برای بارگیری در بنادر و به‌تبع هزینه­ های مالک را کاهش می­ دهد. 

کاربردهای بلاکچین برای کنترل بحران جهانی آب

بلاکچین کاربردهای گسترده­تری دارند. اگرچه جهان توسعه­ یافته مایل است که دسترسی به آب را تضمین‌شده بداند، اما ما در میانۀ بحران جهانی آب هستیم. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، بیش از نیمی از جمعیت جهان – 5/4 میلیارد نفر دسترسی به خدمات بهداشتی اولیه ندارند.

مردم کشورهای درحال‌توسعه لزوماً تصور نمی‌کنند که این مسئله بر آن­ها تأثیر بگذارد. WEF همچنین پیش­بینی می­ کند شکاف 40 درصدی در عرضه و تقاضای جهانی آب تا سال 2050 به وجود بیاید. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در بخش آب، مدیریت عرضه است. سیستم‌های آبی اغلب به زیرساخت‌های قدیمی وابسته‌اند که دچار نشتی و ناکارآمدی‌اند.

قدرت کنترل بحران جهانی آب را دارد

علاوه بر این، تعداد معدودی از متصدیان پشت پرده بخش بزرگی از منابع آب را کنترل می­کنند. به همین دلیل، نمی­توانیم مطمئن باشیم که منابع آبی در آینده به نحو عادلانه توزیع شوند. بلاکچین قدرت کنترل بحران جهانی آب را دارد. با استفاده از یک شبکۀ به‌هم‌پیوسته از سنسورهای اینترنت اشیاء (IoT)، این امکان وجود دارد که بتوان آب را در سطح خرد یا کلان بهتر مدیریت کرد. ضبط داده ­های سنسورها در بلاکچین شفافیتی بسیار فراتر ازآنچه در صنعت آب امروزی وجود دارد را تأمین می­ کند.

پروژۀ بزرگ کاربردهای بلاکچین با نام واترچین

این هدف پروژه‌ای به نام بلاکچین آب است. این پروژه دیگر پروژه‌های زنجیره­ای بلاک‌چین ازجمله گولم، یوتا، فایل­کوین و سیاکوین را برای مدیریت زیرساخت‌های آب جهان تجمیع می­ کند. بلاکچین آب هم­چنین از هوش مصنوعی برخوردار خواهد بود. هوش مصنوعی می­تواند به‌سرعت شبیه‌سازی‌های مختلف را مورد آزمایش قرار داده و از راه‌حل‌های بهینه برای مدیریت منابع آب استفاده کند. پروژۀ بزرگ بلاکچین آبِ دیگری با نام واترچین تأسیس‌شده است که از قابلیت سرمایه­گذاری جمعی بلاکچین برای تأمین بودجۀ استارت آپ ها و پروژه‌هایی که هدفشان رفع چالش ­های مدیریت آب است، بهره می­ گیرد.

پیشنهاد خواندنی:
پلن جدید بلاک چین ترون و ساختاری جدید برای اثبات سهام

خلاصه کاربردهای بلاک­چین

انرژی و آب برای زندگی ما اساسی است، اما امروزه هر دو درگیر بحران‌اند. اگر بخواهیم از تغییرات آب و هوایی جلوگیری کنیم، بخش انرژی باید از منابع انرژی تجدید پذیر استفادۀ گسترده­تری داشته باشد. هر چیزی که دسترسی به آب را تهدید کند، زندگی انسان را در معرض خطر قرار می ­دهد. بلاکچین می­ تواند به کاهش نابرابری در توزیع آب کمک کند و این اطمینان را ایجاد کند که منابع آب به نحو پایدار و شفاف اداره می­شوند. همچنین می­تواند راه­های جدیدی را برای تحویل و ردیابی انرژی تجدید پذیر به وجود بیاورد. بلاک­چین و کاربدهایش هنوز پذیرفته ­نشده اند ، اما پتانسیل بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد که می­تواند از منابع این سیاره برای نسل‌های آینده محافظت کند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *