پربازدیدترین ها

6 شرکتی که از بلاک‌چین در گردشگری استفاده می‌کنند

  • توسط شبنم میرزایی
  • نوامبر 9, 2019
  • بلاکچین

می خواهیم در این مقاله درباره بلاک‌چین در گردشگری صحبت کنیم. در حال حاضر، استفاده  از بلاک‌چین یک نقطه عطف در صنایع مختلف محسوب می‌شود و هر کجا که وارد شده، تغییر قابل‌ملاحظه‌ای ایجاد کرده است. استفاده از بلاک‌چین در گردشگری نیز نوید تغییراتی گسترده در سبک مسافرت‌ها را داده است.

برای صنعت‌های چندبخشی مانند گردشگری، سرویس‌های مبتنی بر بلاک‌چین با چاش های عمده‌ای روبرو هستند. این سرویس‌ها با تمرکز بر فرآیندهای منظم و ساده، به دنبال غلبه بر چاش‌های پیش رویشان هستند تا به این وسیله یک اکوسیستم عادلانه برای همگان ایجاد کنند. تأثیر تکنولوژی بلاک‌چین در حال حاضر، اندکی از مرحله تئوری فاصله گرفته است و برخی کسب‌وکارهای جدید توانسته‌اند باعث تغییر در برخی نقاط زنجیره‌های صنعت گردشگری شوند. در ادامه به شش شرکت در این زمینه اشاره می‌کنیم که با استفاده از بلاک‌چین در گردشگری به دنبال ارتقای جنبه‌های کلیدی اکوسیستم این صنعت هستند.

۱) ویندینگ تری؛ جایگزینی مراکز تهیه بلیت آنلاین

سرویس‌های خدمات گردشگری عمده در اینترنت مانند «اکسپدیا» و«پرایس‌لاین» مدت‌هاست که در زمینه فروش بلیت‌های هواپیمایی حکمرانی می‌کنند. امّا چنین چیزی هم برای گردشگران و هم برای خطوط هوایی، هزینه‌بر است. خرید و رزرو بلیت در این وب‌سایت‌ها کارمزدهای هنگفتی در پی دارند. ضمن اینکه هزینه‌های اضافی نیز می‌تواند متوجه مشتریان شود. «ویندینگ تری» که استارتاپ مبتنی بر بلاک‌چین است، در حال حاضر به مقابله با این غول‌های کهنه‌کار برخاسته و موقعیت آنها را به عنوان واسطه‌های عمده صنعت گردشگری به چالش کشیده است.

شش شرکتی که از بلاک‌چین در گردش استفاده می‌کنند

ویندینگ تری با استفاده از توکن‌های LIF، به دنبال ایجاد ارتباط مستقیم گردشگران با سرویس‌دهندگانی مانند ایرلاین‌ها، هتل‌ها و راهنماهایان گردشگری است. در نتیجه، این شرکت با به کارگیری بلاک‌چین در گردشگری، هزینه‌های گردشگران را به کمترین میزان ممکن رسانده و در همین حال، هزینه‌های سرویس‌دهندگان را نیز کاهش می‌دهد. کاربرد آگاهانه قراردادهای هوشمند و پروتکل ERC827 سودهای بهتری را نصیب سرمایه‌گذاران در صنعت گردشگری می‌کند؛ ضمن اینکه هیچ واسطه‌ای هزینه‌های اضافی و غیرضروری به فرآیند تهیه بلیت اضافه نخواهد کرد.

۲) کول کازین؛ ارتقای سبک راهنمایی بلاک‌چین در گردشگری

شناسایی نقاط ویژه و جذاب گردشگری یکی از بخش‌های بزرگ برنامه‌ریزی سفر برای گردشگران محسوب می‌شود. در این زمینه، اسامی بزرگی مانند «لانلی‌پلنِت» و «تریپ‌ادوایزر» وجود دارند که گردشگران را راهنمایی می‌کنند. امّا باید توجه داشت که عدم شفافیت و مدل‌های مبتنی بر سود بیشتر، مشکلاتی که این سرویس‌دهندگان از آنها رنج می‌برند.

پیشنهاد خواندنی:
عرضه سه ETF درحوزه بلاکچین در سال 2018

کول‌کازین که در سال ۲۰۱۶ تأسیس و تا به امروز توسط بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر در سراسر جهان استفاده شده، درصدد است تا با ایجاد تجربه‌ای بهتر در مسافرت، گزینه‌ای مناسب برای توریست‌ها باشد. اکوسیستم مبتنی بر بلاک‌چین در گردشگری در این شرکت، راهنمایان محلی را تشویق می‌کند که از دانشی که در مورد منطقه خود دارند، درآمد کسب کنند. آنها از این طریق فرصت یک تور گردشگری معتبرتر و با اطلاعات مؤثق‌تر را برای کاربران برنامه فراهم می‌کنند.

جامعه گردشگران و «کازین‌های» محلی با استفاده از توکن‌های CUZ در یک آژانس گردشگری غیرمتمرکز مشارکت می‌کنند که به جای درگیر شدن با برخی سلسله‌مراتب واسطه‌ها، جریان را به صورت مستقیم بین کاربران برقرار می‌کند. به دلیل درجه اطمینانی که به محتوا وجود دارد و همین‌طور شفافیت موجود در این سیستم مبتنی بر بلاک‌چین، بازخوردها و امتیازدهی‌های زیادی نصیب کول‌کازین شده است. به‌علاوه، کاربران نسل جدید و کسانی که در هزاره کنونی متولد شده‌اند، به دنبال جنبه‌های سفارشی بیشتر در تجربه کاربری هستند و کول‌کازین می‌تواند نتایج جستجو را نسبت به نیازهای هر کدام از این کاربران تنظیم نماید.

وب‌جت؛ اضافه‌کردن اطمینان و پرهیز از اطلاعات نادرست بلاک‌چین در گردشگری

۳) وب‌جت؛ اضافه‌کردن اطمینان و پرهیز از اطلاعات نادرست بلاک‌چین در گردشگری

رزرو مبهم اتاق هتل و نادرست بودن مشخصات اتاق رزرو شده موضوعی است که می‌تواند تنش زیادی را در یک مسافرت ایجاد کند. به علاوه، مشتریان معمولاً باید برخی کارمزدها در زنجیره‌های تأمین در این زمینه بپردازند.

امّا به لطف تکنولوژی توزیع گسترده تغییرناپذیر بلاک‌چین، وب‌جت یک آژانس معتبر در زمینه گردشگری به صورت آنلاین است، مدل جدیدی بر مبنای استفاده از بلاک‌چین در گردشگری ایجاد کرده است. این مدل به گونه‌ای طراحی شده که از این تجربه‌های ملال‌آور رزرو هتل اجتناب شود. در این سیستم، تمام ورودی‌ها به «دفتر حساب تغییرناپذیر» بلاک‌چین ذخیره می‌شود. در نتیجه، از احتمال فروش بلیت اشتباه یا نامشخص‌بودن آن جلوگیری می‌گردد. ضمن اینکه از تعداد لایه‌های بین فروشنده و مشتری در این فرآیند کاسته خواهد شد.

به‌علاوه، ویژگی‌های ارتقا یافته این تکنولوژی در زمینه امنیت، حفاظت بهتری را برای اکوسیستم تأمین می‌کند. فارغ از افزایش راندمان زنجیره تأمین و کاهش هزینه‌های هتل‌ها، گردشگران نهایتاً  از هزینه‌های پایین‌تر رزرو بلیت در کنار شفافیت و اطمینان بیشتر بهره‌مند خواهند شد.

پیشنهاد خواندنی:
مدرک بلاکچین و هر آنچه که باید برای مصاحبه‌های شغلی در این رابطه بدانید

۴) سندبلاک؛‌ ارتقای برنامه‌های وفاداری

در صنعت گردشگری رقابت شدیدی بین شرکت‌های مختلف وجود دارد و بر این اساس، رویکردهای مختلفی برای پاداش به وفاداری مشتریان درنظر گرفته شده است. امّا تنها برخی اقدامات اخیر به لطف کاربرد تکنولوژی بلاک‌چین در گردشگری، تأثیر قابل‌ذکری را ایجاد کرده‌اند.

بسیاری از کسانی که اغلب به گردشگری می‌پردازند، در برنامه‌های «وفاداری» شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها شرکت می‌کنند. با این حال، رسیدن به پاداش در این برنامه‌ها، نیازمند هزینه‌های قابل‌توجه و پیمودن‌ مایل‌های متعدد است. به علاوه، علی‌رغم نرخ بالای مشارکت در برنامه‌های وفاداری، بسیاری از مشتریان از تمایلشان به قبول پیشنهادهای بهتر از سرویس‌دهندگان با قیمت مناسب‌تر سخن گفته‌اند.

امّا شرکت تازه‌تأسیس «سند بلاک» به دنبال تغییر گسترده رویکرد وفاداری با استفاده از یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین در گردشگری است. پلتفرم این شرکت به سرویس‌دهندگان حوزه گردشگری اجازه می‌دهد که توکن‌های وفاداری خودشان را ایجاد کنند. این توکن‌ها نه‌تنها به عنوان پاداش وفاداری به برند پرداخت می‌شوند، بلکه می‌توانند به عنوان کوین‌های واقعی استفاده شده و حتی در ازای آنها، ارز فیات دریافت شود.

همچنین کاربران می‌توانند از توکن‌های خود برای دریافت مجموعه‌ای متنوع از خدمات، فراتر از مرزهای شرکت استفده کنند. ضمن اینکه، پاداش آنها نسبت به مشارکت فعالانه در جامعه مشتریان، افزایش خواهد یافت.

۵) بلاکچین در گردشگری به دنبال صف‌‌های کوتاه‌تر

گذراندن ساعت‌ها انتظار در صف فرودگاه‌ها یکی از عوامل اذیت‌کننده در مسافرت به سراسر دنیاست. انتظار می‌رود که حجم مسافرت‌های هوایی در ۱۰ سال آینده، به میزان ۵۰ درصد افزایش یابد. از این رو، فرودگاه‌ها احتمالاً با ازدحام جمعیت بیشتری روبرو خواهند شد و در نتیجه، زمان حضور در صف‌ها برای بازرسی امنیتی و کنترل گذرنامه افزایش خواهد یافت. ملاحظات امنیتی به همین ترتیب اضافه می‌شوند و در نهایت، منجر به سردرد گردشگران خواهند شد.

این سیستم با رویکرد استفاده از بلاک‌چین در گردشگری، به گونه‌ای طراحی شده که اطلاعات شناسایی گردشگران بین‌المللی که اغلب به مسافرت می‌پردازند، دریافت و جمع‌آوری کند. در نتیجه، جریان داده بهتری بین گردشگران و بازرسان ایجاد شده و روند بررسی‌ها تسهیل می‌گردد. برای گردشگران، این به معنای افزایش کنترل بر روی هویت‌های دیجیتال با امنیت بهتر است؛ موضوعی به لطف تکنولوژی یک دفتر کل توزیع‌شده میسّر شده است. فرودگاه‌ها و خطوط هواپیمایی نیز از این سرعت بالاتر فرآیندهای امنیتی بهره‌مند شده، صفوف کوتاه‌تری در فرودگاه‌ها شکل می‌گیرد و یکی از دردهای بزرگ گردشگران تسکین می‌یابد.

رویکرد مبتنی بر بلاک‌چین در گردشگری

۶) رویکرد مبتنی بر بلاک‌چین در گردشگری

داده‌ها تبدیل به یک کالای باارزش در اقتصاد امروز شده‌اند و اگر به شکلی مناسب استفاده شوند، مزایا و افق‌های زیادی را برای کسب‌وکارها روشن می‌کنند. گردشگران در مسافرت‌هایشان انبوهی از اطلاعات ایجاد می‌کنند که بسیار برای سرویس‌دهندگان ارزشمند است. این در حالی است که اطلاعات معمولاً به پایانه‌هایی مانند «اکسپدیا» و «اوربیتز» محدود می‌شود؛‌ مراکزی که با قیمت بالاتر، سرعت بیشتری در فرآیند تهیه بلیت دارند. در نتیجه، اکوسیستمی خواهیم داشت که هزینه‌های گردشگران را بالا می‌برد و برای سرویس‌دهندگان حوزه گردشگری، یک نوع عدم‌تقارن اطلاعاتی ایجاد می‌کند.

پیشنهاد خواندنی:
تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر بازار املاک و مستغلات

شرکت جدید «تراول‌چین» به دنبال ریشه‌کن کردن این پارادایم با یک بلاک‌چین متن‌باز است. در رویکرد مبتنی بر بلاک‌چین در گردشگری، تراول‌چین می‌خواهد تمام واسطه‌ها در زنجیره تأمین حذف کند. کاربران این قدرت را پیدا می‌‌کنند که داده‌های مسافرت خود را جمع‌آوری و از آن کسب درآمد کنند؛‌ آنها را از چشم‌های دیگران دور نگه داشته و در مقابل اشتراک‌گذاری آنها با سرویس‌دهندگان گردشگری، توکن دریافت نمایند. این توکن‌ها را می‌توان در ازای دریافت خدمات یا پول نقد واگذار کرد.

شرکت‌های مشارکت‌کننده در این طرح می‌توانند دسترسی به اطلاعات دوره‌ای در مورد گردشگران داشته باشند و در نتیجه، هدف‌گذاری‌های خود را بر اساس آنها تنظیم کنند. فارغ از موضوع شخصی‌سازی بازاریابی‌، این شرکت‌ها می‌توانند بر اساس ترجیحات گردشگر، تورهای ویژه ارائه دهند، کل چرخه اکوسیستم را ببندند و برای تمام سهامداران، ارزش ایجاد کنند.

ویندینگ تری؛ جایگزینی مراکز تهیه بلیت آنلاین

جمع‌بندی

مسافرت باید راحت، با هزینه مناسب و مهم‌تر از همه، لذت‌بخش باشد. کارمزدها، مشکلات رزرو بلیت، اطلاعات نادرست و صفوف طولانی، از جمله مواردی هستند که شاید بتوان آنها را از ویژگی‌های فضای کنونی گردشگری دانست. امّا رویکرد استفاده از بلاک‌چین در گردشگری با طراحی سرویس‌های جدید در جهت ایجاد یک تجربه مدرن سفر، به دنبال به چالش کشیدن این فضاست. به لطف شکل‌گیری برخی اکوسیستم‌های عادلانه  در جهت کاهش حضور واسطه‌ها، امروزه گردشگران و سرویس‌دهندگان روابط بسیار بهتری با یکدیگر پیدا کرده‌اند.


صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال

به دنبال یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستی؟ ما بهت معرفی می کنیم!
بزن بریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *