کریپتو کارنسی چیست؟ آنچه باید درباره کریپتو کارنسی بدانید

کریپتو کارنسی یک مبادله مبتنی بر اینترنت است که از توابع رمزنگاری برای انجام معاملات مالی استفاده می کند. کریپتو کارنسی برای دستیابی به قابلیت های عدم تمرکز، شفافیت و تغییر ناپذیری از فناوری بلاکچین استفاده می کند.

مهمترین ویژگی یک کریپتو کارنسی این است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود: ماهیت غیر متمرکز این بلاکچین باعث می شود cryptocurrency به لحاظ نظری از روش های قدیمی کنترل و دخالت دولت مصون باشد.

کریپتو کارنسی را می توان از طریق استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی مستقیماً بین دو طرف ارسال کرد. این نقل و انتقالات را می توان با حداقل هزینه پردازش انجام داد و به کاربران این امکان را می دهد تا از هزینه های بالای موسسات مالی سنتی جلوگیری کنند.

امروزه کریپتو کارنسی به یک پدیده جهانی تبدیل شده است که برای اکثر مردم شناخته شده است. در این راهنما از گروه سام اکسچنجر، ما می خواهیم همه موارد را در مورد کریپتو کارنسی و اصولی که می توانند وارد سیستم اقتصادی جهانی شوند بدانید.

امروزه، پیدا کردن یک بانک بزرگ، یک شرکت بزرگ حسابداری، یک شرکت نرم افزاری برجسته یا دولتی که تحقیق در زمینه کریپتو کارنسی را انجام نداده باشد، دشوار است، مقاله ای در مورد آن مطالعه کنید یا یک پروژه به اصطلاح بلاکچین را شروع کنید.

اما گذشته از سر و صدای مطبوعات، اکثریت قریب به اتفاق مردم – حتی بانکداران، مشاوران، دانشمندان و توسعه دهندگان – دانش بسیار کمی در مورد کریپتو کارنسی دارند. آنها اغلب نمی توانند حتی مفاهیم اساسی را درک کنند.  بیایید تمام داستان را طی کنیم. کریپتو کارنسی چیست؟

سرچشمه کریپتو کارنسی از کجا شروع شد؟ چرا باید در مورد کریپتو کارنسی بیاموزید؟ و چه چیزی راجع به cryptocurrency می دانید؟

کریپتوکارنسی چگونه متولد شد؟

چگونه cryptocurrency کار می کند؟  کمتر کسی می داند، اما کریپتو کارنسی به عنوان محصول جانبی اختراعی دیگر ظاهر شدند. Satoshi Nakamoto، مخترع ناشناخته بیت کوین، اولین و هنوز هم مهمترین cryptocurrency، هرگز قصد اختراع ارز را نداشت.  ساتوشی در اطلاعیه خود درباره بیت کوین در اواخر سال 2008 گفت که او «یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» را توسعه داده است.  هدف او ابداع چیزی بود؛ بسیاری از مردم نتوانستند قبل از او پول نقد دیجیتال ایجاد کنند.

پیشنهاد خواندنی:
ارز دیجیتال مونرو و همه آنچه باید درباره آن بدانید

تنها بخش مهم اختراع Satoshi این بود که او راهی برای ساختن یک سیستم پول نقد دیجیتالی غیر متمرکز پیدا کرد. در دهه نود تلاش های زیادی برای ایجاد پول دیجیتالی صورت گرفته است، اما همه آنها ناکام ماندند.

ساتوشی پس از مشاهده همه تلاش های متمرکز، سعی در ساختن یک سیستم پول نقد دیجیتالی بدون نهاد اصلی کرد. مانند یک شبکه همتا به همتا برای اشتراک فایل ها.

این موجب اختراع cryptocurrency شد. کریپتو کارنسی قطعه مفقود شده Satoshi است که برای دستیابی به پول دیجیتالی پیدا شده است.

برای فهم کریپتو کارنسی به یک شبکه پرداخت با حساب، مانده و معامله نیاز دارید. این قابل درک است. یک مشکل اساسی که هر شبکه پرداخت باید حل کند. جلوگیری از به اصطلاح هزینه های مضاعف است، برای جلوگیری از اینکه یک نهاد دو برابر همان مقدار را خرج کند.

معمولاً این کار توسط سرور مرکزی انجام می شود که سوابق معاملات را حفظ می کند.  در یک شبکه غیرمتمرکز، این سرور را ندارید. بنابراین برای انجام این کار هر فردی به یک شبکه کل نیاز دارید. هر یک از افراد در معامله در شبکه باید بررسی کنند که آیا معاملات آینده معتبر هستند یا هزینه های آنها دو برابر خواهد شد.

اما چگونه این نهادها می توانند در مورد این سوابق اجماع کنند؟ اگر همتایان شبکه در مورد تنها یک تراز منفرد و جزئی اختلاف نظر دارند، همه چیز اشتباه خواهد بود. آنها به یک اجماع مطلق احتیاج دارند. معمولاً، شما مجدداً مركز اصلی را برای اعلام وضعیت صحیح ترازها در اختیار دارید. اما چگونه می توان بدون یک مقام مرکزی به اجماع دست یافت؟

هیچ کس تا زمان ظهور ساتوشی از همچین چیزی خبر نداشت. در حقیقت، هیچ کس باور نمی کرد که این حتی ممکن باشد. ساتوشی اثبات کرد مهمترین نوآوری وی دستیابی به اجماع بدون مرجع اصلی بود. کریپتو کارنسی بخشی از این راه حل است. بخشی که این راه حل را هیجان انگیز و  جذاب کرده است تا در سراسر دنیا استفاده شود.

کریپتو کارنسی چیست؟ 

اگر همه نویزهای مربوط به cryptocurrency را از بین ببرید و آن را به یک تعریف ساده تقلیل دهید، می بینید که فقط ورودی های محدود در یک پایگاه داده هیچ کس نمی تواند بدون تحقق شرایط خاص تغییر کند. این ممکن است عادی به نظر برسد، اما باور کنید یا خیر: این دقیقاً همانگونه است که می توانید یک ارز را تعیین کنید.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه باید درباره کریپتوکارنسی بدانید

از حساب بانکی خود پول بگیرید: بیشتر از ورودی های یک بانک اطلاعاتی که فقط در شرایط خاص قابل تغییر هستند، چه چیزی بیشتر است؟ شما حتی می توانید از سکه ها و یادداشت های فیزیکی نیز استفاده کنید: آنها غیر از موارد محدود در یک پایگاه داده عمومی فیزیکی هستند که فقط در صورت مطابقت با شرایط از آنجایی که صاحب سکه ها و اسکناس ها هستید، می توانند تغییر کنند؟ پول همه چیز مربوط به یک تایید اعتبار در نوعی بانک اطلاعاتی حسابها ، مانده ها و معاملات است.

بنابراین تعریف مناسب Cryptocurrency یک مبادله مبتنی بر اینترنت است که از توابع رمزنگاری شده برای انجام معاملات مالی استفاده می کند. کریپتوکارنسی برای دستیابی به عدم تمرکز، شفافیت و تغییر ناپذیری از فناوری بلاکچین استفاده می کند.

چگونه ماینرها سکه ایجاد می کنند و معاملات را تایید می کنند؟

 بیایید نگاهی به مکانیسم حاکم بر بانک های اطلاعاتی کریپتو کارنسی بیندازیم. کریپتو کارنسی نظیر بیت کوین از شبکه ای از همتایان تشکیل شده است. هر یک از همتایان سابقه ای کامل از همه معاملات و بنابراین تعادل هر حساب کاربری دارند.

معامله، پرونده ای است که می گوید: «باب X بیت کوین را به آلیس می دهد» و توسط کلید خصوصی Bob‘ امضا شده است. این کریپتو کارنسی اصلی کلید عمومی است، اصلاً چیز خاصی نیست. پس از امضاء، معامله ای در شبکه پخش می شود که از یک همتا به هر همتای دیگر ارسال می شود. این فناوری پایه p2p است.

بلاکچین و Cryptocurrency  تقریباً توسط کل شبکه شناخته شده است. اما فقط پس از مدت زمان مشخصی تایید می شود. تأیید یک مفهوم مهم در کریپتو کارنسی است.

تا زمانی که معامله تایید نشده باشد، در انتظار است و می تواند جعل شود. هنگامی که یک معامله تأیید شد، دیگر قابل جعل و قابل برگشت نیست. بلکه بخشی از سابقه تغییرناپذیر معاملات تاریخی به اصطلاح بلاکچین است.

فقط ماینر می توانند معاملات را تأیید کنند. این کار آنها در یک شبکه cryptocurrency انجام می شود. آنها معاملات را انجام می دهند، و آن را به عنوان قانونی امضا می کنند و آنها را در شبکه پخش می کنند. پس از تایید معامله توسط یک ماینر، هر گره مجبور است آن را به پایگاه داده خود اضافه کند و بخشی از بلاکچین می شود.

پیشنهاد خواندنی:
هر آنچه درباره لایت کوین بدانید

برای این کار، ماینرها با نشانه ای از کریپتو کارنسی، به عنوان مثال با بیت کوین ها، پاداش می گیرند. از آنجا که فعالیت ماینر مهمترین بخش سیستم cryptocurrency است، باید نگاهی عمیق تر به آن بیندازیم.

استخراج کریپتو کارنسی چیست؟ 

در اصل همه می توانند ماینر باشند. از آنجا که یک شبکه غیر متمرکز صلاحیت واگذاری این وظیفه را ندارد، یک کریپتو کارنسی نیاز به نوعی سازوکار دارد تا مانع سوء استفاده یک حزب حاکم شود. تصور کنید فردی هزاران نفر از همتایان خود را ایجاد کرده و معاملات جعلی را گسترش می دهد. بلافاصله سیستم خراب می شود.

بنابراین، ساتوشی این قانون را تنظیم کرد که ماینر ها باید برای واگذاری این کار، مقداری روی رایانه های خود سرمایه گذاری کنند. در حقیقت، آنها باید یک هش را پیدا کنند – محصولی از عملکرد کریپتو کارنسی – که بلوک جدید را با سلف خود متصل می کند. به این کار اثبات کار گفته می شود. در بیت کوین، مبتنی بر الگوریتم SHA 256 Hash است.

لازم نیست جزئیات مربوط به SHA 256 را بفهمید. فقط این مهم است که می دانید می تواند پایه و اساس یک کریپتو کارنسی باشد که ماینر ها برای حل آن رقابت می کنند. پس از پیدا کردن راه حل، یک ماینر می تواند یک بلوک بسازد و آن را به بلاکچین اضافه کند. به عنوان یک انگیزه، وی حق دارد معامله ای به اصطلاح coinbase را اضافه کند که تعداد مشخصی از بیت کوین ها را به او می دهد. این تنها راه ایجاد بیت کوین های معتبر است.

بیت کوین ها فقط در صورت حل معمای معادن کریپتو کارنسی می توانند ایجاد شوند. از آنجا که دشواری این معما با افزایش قدرت کامپیوترهای فرد حل می شود، فقط یک مقدار مشخص از cryptocurrency وجود دارد که می تواند در مدت زمان معینی ایجاد شود. این بخشی از اجماع است که هیچ یک از همتایان در شبکه نمی توانند آن را بشکنند.

در اصل، کریپتو کارنسی ورودی هایی است که در پایگاه داده های اجماع غیرمجاز به نشانه گذاری می پردازند. آنها cryptocurrency نامیده می شوند زیرا فرایند حفظ اجماع توسط رمزنگاری قوی تضمین می شود. کریپتو کارنسی ها بر روی رمزنگاری ساخته شده اند. آنها توسط مردم یا با اعتماد تأمین نمی شوند بلکه توسط ریاضیات تامین می شوند.و امکان ندارد که اعتبار آنها به خطر بیفتد.

پیشنهاد خواندنی:
10 ارز دیجیتال برتر دنیا

درک خواص کریپتو کارنسی

 1) برگشت ناپذیر: پس از تایید، معامله قابل برگشت نیست. توسط هیچ کسی قابل برگشت نیست. نه شما، نه بانک، نه رئیس جمهور ایالات متحده، نه ساتوشی، نه ماینر شما. هيچ كس. اگر پول ارسال کنید، هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند، حتی اگر بودجه خود را به کلاهبرداری ارسال کرده باشید یا هکر آنها را از رایانه شما دزدیده باشد. هیچ شبکه ایمنی وجود ندارد.

2) اسم مستعار: نه معاملات و نه حساب ها به هویت های دنیای واقعی متصل نمی شوند. در حالی که معمولاً می توان جریان معاملات را تحلیل کرد. لزوماً نمی توان هویت دنیای واقعی کاربران را به آن آدرس ها ربط داد.

3) سریع و جهانی: معاملات تقریباً فوراً در شبکه پخش می شوند و طی چند دقیقه تأیید می شوند. از آنجا که در یک شبکه جهانی رایانه رخ می دهند، کاملاً نسبت به موقعیت شما بی تفاوت هستند. فرقی نمی کند که بیت کوین را به همسایه ام یا به شخصی در آن طرف دنیا ارسال کنم.

4) امنیت: وجوه کریپتو کارنسی در یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی قفل می شوند. فقط مالک کلید خصوصی می تواند cryptocurrency ارسال کند. رمزنگاری شدید و جادوی اعداد بزرگ، شکستن این طرح را غیرممکن می کند. آدرس بیت کوین از Fort Knox امن تر است.

5) مجوز: شما مجبور نیستید از هر کسی بخواهید که از کریپتو کارنسی استفاده کند. این فقط نرم افزاری است که همه می توانند به صورت رایگان بارگیری کنند. پس از نصب آن، می توانید Bitcoin یا سایر کریپتو کارنسی ها را دریافت و ارسال کنید. هیچ کس نمی تواند مانع شما شود. هیچ مجوزی برای آن وجود ندارد.

۵ کریپتو کارنسی محبوب کدامند؟

۱ – لایت کوین (LTC)

لایت کوین  Litecoin، که در سال 2011 راه اندازی شد، جزء اولین کریپتو کارنسی تحت نظر بیت کوین بود و اغلب از آن به عنوان نقره و از بیت کوین به عنوان طلا یاد می شود. Litecoin مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “scrypt” به عنوان اثبات کار استفاده می کند، که می تواند با کمک CPU های درجه مصرف کننده رمزگشایی شود. اگرچه Litecoin از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما سرعت تولید بلوک سریع تری دارد و از این رو تأیید معاملات سریع تری را ارائه می دهد. تعداد زیادی از تجار وجود دارند که Litecoin را می پذیرند.

پیشنهاد خواندنی:
۵ نوع طبقه‌بندی انواع ارز دیجیتال که باید درباره آن بدانید

۲- اتریوم (ETH)

اتریوم در سال 2015 راه اندازی شد، اتریوم یک بستر نرم افزاری غیرمتمرکز است که باعث می شود قراردادهای هوشمند و برنامه های توزیع شده (DApps) بدون هیچگونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شود. برنامه های کاربردی روی اتریوم بر روی نشان کریپتو کارنسی خاص، یعنی اتر اجرا می شوند. اتر مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در سکوی اتریوم است. بیشتر توسعه دهندگان یا به دنبال توسعه و اجرای برنامه های داخل اتریوم هستند، یا اکنون سرمایه گذاران به دنبال خرید سایر کریپتو کارنسی ها با استفاده از اتر هستند.

۳- ریپل (XRP)

ریپل یک شبکه تسویه حساب جهانی است که پرداخت های بین المللی فوری، معین و کم هزینه را ارائه می دهد. دفتر اجماع ریپل (روش ساخت آن) منحصر به فرد است. استخراج ریپل به این ترتیب، خود را از بیت کوین و بسیاری از کریپتو کارنسی های دیگر جدا می کند. از آنجا که ساختار ریپل نیازی به استخراج ندارد، استفاده از توان محاسباتی را کاهش می دهد و تأخیر شبکه را به حداقل می رساند.

۴- مونرو (XMR)

مونرو (Monero) یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این کریپتوکارنسی متن باز در آوریل 2014 راه اندازی شد و خیلی زود مورد توجه بسیاری در بین جامعه کریپتو کارنسی قرار گرفت. توسعه این کریپتو کارنسی کاملاً جامعه محور است. مونرو با تمرکز جدی روی تمرکززدایی و مقیاس پذیری راه اندازی شده است و با استفاده از تکنیک ویژه ای به نام «امضای حلقه» حریم شخصی کاملی را  ارائه می دهد.

۵- بیت کوین (BCH) Cash

بیت کوین کش جایگاه مهمی در تاریخ دارد؛ چرا که یکی از اولین و موفق ترین شاخه های بیت کوین اصلی است. با توجه به ماهیت غیر متمرکز کریپتو کارنسی، عمده تغییرات در کد زیر نشان یا سکه در دست باید به دلیل اجماع عمومی انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به رمزنگاری خاص متفاوت است.

هنگامی که جناح های مختلف نمی توانند به توافق برسند، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می شود و نسخه دیگر به عنوان نسخه جدید سکه قبلی، با تغییر در کد آن ایجاد می شود. وجه نقد بیت کوین در اوت سال 2017 در نتیجه یکی از این شکاف ها، زندگی خود را آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد، مربوط به مسئله مقیاس پذیری بود. بیت کوین محدودیت سخت افزاری در اندازه بلوک ها، 1 مگابایت دارد.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید

BCH اندازه بلوک را از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش می دهد، با این ایده که بلوک های بزرگتر زمان معامله سریع تر را ممکن می کنند. همچنین تغییرات دیگری نیز ایجاد می کند، از جمله حذف پروتکل Segregated Witness که بر فضای بلوک تاثیر می گذارد.

ویژگی های کریپتو کارنسی

اگر می خواهید در دنیای ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، نوسانات، نقدینگی و امنیت، مواردی است که باید در نظر گرفته شود.

۱) سودآوری بالای کریپتو کارنسی

کریپتو کارنسی ها از زمانی که ایجاد شده اند تا به امروز پیشرفت زیادی داشته اند. نرخ آنها بسیار افزایش یافته است هر چند برخی از آنها کاهش قیمت نیز داشته اند. اما کریپتو کارنسی مانند بیت کوین از روز اول تا به امروز افزایش قیمت و در نتیجه سودآوری داشته است.

۲) بی ثباتی نرخ کریپتو کارنسی

ارز دیجیتال بدون شک بسیار بی ثبات است. افزایش و افت نرخ ها در طی چند ثانیه ممکن است رخ دهد. نقدینگی در این سطح بالای نوسانات نقش به سزایی دارد.  با توجه به اینکه بازار cryptocurrency تقریباً کاملاً از سرمایه گذاران خرده فروشی تشکیل شده است، سطح بالای نقدینگی تامین شده وجود ندارد.

طبق گفته ویلیام جی برنشتاین، اکثریت بازار سهام از سرمایه گذاران نهادی تشکیل شده است که حدود 90٪ آن را تشکیل می دهد.

۳) نقدینگی :

نقدینگی نقش زیادی در عدم ثبات بازارها دارد و تنظیم، به نوبه خود، نقش بسیار زیادی در نقدینگی بازارهای کریپتوکارنسی دارد. اگر یک سیستم نظارتی روشن ایجاد شود، ورود سرمایه گذاران نهادی به بازار بسیار جذاب تر خواهد شد.

در حال حاضر، سرمایه گذاران نهادی نمی توانند ریسک کنند تا در بازارهای کنترل نشده شرکت کنند. میزان بالای نوسانات تنها یکی از تاثیرات عدم تنظیم مقررات است.

۴) همبستگی کریپتو کارنسی

همبستگی اندازه گیری گرایش دو دارایی یا دو کلاس دارایی است که با هم حرکت می کنند. اگر دو دارایی کاملاً همبسته و یکی 10٪ افزایش یابد، دیگری نیز افزایش می یابد. اگر دو دارایی کاملاً بدون همبستگی باشند و یکی از آنها 10٪ افزایش یابد، دیگری با 10٪ کاهش می یابد.

۵) امنیت

یکی از جنبه های بازار ارزهای دیجیتال که آن را به طور قابل توجهی نسبت به بازارهای دیگر منحصر به فرد می کند، خاصیت تغییر ناپذیری آن است. این امر ناشی از فناوری بلاکچین است که حاوی کریپتو کارنسی است. این بدان معنی است که اگر وجوه به یک نهاد نادرست ارسال شود یا اگر یک هکر با موفقیت به صندوق های سرمایه گذاران دسترسی پیدا کند، پس از از بین رفتن منابع، هیچگونه استفاده ای برای بازیابی وجوه وجود ندارد. به یک انتقال اشتباه مانند یک ایمیل ارسال شده اشتباه فکر کنید: وقتی روی «ارسال» کلیک کنید، نمی توانید داده های ارسال شده را برگردانید.

پیشنهاد خواندنی:
مقایسه بیت کوین کش و اتریوم

آینده بازار کریپتو کارنسی چگونه است؟

ماهیت بازارهای در حال توسعه بدان معنی است که بخش عمده ای از بازده به تعداد کمی از نهادها می رود. این اتفاق بارها و بارها اتفاق می افتد که بازارها توسعه طبیعی خود را پشت سر می گذارند. به همین دلیل است که در بازارهای اینچنینی معمولاً فقط تعداد کمی از شرکت ها هنوز فعالیت دارند. این قبیل شرکت ها شامل صنعت تولید اتومبیل، در ایالات متحده است.

اگر کریپتو کارنسی از این توسعه طبیعی بازارها پیروی کنند، به احتمال زیاد فقط چند ارز و پروژه رمزنگاری نیاز همه مناطق اصلی تمرکززدایی را تأمین می کنند. در حالی که بقیه بازده های فرعی را ارائه می دهند و در مقیاس کم باقی می مانند یا از دور خارج می شوند. این روند با گذر از چرخه صنعت صورت می گیرد.

در مراحل اولیه، رشد سریع وجود دارد که توسط بسیاری از استارتاپ ها و پروژه های عملیاتی مشخص می شود. در مراحل بعدی، رقابت تشدید می شود و افرادی که نمی توانند به کار خود ادامه بدهند، از بازار خارج خواهند شد و فقط چند عامل اصلی باقی می مانند. با رشد بازار، احتمالاً فقط یک یا دو کریپتو کارنسی مهم وجود دارد که نیازهای کاربر را تامین کند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

3 دیدگاه ها

  1. امتیاز بینندگان:1 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *