پربازدیدترین ها

آنچه باید درباره کریپتوکارنسی بدانید

  • توسط شبنم میرزایی
  • سپتامبر 2, 2019
  • بررسی
آنچه باید دربارع کرپیتوکارنسی بدانید

کریپتوکارنسی یک مبادله مبتنی بر اینترنت است که از توابع رمزنگاری برای انجام معاملات مالی استفاده کرده و کریپتوکارنسی برای دستیابی به قابلیت‌های عدم تمرکز، شفافیت و تغییرناپذیری از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی یک کریپتوکارنسی این است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود: ماهیت غیرمتمرکز کریپتوکارنسی بلاکچین باعث می‌شود cryptocurrency به لحاظ نظری از روش‌های قدیمی کنترل و دخالت دولت مصون باشد.

کریپتو کارنسی را می‌توان از طریق استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی مستقیماً بین دو طرف ارسال کرد. این نقل و انتقالات را می‌توان با حداقل هزینه پردازش انجام داد و کریپتوکارنسی به کاربران این امکان را می‌دهد تا از هزینه‌های بالای مؤسسات مالی سنتی جلوگیری کنند.

امروزه کریپتوکارنسی به یک پدیده جهانی تبدیل شده است که برای اکثر مردم شناخته شده است. در این مقاله از گروه سام اکسچنجر می‌خواهیم همه موارد را در مورد کریپتو کارنسی و اصولی که می‌توانند وارد سیستم اقتصادی جهانی شوند به شما ارائه دهیم. برای شناخت بهتر کریپتوکارنسی با ما همراه شوید.

امروزه پیدا کردن یک بانک بزرگ، یک شرکت بزرگ حسابداری، یک شرکت نرم‌افزاری برجسته یا دولتی که تحقیق درزمینهٔ کریپتو کارنسی را انجام نداده باشد، دشوار است.

اما گذشته از سروصدای مطبوعات، اکثریت قریب به‌اتفاق مردم حتی بانکداران، مشاوران، دانشمندان و توسعه‌دهندگان دانش بسیار کمی در مورد کریپتوکارنسی دارند. آن‌ها اغلب نمی‌توانند حتی مفاهیم اساسی را درک کنند. بیایید با این مقاله با ما همراه شوید.

درک اصول کریپتو کارنسی

سرچشمه کریپتوکارنسی از کجا شروع شد؟ چرا باید در مورد کریپتو کارنسی بیاموزید؟ چه چیزی راجع به cryptocurrency می‌دانید؟

چگونه cryptocurrency کار می‌کند؟ کمتر کسی می‌داند، اما کریپتوکارنسی به‌عنوان محصول جانبی اختراعی دیگر ظاهر شدند. Satoshi Nakamoto، مخترع ناشناخته بیت کوین اولین و هنوز هم مهم‌ترین cryptocurrency هرگز قصد اختراع ارز را نداشت. ساتوشی در اطلاعیه خود درباره بیت کوین در اواخر سال 2008 گفت که او یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» را توسعه داده است. هدف او ابداع چیزی بود؟ بسیاری از مردم نتوانستند قبل از او پول نقد دیجیتال ایجاد کنند.

تنها بخش مهم اختراع Satoshi این بود که وی راهی برای ساختن یک سیستم پول نقد دیجیتالی غیرمتمرکز پیدا کرد. در دهه نود تلاش‌های زیادی برای ایجاد پول دیجیتالی صورت گرفته است، اما همه آن‌ها ناکام ماندند.

پیشنهاد خواندنی:
کریپتو کارنسی چیست؟ آنچه باید درباره کریپتو کارنسی بدانید

ساتوشی پس از مشاهده همه تلاش‌های متمرکز، سعی در ساختن یک سیستم پول نقد دیجیتالی بدون نهاد اصلی، مانند یک شبکه همتا به همتا برای اشتراک فایل‌ها کرد.

این موجب اختراع cryptocurrency شد. کریپتوکارنسی قطعه مفقود شده Satoshi است که برای دستیابی به پول دیجیتالی پیدا شده است.

برای فهم کریپتو کارنسی به یک شبکه پرداخت با حساب مانده و معامله نیاز دارید. یک مشکل اساسی که هر شبکه پرداخت باید حل کند، جلوگیری از به اصطلاح هزینه‌های مضاعف است؛ برای جلوگیری از اینکه یک نهاد دو برابر همان مقدار را خرج کند.

معمولاً این کار توسط سرور مرکزی انجام می‌شود که سوابق معاملات را حفظ می‌کند. در یک شبکه غیرمتمرکز، این سرور را ندارید و بنابراین برای انجام این کار هر فردی به یک شبکه کل نیاز دارید. هر یک از افراد در معامله در شبکه باید بررسی کنند که آیا معاملات آینده معتبر هستند یا هزینه‌های آن‌ها دو برابر خواهد شد.

اما چگونه این نهادها می‌توانند در مورد این سوابق اجماع کنند؟ اگر همتایان شبکه در مورد تنها یک تراز منفرد و جزئی اختلاف‌نظر دارند، همه‌چیز اشتباه خواهد بود. آن‌ها به یک اجماع مطلق احتیاج دارند. معمولاً شما مجدداً مركز اصلی را برای اعلام وضعیت صحیح ترازها در اختیار دارید، اما چگونه می‌توان بدون یک مقام مرکزی به اجماع دست یافت؟

هیچ‌کس تا زمان ظهور ساتوشی از همچین چیزی خبر نداشت. در حقیقت، هیچ‌کس باور نمی‌کرد که این حتی ممکن باشد. ساتوشی اثبات کرد مهم‌ترین نوآوری وی دستیابی به اجماع بدون مرجع اصلی بود. کریپتوکارنسی بخشی از این راه‌حل است، بخشی که این راه‌حل را هیجان‌انگیز و جذاب کرده است تا در سراسر دنیا استفاده شود.

مبادله اینترنتی1

کریپتوکارنسی چیست؟

گر همه نویزهای مربوط به cryptocurrency را از بین ببرید و آن را به یک تعریف ساده تقلیل دهید، می‌بینید که فقط ورودی‌های محدود در یک پایگاه داده هیچ‌کس نمی‌تواند بدون تحقق شرایط خاص تغییر کند. این ممکن است عادی به نظر برسد، اما باور کنید یا خیر، این دقیقاً همان‌گونه است که می‌توانید یک ارز را تعیین کنید.

از حساب بانکی خود پول بگیرید، بیشتر از ورودی‌های یک بانک اطلاعاتی که فقط در شرایط خاص قابل‌تغییر هستند، چه چیزی بیشتر است؟ شما حتی می‌توانید از سکه‌ها و یادداشت‌های فیزیکی نیز استفاده کنید. آن‌ها غیر از موارد محدود در یک پایگاه داده عمومی فیزیکی هستند که فقط در صورت مطابقت با شرایط از آنجایی که صاحب سکه‌ها و اسکناس‌ها هستید، می‌توانند تغییر کنند؟ پول همه‌چیز مربوط به یک تأیید اعتبار در نوعی بانک اطلاعاتی حساب‌ها، مانده‌ها و معاملات است.

پیشنهاد خواندنی:
تبادل کریپتو‌کارنسی چگونه انجام میشود؟(تریدینگ ارزهای دیجیتالی)

بنابراین، تعریف مناسب Cryptocurrency یک مبادله مبتنی بر اینترنت است که از توابع رمزنگاری‌شده برای انجام معاملات مالی استفاده می‌کند. کریپتوکارنسی برای دستیابی به عدم تمرکز، شفافیت و تغییرناپذیری از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند.

چگونه ماینرها سکه ایجاد می‌کنند و معاملات را تأیید می‌کنند؟

بیایید نگاهی به مکانیسم حاکم بر بانک‌های اطلاعاتی کریپتو کارنسی بیندازیم. کریپتو کارنسی نظیر بیت کوین از شبکه‌ای از همتایان تشکیل شده است. هر یک از همتایان سابقه‌ای کامل از همه معاملات و بنابراین تعادل هر حساب کاربری دارند.

معامله، پرونده‌ای است که می‌گوید، باب X بیت کوین را به آلیس می‌دهد و توسط کلید خصوصی Bob امضا شده است. این کریپتو کارنسی اصلی کلید عمومی است، اصلاً چیز خاصی نیست. پس از امضاء، معامله‌ای در شبکه پخش می‌شود که از یک همتا به هر همتای دیگر ارسال می‌شود. این فناوری پایه p2p است.

بلاکچین و Cryptocurrency تقریباً توسط کل شبکه شناخته شده است؛ اما فقط پس از مدت زمان مشخصی تأیید می‌شود. تأیید یک مفهوم مهم در کریپتو کارنسی است.

تا زمانی که معامله تأیید نشده باشد، در انتظار است و می‌تواند جعل شود. هنگامی‌که یک معامله تأیید شد، دیگر قابل جعل نیست، قابل برگشت نیست، بلکه بخشی از سابقه تغییرناپذیر معاملات تاریخی به‌اصطلاح بلاکچین است.

فقط ماینر می‌توانند معاملات را تأیید کنند. این کار آن‌ها در یک شبکه cryptocurrency انجام می‌شود. ماینرها معاملات را انجام می‌دهند و آن را به‌عنوان قانونی امضا می‌کنند و آن‌ها را در شبکه پخش می‌کنند. پس از تأیید معامله توسط یک ماینر هر گروه مجبور است آن را به پایگاه داده خود اضافه کند و بخشی از بلاکچین می‌شود.

برای این کار، ماینرها با نشانه‌ای از کریپتو کارنسی به‌عنوان مثال با بیت کوین ها، پاداش می‌گیرند. از آنجا که فعالیت ماینر مهم‌ترین بخش سیستم cryptocurrency است، باید نگاهی عمیق‌تر به آن بیندازیم.

شبکه غیرمتمرکز دیجیتالی
کریپتوکارنسی چیست

استخراج کریپتو کارنسی چیست؟

در اصل همه می‌توانند ماینر باشند. از آنجا که یک شبکه غیرمتمرکز صلاحیت واگذاری این وظیفه را ندارد، یک کریپتو کارنسی نیاز به نوعی سازوکار دارد تا مانع سوءاستفاده یک حزب حاکم شود. تصور کنید فردی هزاران نفر از همتایان خود را ایجاد کرده و معاملات جعلی را گسترش می‌دهد. بلافاصله سیستم خراب می‌شود.

بنابراین، ساتوشی این قانون را تنظیم کرد که ماینرها باید برای واگذاری این کار، مقداری روی رایانه‌های خود سرمایه‌گذاری کنند. در حقیقت آن‌ها باید یک هش را پیدا کنند و محصولی از عملکرد کریپتوکارنسی که بلوک جدید را با سلف خود متصل می‌کند. به این کار اثبات کار گفته می‌شود و در بیت کوین مبتنی بر الگوریتم SHA 256 Hash است.

پیشنهاد خواندنی:
هر آنچه درباره لایت کوین بدانید

لازم نیست جزئیات مربوط به SHA 256 را بفهمید. فقط این مهم است که می‌دانید می‌تواند پایه و اساس یک کریپتو کارنسی باشد که ماینرها برای حل آن رقابت می‌کنند. پس از پیدا کردن راه‌حل، یک ماینر می‌تواند یک بلوک بسازد و آن را به بلاکچین اضافه کند. به‌عنوان یک انگیزه وی حق دارد معامله‌ای به‌اصطلاح coinbase را اضافه کند که تعداد مشخصی از بیت کوین ها را به او می‌دهد. این تنها راه ایجاد بیت کوین های معتبر است و بیت کوین ها فقط در صورت حل معمای معادن کریپتوکارنسی می‌توانند ایجاد شوند. از آنجا که دشواری این معما با افزایش قدرت کامپیوترهای فرد حل می‌شود، فقط یک مقدار مشخص از cryptocurrency وجود دارد که می‌تواند در مدت زمان معینی ایجاد شود. این بخشی از اجماع است که هیچ یک از همتایان در شبکه نمی‌توانند آن را بشکنند.

در اصل، کریپتوکارنسی ورودی‌هایی است که در پایگاه داده‌های اجماع غیرمجاز به نشانه‌گذاری می‌پردازند. آن‌ها cryptocurrency نامیده می‌شوند، زیرا فرآیند حفظ اجماع توسط رمزنگاری قوی تضمین می‌شود. کریپتوکارنسی ها بر روی رمزنگاری ساخته شده‌اند و آن‌ها توسط مردم یا با اعتماد تأمین نخواهند شد، بلکه توسط ریاضیات تأمین می‌شوند و امکان ندارد که اعتبار آن‌ها به خطر بیفتد.

درک خواص کریپتو کارنسی

 1) برگشت‌ناپذیر: پس از تأیید، معامله قابل‌برگشت نیست. توسط هیچ‌کسی قابل‌برگشت نیست، نه شما، نه بانک، نه رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، نه ساتوشی، نه ماینر شما. هیچ‌کس. اگر پول ارسال کنید، آن را ارسال می‌کنید و هیچ‌کس نمی‌تواند به شما کمک کند، حتی اگر بودجه خود را به کلاهبرداری ارسال کرده باشید یا هکر آن‌ها را از رایانه شما دزدیده باشد. هیچ شبکه ایمنی وجود ندارد.

2) اسم مستعار: نه معاملات و نه حساب‌ها به هویت‌های دنیای واقعی متصل نمی‌شوند. در حالی که معمولاً می‌توان جریان معاملات را تحلیل کرد، لزوماً نمی‌توان هویت دنیای واقعی کاربران را به آن آدرس‌ها ربط داد.

3) سریع و جهانی: معاملات تقریباً فوراً در شبکه پخش شده و طی چند دقیقه تأیید می‌شوند. از آنجا که در یک شبکه جهانی رایانه رخ می‌دهند، کاملاً نسبت به موقعیت شما بی‌تفاوت هستند. فرقی نمی‌کند که بیت کوین را به همسایه‌ام یا به شخصی در آن ‌طرف دنیا ارسال کنم.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه باید درباره ریپل بدانید

4) امنیت: وجوه کریپتو کارنسی در یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی قفل می‌شوند. فقط مالک کلید خصوصی می‌تواند cryptocurrency ارسال کند. رمزنگاری شدید و جادوی اعداد بزرگ، شکستن این طرح را غیرممکن می‌کند. آدرس بیت کوین از Fort Knox امن‌تر است.

5) مجوز: شما مجبور نیستید از هر کسی بخواهید که از کریپتوکارنسی استفاده کند. این فقط نرم‌افزاری است که همه می‌توانند به‌صورت رایگان بارگیری کنند. پس از نصب آن، می‌توانید Bitcoin یا سایر کریپتوکارنسی ها را دریافت و ارسال کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند مانع شما شود و هیچ مجوزی برای آن وجود ندارد.

خواص کریپتو کارنسی
درک خواص کریپتو کارنسی

پنج کریپتو کارنسی محبوب کدم‌اند؟

1- LTC Litecoin که در سال 2011 راه‌اندازی شد، جزو اولین کریپتوکارنسی تحت نظر بیت کوین بود و اغلب از آن به‌عنوان نقره و از بیت کوین به‌عنوان طلا یاد می‌شود. Litecoin مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود و از scryptبه‌عنوان اثبات کار استفاده می‌کند که می‌تواند با کمک CPU های درجه مصرف‌کننده رمزگشایی شود. اگرچه Litecoin از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما سرعت تولید بلوک سریع‌تری دارد و از این رو تأیید معاملات سریع‌تری را ارائه می‌دهد. تعداد زیادی از تجار وجود دارند که Litecoin را می‌پذیرند.

2- اتریوم (ETH) در سال 2015 راه‌اندازی شد، اتریوم یک بستر نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که باعث می‌شود قراردادهای هوشمند و برنامه‌های توزیع شده (DApps) بدون هیچ‌گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شود. برنامه‌های کاربردی روی اتریوم بر روی نشان کریپتوکارنسی خاص یعنی اتر اجرا می‌شوند. اتر مانند وسیله نقلیه‌ای برای حرکت در سکوی اتریوم است و بیشتر توسعه‌دهندگان به دنبال توسعه و اجرای برنامه‌های داخل اتریوم هستند یا اکنون سرمایه‌گذاران به دنبال خرید سایر کریپتو کارنسی ها با استفاده از اتر هستند.

3- ریپل (XRP) ریپل یک شبکه تسویه‌حساب جهانی است که پرداخت‌های بین‌المللی فوری، معین و کم‌هزینه را ارائه می‌دهد. دفتر اجماع ریپل (روش ساخت آن) منحصربه‌فرد است. استخراج ریپل به این ترتیب، خود را از بیت کوین و بسیاری از کریپتو کارنسی های دیگر جدا می‌کند. از آنجا که ساختار ریپل نیازی به استخراج ندارد، استفاده از توان محاسباتی را کاهش می‌دهد و تأخیر شبکه را به حداقل می‌رساند.

پیشنهاد خواندنی:
ارائه ارز دیجیتال هواداری کریپتو توسط اتلیکو مادرید برای هوادارانش

۴) مونرو XMR Monero یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این cryptocurrency متن باز در آوریل 2014 راه‌اندازی شد و زود موردتوجه بسیاری افراد در بین جامعه علاقه مند به مبادله اینترنتی قرار گرفت. توسعه این کریپتو کارنسی کاملاً مبتنی بر اهدا و جامعه محور است. مونرو با تمرکز جدی روی تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری راه‌اندازی شده است و با استفاده از تکنیک ویژه‌ای به نام امضای حلقه، حریم شخصی کاملی را امکان‌پذیر می‌کند.

۵) بیت کوین BCH Cash جایگاه مهمی در تاریخ دارد، زیرا یکی از اولین و موفق‌ترین شاخه‌های بیت کوین اصلی است. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز کریپتوکارنسی، عمده تغییرات در کد زیر نشان یا سکه در دست باید به دلیل اجماع عمومی انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به رمزنگاری خاص متفاوت است.

هنگامی که جناح‌های مختلف نمی‌توانند به توافق برسند، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می‌شود و نسخه دیگر به‌عنوان نسخه جدید سکه قبلی با تغییر در کد آن ایجاد می‌شود. وجه نقد بیت کوین در اوت سال 2017 در نتیجه یکی از این شکاف‌ها، زندگی خود را آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد، مربوط به مسئله مقیاس‌پذیری بود. بیت کوین محدودیت سخت‌افزاری در اندازه بلوک‌ها، 1 مگابایت دارد. BCH اندازه بلوک را از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش می‌دهد با این ایده که بلوک‌های بزرگ‌تر زمان معامله سریع‌تر را ممکن می‌کنند. همچنین تغییرات دیگری نیز ایجاد می‌کند، ازجمله حذف پروتکل Segregated Witness که بر فضای بلوک تأثیر می‌گذارد.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *