10 ارز دیجیتال برتر دنیا

  • توسط شبنم میرزایی
  • سپتامبر 5, 2019
  • بررسی
ارزهای برتر

«ارز دیجیتال برتر شکل خاصی از پول دیجیتالی هست که براساس علم رمزنگاری ایجاد شده و ویژگی‌هایی مانند غیرمتمرکز، شفافیت و تغییرناپذیر بودن دارند.»

غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند. در حال حاضر ارزهای دیجیتالی زیادی در دنیا وجود دارند که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. در این مقاله قصد داریم 10 ارز دیجیتال برتر دنیا را به شما معرفی کرده و به بررسی هرکدام از آن‌ها بپردازیم برای آگاهی بیشتر از دنیای ارز دیجیتال بهتر است با ما همراه شوید.»

1- بیت کوین (Bitcoin BTC)

به نظر می­رسد سرمایه­ گذاری روی ارز دیجیتال برتر بیت کوین می­تواند به‌عنوان بهترین سرمایه ­گذاری بلندمدت در سال 2019 باشد.

در حال حاضر قیمت بیت کوین بسیار منطقی و قابل‌قبول است و تعداد بسیار کمی برای خرید وجود دارد. با توجه به‌ تمامی اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال، هنوز هم بیت کوین به‌عنوان امن­ترین ارز دیجیتالی است.

میتوان بر روی آن حساب باز کرد. این در حالی است که کل بازار ارز دیجیتال به‌موازات تغییرات بیت کوین حرکت می­ کند. درواقع بیت کوین را می‌توان به‌عنوان برترین ارز دیجیتال در لیست 10 ارز دیجیتال برتر دانست.

بنابراین، رقابت تکنیکی بیت کوین با Segwit، Schnorr signatures، MAST، MimbleWimble، Bulletproofs، Confidential Transactions، Sidechains، Drivechains و Lightning Network به‌صورت روزانه رو به رشد است. این موضوع شرایط سختی را برای سایر ارزهای دیجیتال به وجود آورده زیرا توانایی رقابت با بیت کوین را از آن‌ها گرفته است.

خرید بیت کوین

خرید بیت کوین از هر نوع بازار معاملاتی مانند Coinbase بسیار راحت است. پس­انداز آن در انواع وب­ ها مانند BTC hardware wallets همیشه در دسترس می­باشد؛ بنابراین، دلیل موجهی برای عدم خرید بیت کوین وجود ندارد.

آنالیز بیت کوین در سال 2018

آمار نشان داده است که سال 2018، دوران پرتنشی برای بیت کوین بوده است. قیمت آن دارای یک سقوط 73 درصدی عجیب بود. این موضوع به این دلیل بود که ژانویه 2018 با قیمت 13850.50 دلار شروع شد و در دسامبر 2018 به 3709.50 دلار رسید.

معاملات ارز دیجیتال1

اتریوم (Ethereum ETH)

تکنولوژی بلاک چین کاربردهای زیادی دارد که فراتر از دنیای ارز دیجیتال نیز رفته است. در حقیقت، بیت کوین تنها یکی از چند صد اپلیکیشن­هایی است که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می­کند.

پیشنهاد خواندنی:
با قوانین بانکداری ارز دیجیتال مهمترین نقاط جهان آشنا شوید

درواقع رابطه­ بلاک چین با بیت کوین مانند نسبت اینترنت به ایمیل است. یک سیستم الکترونیکی بسیار بزرگ که می­توان بر روی آن اپلیکیشن ایجاد کرد و ارز دیجیتال نیز یکی از آن‌ها است.

به‌طورکلی اپلیکیشن­ های ساخت بلاک چین به زمینه­ بسیار پیچیده­ای از کدنویسی، رمزنگاری و ریاضیات نیاز دارند. با این وجود با گذشت زمان شرایط تغییر کرده است.

درواقع، اپلیکیشن­ های غیرمجاز از رأی‌گیری‌های الکترونیکی تا املاک دیجیتال ضبط شده می باشند. آنها دارایی‌های مربوط به انطباق با مقررات و تجارت اکنون درحال‌توسعه فعال هستند.

با ارائه امکانات به توسعه­دهندگان به‌منظور ساخت اپلیکیشن­های غیرمتمرکز، ایتریوم تمامی این احتمالات را عملی خواهد کرد.

به وجود آمدن اتریوم

اتریوم اولین بار در جولای 2015 و به‌منظور ایجاد یک زبان برنامه ­نویسی جدید برای بیت کوین به وجود آمد.

پیشرفت اصلی آن با فروش گسترده آنلاین بین جولای و آگوست 2014 بود و سیستم آن با 11.9 میلیون بیت کوین حاصل از این فروش ادامه پیدا کرد.

با شکست پروژه DAO در سال 2016، این سیستم به دو بلاک چین تقسیم شد. نسخه جدید آن به ایتریوم تبدیل شد و نسخه اصلی بلاک چین آن به‌صورت ایتریوم کلاسیک به کار خود ادامه داد.

این ارز دیجیتال همیشه روندی صعودی و روبه رشد را در بین 10 ارز دیجیتال برتر تجربه کرده است، ولی اخیراً مشکلات مقیاس­گذاری آن به رازی بزرگ برای تمام دنیا تبدیل شده است.

با این وجود، نباید هدف اصلی بسیار الهام­بخش آن‌که تبدیل‌شدن به اولین ارز دیجیتال دنیاست را فراموش کرد؛ بنابراین، پذیرفتن اشکالات این­چنینی در راه رسیدن به قله­ی هدف، منطقی به­نظر می­رسد.

نکته­ مهم اتریوم

نکته­ مهم دیگر در مورد ایتریوم این است که معاملات ارز دیجیتال دنیا بر اساس آن برنامه ­ریزی شده و ازجمله برجسته ­ترین توسعه ­دهندگان در دنیا محسوب می­ شود.

اتریوم در دنیای برنامه ­های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمندی که به خودی خود، حرکتی عظیم محسوب میشود، پیشگام است. باوجود اینکه نمی­توان از این واقعیت غافل شد که از برنامه ­ریزی خود عقب‌مانده است.

با مشکلات مقیاس­گذاری و مدیریتی بسیاری روبروست، می­توان اطمینان داشت که به‌زودی به شرایط خوب قبل برمی­گردد. در حال حاضر قیمت­های این ارز سرمایه­ گذاری بلندمدت بسیار مناسب به نظر می­رسد.

پیشنهاد خواندنی:
آفریقای جنوبی بازار جدید ارزهای دیجیتال

آنالیز قیمت اتریوم در سال 2018

قیمت اتریوم از زمان شروع در ژانویه 2018 حدود 82 درصد افت داشته و از 736.77 دلار به 131.90 دلار در دسامبر 2018 رسیده است.

ارزدیجیتال2

ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin LTC)

لایت کوین، شاخه­ای غیرمتمرکز با دسترسی آزاد منابع از بیت کوین است که توسط چارلی لی ابداع شده است.

لایت کوین درواقع به‌منظور تکمیل بیت کوین به‌عنوان نقره­ای در برابر بیت کوین طلا است و تاکنون به موفقیت قابل‌توجهی دست‌یافته است، زیرا از سال 2012 بین 10 ارز دیجیتال برتر قرار دارد.

هم­چنین، لایت کوین به‌عنوان سیستم آزمایشی به‌جای بیت کوین و با استفاده از به‌کارگیری پیشگام Segwit، Atomic swaps و lightening در شبکه اصلی خود مورداستفاده قرار گرفته است. از طرفی، لایت کوین تنها یک کارت پرداخت برای استفاده در ابعاد مناسب دارد.

لایت کوین و تراکنش های مالی

در این بازار کوچک، کاربران می ­توانند هر روز تراکنش مالی برابر با 25k با لایت کوین انجام دهند. به‌علاوه، در مورد عملیات مقیاس­گذاری و امنیت شبکه، بنیاد لایت کوین اقدامات مفیدی در جهت پیش برد پرداخت با لایت کوین انجام داده است.

لازم به ذکر است که معادلات ریاضی امنیت شبکه لایت کوین را تضمین می­کنند و به کاربران این فرصت را می­دهند که امور مالی خود را کنترل نمایند.

لایت کوین، تراکنش­های مالی را با سرعت بیشتری انجام می­ دهد. کیفیت و بازدهی بیشتری در ذخیره­ی ارزی نسبت به سایر 10 ارز دیجیتال برتر ارائه می­دهد.

با حمایت صنعتی پایه، حجم تجاری و نقدینگی، لایت کوین به فضای تثبیت شده و قابل‌اعتماد به‌عنوان مکمل بیت کوین تبدیل شده است.

4- ریپل (XRP)

پروتکل اولیه به‌عنوان نسخه اصلی ریپل در سال 2004 اختراع شد، ولی درواقع ریپل به‌عنوان ساختاری سازمان­یافته در سال 2013 شکوفا شد.

در این زمان Jed McCaleb مخترع شبکه EDonkey تعداد زیادی از سرمایه­گذاران بزرگ دنیا را به سرمایه­گذاری در آزمایشگاه ریپل (Ripple Labs) دعوت کرد.

ریپل یک شبکه تراکنشی

ریپل به‌عنوان یک شبکه تراکنشی مالی متمرکز به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای جابجایی پول توسط بانک­ها، دقیقه مانند سیستم SWIFT، بکار گرفته می­ شود.

این سیستم از ارزهای XRP استفاده می­ کند و روند کار به این صورت است که پول معمولی برای انتقال توسط شبکه ریپل باید به XRP تبدیل شده و پس از انتقال دوباره به پول تبدیل خواهد شد.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه درباره ارز دیجیتال استیم باید بدانید

درواقع ریپل یک شبکه تراکنش مالی جهانی است که پرداخت­هایی سریع، مطمئن و کم­ هزینه در سطح بین ­المللی ارائه می­دهد.

ریپل در سال 2012 تأسیس شده و به بانک­ ها این امکان را می­دهد که پرداخت­ های بین مرزی در زمان واقعی با شفافیت کامل و کم­ترین هزینه انجام دهند.

یکی از ویژگی­های منحصربه‌فرد ریپل این است که برخلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از شبکه بلاک چین استفاده نمی­کند.

بلکه از الگوریتم­ های متوالی برای انجام تراکنش­ها بهره می ­برد. روش توالی ریپل (روشی تأییدیه­ ریپل) کاملاً منحصربه‌فرد است، زیرا به استخراج نیازی ندارد.

ساختار ریپل

از این‌رو، ریپل کاملاً خود را از بیت کوین و سایر ارزهای مشابه آن جدا کرده است. به دلیل اینکه ساختار ریپل به استخراج نیازی ندارد، مصرف انرژی و برق را کاهش داده و رکود در شبکه را به حداقل رسانده است.

شعار ریپل

شعار ریپل این است که توزیع ارزش راهی قدرتمند در جهت تحریک برخی رفتارهای خاص می­باشد. اخیراً برنامه­ ای در جهت توزیع XRP به‌صورت اولیه در پیشرفت معاملات تجاری راه­اندازی کرده است.

این برنامه باعث افزایش نقدینگی پیشگامانی که پرداخت­هایی در سطح وسیع­تر دارند، شده و هم­چنین، به‌کارگیری آن منجر به فروش XRP به خریداران سازمانی که علاقه‌مند به سرمایه­ گذاری بر روی XRP هستند خواهد شد.

تاکنون، ریپل با استفاده از این متد بسیار موفق عمل کرده است. ریپل یکی از جذاب­ترین ارزها در میان موسسه­ های مالی سنتی که به دنبال راهی برای تغییر بنیادین در پرداخت­ های بین­ المللی می باشد.

از فوریه 2019 ریپل بازاری به ارزش 12.69 میلیارد و هر توکن به ارزش 0.308 دلار به دست آورده است.

ارز دیجیتال برتر 3

– وی چین (Vechain)

وی چین؛ ارزدیجیتال پلتفرمی است که براساس بلاک چین کار می ­کند. به‌منظور بهبود فرآیندهای مدیریتی چین­های ذخیره شده طراحی شده است.

با استفاده از تکنولوژی ضد پول­شویی، وی چین خدماتی در جهت محاسبه­­ی میزان کیفیت و اعتبار محصولات خریداری شده به مشتریان و سرمایه­گذاران خود ارائه می‌دهد.

تمامی اطلاعات و جزییات مربوط به جابجایی چین است. ذخیره شده­ یک محصول مانند منبع تولید متریال، تاریخچه سرویس ­دهی و تعویض در این سیستم ثبت و تائید می­ شود تا سیستم مدیریتی آن برای تمام اعضا و شرکت­کنندگان شفاف و ایمن باشد.

پیشنهاد خواندنی:
تنظیم مالیات ارزهای رمزنگار شهروندان با کمک کوین بیس

پایه­ گذاری اصلی سیستم وی چین

پایه ­گذاری اصلی سیستم وی چین در کشور چین واقع شده و بسیاری آن­ را به‌عنوان یکی از ارزان­ترین ارزهای دیجیتال در بین 10 ارز دیجیتال برتر در بازار می ­شناسند.

این عامل باعث شده ارز وی چین به یکی از محبوب­ترین کوین­های قابل سرمایه­گذاری در سال 2018 و 2019 تبدیل شود.

شرکت متعلق به وی چین توسط سانی لو (Sunny Liu) مدیریت می شود . این شخص دارای سطح مدیریتی C در بیش از 500 شرکت موفق در گذشته بوده است.

به‌عنوان یک ارز دیجیتال در حال پیشرفت در زمره 10 ارز دیجیتال برتر، هدف اصلی وی چین بهبود مشکلات ذخیره­سازی برای شرکت­های چینی است که به آن‌ها در کاهش مشکلات ناشی از جعل و پول­شویی نیز کمک خواهد کرد.

هدف وی چین

وی چین در نظر دارد تا با استفاده از دیجیتالی کردن دارایی­ ها به بلاک­چینی با امنیت بالا برای سیستم مدیریتی خود دست یابد. درواقع وی­چین به تولیدکنندگان این فرصت را می­ دهد تا محصولاتی با کد شناسایی منحصربه‌فرد درون پلتفرم ایجاد کنند.

این فرآیند به تولیدکنندگان اجازه می­ دهد تا اطلاعات شریک­ های چین و حتی مشتریان را ذخیره کرده تا بتوانند جابجایی محصولات در ذخیره­ی چین خود را رصد کنند.

لازم به ذکر است که برچسب زدن و شناسایی محصولات در این سیستم با تکنولوژی هویت وی­چین (VeChain identity VID) قابل انجام می­ باشد.

وی­چین در حال حاضر روندی صعودی ولی آهسته را از خود نشان داده و حضور باثباتی در بازار داشته است. هم­چنین به نظر می­رسد به‌زودی ارزش کوین­های وی­چین از 0.0098 دلار به 0.01 دلار برسد، زیرا تا ماه ژوئن 2019 ارزشی معادل با 0.007703 دلار داشته است.

معاملات ارزدیجیتال4

ارز دیجیتال Zcash ZEC

Zcash، یکی از ارزهای جدید در دنیای ارزهای دیجیتال و البته 10 ارز دیجیتال برتر با بلاک­چین غیرمتمرکز است که افزایش قیمت اخیر آن نوید آینده­ای روشن را می­دهد.

این ارز ابتدا در سال 2016 با مدیریت Zooko Wilcox O’Hearn وارد بازار شد. در حال حاضر Zcash دارای حدود 21 میلیون کوین در چرخه است و لیست پرداخت­های آن در یک بلاک چین عمومی قرار دارد. از طرفی، این ارز دارای سیستمی است که می­ تواند تمامی اطلاعات و جزییات تراکنش­ها مانند نام پرداخت ­کننده و گیرنده را به‌صورت ناشناس ثبت کند.

پیشنهاد خواندنی:
آنچه که باید درباره توکن بدانید

برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، کاربران می­توانند یک کپی از تاریخچه تمامی پرداخت­هایی که انجام داده ­اند از سیستم دریافت کنند این امر باعث می­شود افراد و شرکت­ها بتوانند به‌طور مؤثر مطابق با قوانین مالیاتی و پول­شویی عمل کنند و در عین حال توانایی انجام تراکنش­ها با استفاده از ارزهای دیجیتال را داشته باشند.

ارز دیجیتال ZCash

ZCash و ارز دیجیتال دیگری مانند Monero که در آن کاربران ناشناس باقی می­مانند همیشه به دلیل دارا بودن این ساختار مورد نقد واقع شده­ اند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این سیستم فضایی امن برای انجام تراکنش­های مالی غیرقابل ردیابی و فعالیت­های غیرقانونی در اختیار کاربران قرار می­ دهد.

باید توجه داشت که استفاده از ZCash تنها برای مجرمان سایبری که در dark web معاملات غیرقانونی انجام می­دهند، نخواهد بود. به دلایل قانونی متعدد، بسیاری از کاربران تمایل دارند در انجام تراکنش­ها ناشناس باقی بمانند و از این سیستم استفاده کنند.

به‌عنوان مثال شخصی که بیماری مزمن خاصی دارد و ترجیح می­ دهد داروهای خود را به‌صورت آنلاین و ناشناس خریداری کند. شرکتی که ترجیح می­ دهد از فعالیت­های تجاری­ و ذخایر ارزی و اطلاعات چین خود در برابر رقبا محافظت کند.

نهادی که متقاضی خدمات حقوقی در مورد موضوعات خصوصی مانند ورشکستگی باشد و… همگی مثال­هایی در مورد اشخاصی هستند که به دلایل خصوصی، ناشناس بودن را انتخاب می­کنند.

از جولای 2018، ZEC بسیار موفق عمل کرده است و معاملاتی با قیمت 202,20 دلار داشته است و سرمایه‌گذاری در بازار برای آن به بیش از 870 میلیون دلار رسیده است.

7- ارز دیجیتال دش (Dash)

دش؛ این ارز دیجیتال ابتدا در ژانویه سال 2014 با عنوان Xcoin توسط Evan Duffield و به‌عنوان شاخه­ای از پروتکل بیت کوین ابداع شد و درواقع یک Altcoin است.

دش در معنای ارز دیجیتال

سپس با عنوان Darkcoin تغییر نام داد و مطبوعات آن را به کار کردن در بازار سیاه متهم کردند. در مارس 2015، دوباره با نام تجاری جدید دش کار خود را ادامه داد و از آگوست 2016 در هیچ بازار سیاه اینترنتی مورد استفاده قرار نگرفته است. دش که به معنی پول دیجیتال است، پلتفرم کوین کاملاً مستقل و غیرمتمرکزی است.

پیشنهاد خواندنی:
هر آنچه درباره لایت کوین بدانید

با یک سرمایه­ گذاری در بازار به ارزش 4.8 میلیارد دلار آمریکا، دش به معاملاتی به ارزش 100 میلیون دلار در روز رسیده است که آن را به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر دنیا تبدیل کرده است. سیستم انجام تراکنش­های آن به صورتی است که تمامی معاملات کاملاً ناشناس باقی می­مانند. آمار نشان داده است از فوریه 2019، دش محبوبترین ارز دیجیتال مورد استفاده در کشور ونزوئلا بوده است.

مدیریت ارز دیجیتال دش

مدیریت ارز دیجیتال دش به‌صورت سازمان­دهی غیرمتمرکز و مستقلی است که تصمیمات اصلی در بلاک­چین و توسط مسترنود انجام می­گیرد.

مسترنود توابع استاندارد نود را مانند نسخه­ی کپی شده از بلاک­چین و براساس پیام­ها و تراکنش­های تائید شده روی شبکه انجام می­دهد.

مسترنود به‌عنوان یک سهام­دار عمل کرده و پیشنهاد‌هایی که در جهت بهبود عملکرد سیستم دش باشند، ارائه می­ دهد. علاوه بر مسترنودها، سیستم شامل نودهای استاندارد و ماینر نیز می­باشد. راه­اندازی هر مسترنود به 1000 دش و یک آدرس IP ثابت نیاز دارد و در پایین‌ترین سطح CPU، RAM، فضای حافظه و پهنای باند شبکه نیز قابل‌دسترسی می ­باشد.

قیمت ارز دیجیتال دش

قیمت ارز دیجیتال دش در حال حاضر 80.71 دلار است که حجم معاملات انجام شده در 24 ساعت برای این ارز به 296227718 دلار رسیده است و افزایش قیمتی در حدود 1.1 درصد داشته است. از طرفی، گردش عرضه آن به 9.02 میلیون کوین می­رسد و بیشترین ذخیره­ی ارزی آن 18.9 میلیون کوین است.

ارزدیجیتال برتر 5


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

3 دیدگاه ها

  1. پینگ بک: ارز دیجیتال مونرو و همه آنچه باید درباره آن بدانید - مجله دیجی ارز
  2. امتیاز بینندگان:5 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *