پربازدیدترین ها

یوآن دیجیتالی، جنگ اقتصادی چین علیه آمریکا

یوآن دیجیتالی، جنگ اقتصادی چین علیه آمریکا

با بالا گرفتن انتظار سود از مبادلات بیت‌کوین، این ارز دیجیتال پس از یک دوره کوتاه که در معرض خطر قرار گرفته بود، اینک دوباره به سمت رقم ۱۲ هزار دلار گام برداشت. کارشناسان معتقدند که جنگ تجاری آمریکا و چین، دلیل اصلی تغییرات قیمت کریپتوکارنسی است. آنچه در میان بر آتش ماجرا افزوده، اعلام بانک ملی چین یا PBoC است، مبنی بر اینکه برنامه دارد تا با ارائه یک رمزارز ملی، از ایالات متحده و لیبرای فیسبوک پیشی بگیرد.

دولت چین به دنبال دیجیتالی کردن یوآن است تا ایالات متحده و لیبرا را به چالش بکشد

همان‌طور که گفته شد، PBoC به دنبال تمرکز بر روی پول دیجیتالی قانونی خودش است. در روز دوم از ماه آگوست سال جاری میلادی، در یک کنفرانس ویدیویی در مورد اقدامات مالی برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ که با حضور سران مؤسسات مالی و اقتصادی در چین برگزار شده بود، موضوع کریپتوکارنسی‌ها مطرح شد. بانک مرکزی این کشور اعلام کرد که تمایل دارد، به سرعت پول دیجیتالی مخصوص به خودش را توسعه دهد و همچنین تأیید کرد که به دنبال اختصاص منابع بیشتر برای رسیدن به این هدف است.

به راحتی می‌توان فهمید که تصمیم بانک چینی مبنی بر شدت‌دادن به برنامه ایجاد یک رمزارز ملی تأثیر قابل توجهی از سکه لیبرا پذیرفته است. لیبرا که از زمان معرفی‌اش توسط فیسبوک در سال ۲۰۱۹، بحث‌های زیادی را برانگیخته است. لیبرا هم‌اکنون به عنوان یک پروژه به دولت ایالات متحده ارائه شده است؛ امّا تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده است.

در ماه جولای، وانگ ژین (Wang Xin)، مدیر اداره تحقیق PBoC اعلام کرد که همراه توسعه پروژه کریپتوکارنسی لیبرا، بانک مردم چین نیز می‌بایست به رشد پول دیجیتالی مخصوص به خودش سرعت دهد؛ پروژه‌ای که چند سالی است بر روی آن کار می‌کند. «وانگ» بر این باور است که خطری که «لیبرا» متوجه سیستم اقتصادی سنتی می‌کند، قانون گزاران را مجبور می‌کند که منابع بیشتری اختصاص دهند. 

همچنین چین نگران واحد پولی است که در کنار لیبرا قرار می‌گیرد و اینکه نقش دلار آمریکا در این پروژه چیست.  ژو شیائوچوآن (Zhou Xiaochuan)، رئيس سابق PBoC نیز معتقد است که مفهوم ارز دیجیتالی جهانی که توسط فیسبوک معرفی شده و می‌تواند به ارزهای فیات تبدیل شود، سیستم‌های پرداختی بین‌المللی را تهدید می‌کند و قادر است موقعیت پول‌های ملی را به خطر بیندازد. وی این صحبت‌ها را در کنفرانسی در پکن مطرح کرده است.

پیشنهاد خواندنی:
راه‌اندازی تبادلات ارز دیجیتال لاین و هواوبی در ژاپن و آرژانتین

مطابق گفته ژو، مقامات چینی باید به فکر تقویت واحد پول ملی باشند و از مدل هنگ‌کنگ برای ساخت یک «رنمینبی دیجیتال» استفاده کنند؛ موضوعی که مستلزم ارائه پول به بنگاه‌های تجاری، تحت نظارت بانک مرکزی است. ضمن اینکه برخی تحلیلگران، بر این باورند که غو‌ل‌های تکنولوژی نظیر علی‌بابا و تِنسِنت نیز ممکن است دست به اقداماتی مشابه بزنند. همچنین به نظر می‌رسد که شرکت‌های بزرگ چینی نیز از ایده‌ای که مقامات دولتی دارند، حمایت می‌کنند. رِنگ ژنگ‌فی (Ren Zhengfei)، مدیرعامل هوآوی در این زمینه می‌گوید:

چین می‌تواند نسخه ملی از لیبرا را ارائه کند. چرا باید برای این کار منتظر دیگران باشیم؟ قدرت یک کشور همیشه بیشتر از یک شرکت اینترنتی است.

Ren Zhengfei

استیبل‌کوین برای پشتیبانی از اقتصاد محلی

رمزارز ملی چینی‌ها در آینده می‌تواند به عنوان یک استیبل‌کوین در کنار یوآن یا همان رنمینبی ارائه شود. محققان در PBoC اخیراً در ماه اکتبر گذشته، در مقاله‌ای به آخرین نوآوری‌ها در این زمینه پرداخته‌اند. بسیاری از ارزهای مورد بحث به دلار آمریکا متکی بوده‌اند؛ از جمله جمینی دلار (GUSD) و پاکزوس استاندارد (PAX). محققان قانع شده‌اند که توسعه رمزارزهای مبتنی بر دلار آمریکا، موجب تقویت دلار در سیستم پولی جهانی شده است؛ موضوعی که موجب یک تأثیر منفی بر سایر ارزهای رایج شده است.

در همین حال، نویسندگان این مقاله به این موضوع اشاره کرده‌اند که هنوز راه زیادی باقی مانده است تا اینکه سیستم مالی تأثیر زیادی از این دارایی‌های جدید احساس کند. استار ژو (Star Xu)، مؤسس صرافی کریپتوکارنسی OKCoin نظری مشابه در شبکه اجتماعی «ویبو» نوشته است. وی عقیده دارد که: استیبل‌کوین مبتنی بر دلار که توسط دولت آمریکا وضع شده، موجب می‌شود که نفوذ دلار آمریکا ۱۰۰ برابر شود.

افزایش رشد بیت‌کوین همزمان با سقوط نرخ یوآن

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ارتباط مستقیمی بین کاهش نرخ یوآن و رشد بیت‌کوین وجود دارد. ارزش ارز دیجیتالی برتر در همان زمانی که ارزش پول چینی به میزان ۷ درصد کاهش یافت و به کمترین مقدار خود در ۱۱ سال اخیر رسید، به‌سرعت افزایش یافت. این در حالی است که در پنجم آگوست سال جاری میلادی، ارزش یک بیت‌کوین به ۱۱ هزار و ۷۸۶ دلار رسید و ۱۱ درصد رشد داشت.

پیشنهاد خواندنی:
ناسا به دنبال استخدام متخصص ارز دیجیتال و با سابقه در دفتر کل توزیع شده
یوآن دیجیتالی، جنگ اقتصادی چین علیه آمریکا

در حالی که در حساب کاربری توییتر منتسب به رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، مقامات چینی به دستکاری ارزش رنمینبی متهم شده‌اند؛ تحلیلگران اقتصادی معتقدند که نگرانی سرمایه‌گزاران نسبت به دور جدید جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده باعث کاهش ارزش رنمینبی شده است. این اتفاق تقریباً چند روز پس از اضافه‌کردن تعرفه‌های وارداتی از کشور چین، رخ داده است. در حال حاضر کالاهای آمریکایی برای مشتریان چینی گران‌تر شده‌اند و کاهش نرخ یوآن باعث تأثیر منفی بر صادرکنندگان آمریکایی شده است. در حالی که ارزش سهام ایالات متحده رو به کاهش گذاشته، امّا بازار کریپتوکارنسی روی دیگری نشان داده است.

برخی تحلیلگران عنوان کرده‌اند که این موضوع احتمالاً به خاطر این است که سرمایه‌گزاران چینی معمولاً از بیت‌کوین به عنوان ذخیره پولی استفاده می‌کنند. سایمون پیترز (Simon Peters)، تحلیلگر پلتفرم صرافی eToro معتقد است که  سرمایه‌گزاران چینی از سقوط یوآن در امان بمانند:

با توجه به اینکه چینی‌ها بخش بزرگی از سرمایه‌گزاران در حوزه ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند، یک احتمال بسیار قوی وجود دارد که برخی از آنها از بیت‌کوین برای حفاظت در مقابل یوآن استفاده کنند.

با این حال، پیتر شیف (Peter Schiff)، کارشناس اقتصادی و مدیرعامل شرکت دلال سهام «یورو پسیفیک کپیتال»، چنین توضیحی را رد کرده و اظهار داشته که اینجا بیشتر از آن که نیاز واقعی مطرح باشد، سوداگری جریان دارد.

CNBC تمام تلاش خود را می‌کند تا مخاطبین خود را به خرید بیت‌کوین ترغیب کند. در حالی که بازار طلا به مراتب بزرگتر است، امّا شبکه CNBC زمان بیشتری از برنامه‌های خود را به بیت‌کوین اختصاص می‌دهد. چینی‌ها بیت‌کوین را به عنوان ذخیره امن نمی‌خرند. این سودگران هستند که بیت‌کوین را می‌خرند با شرط اینکه چینی‌ها آن را به عنوان یک ذخیره امن خواهند خرید!

اینترنت چه می‌گوید؟

اعلامیه جاه‌طلبانه PBoC در مورد ساخت یک رمزارز ملی بحث‌های زیادی را در سراسر جهان به جریان انداخته است. بسیاری از نقطه نظرات در این خصوص، در وهله اول منفی بوده‌اند. برخی کاربران پیشنهاد کرده‌اند که هر دو کشور چین و آمریکا برای کنترل بیشتر بر روی شهروندانشان، نیاز به کریپتوکارنسی دارند. ریچارد هارت (Richard Heart) از علاقه‌مندان در این زمینه می‌گوید:

کشورها کنترل بیشتری بر روی شهروندان خود می‌خواهند؛ چیز جدید … یا خوبی نیست.

برخی دیگر نیز حتی گفته‌اند که تقابل بین چین و ایالات متحده در زمینه کریپتو کارنسی می‌تواند منجر به یک جنگ جهانی شود.

پیشنهاد خواندنی:
شرکت تولیدکننده هندی خودرو بلاکچین تولید می‌کند

مراقب باشید که تخم‌مرغ‌ها را در کدام سبد می‌گذارید

اینکه شهروندان چینی چه موقع بتوانند رمزارز دیجیتال محلی‌شان را از نزدیک لمس کنند، هنوز مشخص نیست؛ چرا که ممکن است که اجرای این ایده، سال‌ها به طول بیانجامد. فرآیند کلی احتمالاً مستلزم توسعه یک چارچوب قانونی، ابزارهای قانونی و مالیاتی، و همین‌طور تولید یک هویت خاص و به استخدام درآوردن کارشناسانی است که در زمینه کریپتوکارنسی کار کرده باشند.

اخیراً تلاش‌هایی برای ساخت یک رمزارز ملی توسط کشورهایی مانند ایران، ترکیه، عربستان سعودی، روسیه، استونی و ونزوئلا انجام شده است. در ونزوئلا واقع در آمریکای جنوبی، گفته می‌شود که یک میلیارد دلار از طریق پیش‌فروش رمزارز «پترو» جذب شده و بانک‌های ونزوئلایی شروع به نمایش حساب‌های شهروندان در این ارز جدید کرده‌اند. مطابق گفته مانوئل کوئیودو (Manuel Quevedo)، وزیر نفت ونزوئلا، این کشور قصد در سال جاری میلادی «پترو» را به عنوان ارز واحد دیجیتالی در «اوپک» مطرح کند.

در رابطه با چین، چنین ابتکاری از ژانویه ۲۰۱۶ در بحث‌ها وجود داشته است؛ جایی که مقامات اجرایی PBoC از برناه‌های خود برای ساخت ارز دیجیتالی ملی کشورشان، در کوتاه‌ترین زمان ممکن سخن گفته‌اند. در همین حال، بانک مرکزی چین نیز در اعلامیه‌ای در مورد مزایای کریپتوکارنسی نسبت به پول‌های معمولی صحبت کرده است:

ارزهای دیجتیالی نسبت به ارزهای فیات در مبادلات ارزان‌تر تمام می‌شوند، شفافیت تراکنش‌های مالی را افزایش می‌دهند و باعث کاهش خطر پولشویی و فرار مالیاتی می‌شوند. استفاده از ارز دیجیتالی میتواند به ساخت یک بستر جدید کمک کند، سیستم پرداخت در چین را تقویت کند، راندمان مبادلات را افزایش دهد و پیشرفت‌های مدرن اقتصاد را تسریع بخشد.

PBoC مدت‌هاست که ایده توسعه یک بازار ارز دیجیتال را دنبال می‌کند و برای این منظور، یک گروه تحقیق متخصص در سال ۲۰۱۴ ایجاد کرده است. همچنین از سال ۲۰۱۵، مقامات چینی به صورت فعالانه، تجربه مقررات سایر کشورها را به منظور فراهم کردن یک چارچوب قانونی مناسب، زیرنظر گرفته‌اند.

یوآن دیجیتالی، جنگ اقتصادی چین علیه آمریکا

جالب اینکه در گزارشی که در وب‌سایت رسمی PBoC منتشر شده، حتی یک بار هم از کلمه «بیت‌کوین» استفاده نشده است.این در حالی است که چین یکی از بزرگترین بازیگران عرصه کریپتوکارنسی است. همچنین در مورد اصول و تکنولوژی‌هایی که مبنای ساخت ارز دیجیتال قرار می‌گیرند نیز توضیح داده نشده است. البته به تکنولوژی بلاک‌چین به عنوان یکی از پدیده‌های نمادین در این زمینه اشاره شده و با توجه به کلیت مطلبی که گفته شده، ارز دیجیتالی آینده چین شرایط مشابه زیادی با بیت‌‌کوین خواهد داشت.

پیشنهاد خواندنی:
راه حل ارائه شده توسط کاسا برای مشکل وراثت بیت کوین

صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *